Не дивно, що одна з візитівок країни – вино. Археологи довели, що цей напій на території сучасної Грузії почали виробляти ще понад 8 тисяч років тому.

Кахетія – "колиска" виноробства та давніх традицій

"Колискою" виноробства стала Кахетія. Це мальовничий регіон на сході Грузії. За місцевою легендою, перший кахетинець народився разом із виноградною лозою, і з того часу вони не розлучаються. Виноградарство – це від давніх часів і до зараз є найголовнішим заняттям чи не кожної кахетинської родини.

Саме в Кахетії зародився легендарний "кахетинський метод" виноробства, який став надбанням усього людства. У 2013 році цей метод отримав статус нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Здавна у Кахетії збирали урожай винограду усією громадою. Зібрані ягоди клали у велику дерев'яну ємність – сацнахелі та відтискали виноград просто ногами. Саме цей метод дозволяв кісточкам залишалися цілими і не виділяти речовини, через які вино могло би стати занадто гірким. Під час відтискання сік стікав через отвори у спеціальні глиняні глеки – квеврі.

Древні методи з особливими секретами

Поверхня глиняних глеків – квеврі – доволі пориста. З цієї причини внутрішні стінки посудин попередньо змащували тонким шаром натурального бджолиного воску. Це стало однією із особливостей "кахетинського методу" виноробства.

Після цього грузини переносять квеврі у спеціальний підвал – марані. Традиційно їх закопують в землю таким чином, щоб отвори були на рівні підлоги. Це забезпечує постійну температуру під час бродіння. У Кахетії клімат значно м'якший, ніж в інших регіонах країни. Тут квеврі закопують прямо у дворі, у затінку дерев.

Вино, виготовлене за "кахетинським методом", поетично описують як народжене "між небом і землею". Вино настоюється разом із виноградними кісточками та стеблами, що робить напій ще більше ароматним.

Винороби у Кахетії досі виготовляють вино за цим давнім методом. Останнім часом "кахетинський метод" відроджується і у промисловому виробництві вин. Давні традиції адаптуються до потреб, які диктує сучасність. Наприклад, скорочується час витримки на виноградній масі, так зменшується концентрація кислот, які надають вину надто різкі запахи.

Попри усі метаморфози методу, місцеві майстри і досі зберігають вірність квеврі. Старі глиняні глеки дбайливо реставрують і далі використовують для витримки вин. У результаті "народжуються" глибокі і унікальні вина, які поєднують у собі минуле і сучасність та стають справжнім шедевром кахетинського виноробства.