За винайдення апарату його творці Годфрі Хаунсфілд та Аллан Кормак ще у 1979 році отримали Нобелівську премію. Головною деталлю томографа є кільце, обладнане рентгенівською трубкою і кількома детекторами. Вони обертаються навколо тіла пацієнта і досліджують внутрішні органи.
“Заглянути всередину” людського тіла томограф може завдяки зміні інтенсивності рентгенівського випромінювання. Одні промені вловлюють зображення жирової тканини, води та повітря, інші - кісткової тканини та більш щільної матерії, наприклад металу.
Далі все залежить від програмного забезпечення. Тут проводиться детальна обробка і аналіз отриманих зображень.
Останні розробки пішли прогресивні, що можуть відтворити на моніторі зображення серця, яке б’ється в реальному часі. Органи можна розглядати під будь-яким кутом, обертати як завгодно за допомогою інтерактивного екрану.
Такий сканер легко виявить тромби в кровоносних судинах, пухлини та інші патології. А завдяки відеовідтворенню можна навіть дослідити серцеву аритмію.
Мабуть, саме в кардіохірургії томограф є найбільш помічним. Лікарі визначають, яка саме ділянка кровоносної системи є зоною ризику і може спровокувати серцевий напад. У своїй роботі хірурги повністю покладаються на томограф і розчаровуються вкрай рідко.