Міста розпочали бунт "Казначейство, віддай місту гроші!"

Про проблему заявили мери Львова, Полтави, Рівного, Кременчука, Сум, Донецька та Мукачева, а громада Івано-Франківська навіть почала акцію "Казначейство, віддай місту гроші!". У Закарпатській області схожі білборди, але із зверненням до Президента Януковича замалювали фарбою, а власника рекламної фірми, зі слів нардепа Віктора Балоги, навіть викликали в СБУ, аби з`ясувати, хто був замовником такої реклами. Авторами подібних закликів могли б бути сотні лікарів, директорів шкіл та інших установ по всій Україні, якби мали на це гроші.


Учні можуть залишитися без харчування

Львівська школа №51 не може розрахуватися за телефонний зв'язок, Інтернет, вивезення сміття та завершити ремонт їдальні. Якщо приміщення не відремонтують вчасно, з вересня учні залишаться без шкільного харчування.

"Це приміщення нашої шкільної їдальні, де триває вже місяць ремонт. Нам не проплачують. Стоїть в Казначействі уже тривалий час підписаний по договору акт виконаних робіт. І робітники просто не можуть отримати заробітну плату. Тобто вони працюють в борг. Можуть бути зірвані щонайменше ті терміни до 15-го, якщо не підуть кошти зараз", – розповідає директор ЗОШ №51 Львова Любов Костюк.

Водночас, Львівська дитяча міська клінічна лікарня через затримку Казначейством коштів заборгувала за обслуговування медичного обладнання, ліфтів, вивезення сміття, ремонт автомобілів та пальне.


Мери не встигають підготуватися до опалювального сезону

Мери міст уже заявляють, що не встигають підготуватися до опалювального сезону. І саме на них ляже відповідальність перед змерзлими городянами.

Казначейством не проведені розрахунки у сумі 64 млн 246 тис. 600 грн. Не проведені також витрати на підготовку об'єктів освіти та охорони здоров'я до роботи в осінньо-зимовий період часу. Але, безумовно, залишаються капітальний ремонт і підготовка житлового фонду до роботи в осінньо-зимовий період,
– каже міський голова Донецька Олександр Лук'янченко.

Бізнес відмовляється співпрацювати з комунальними установами. За словами мера Сум, комунальні підприємства міста практично припинили свою роботу: бізнес, який не отримує коштів за надані послуги, відмовляється працювати. Деякі постачальники послуг в інших містах готові продовжувати співпрацю лише на умовах передоплати. Вони виграють суди проти комунальних закладів та, крім заборгованості, стягують ще й передбачену угодами неустойку, яку місцеві бюджети змушені сплачувати.

"Завтра фірма, яка обслуговує наші ліфти, припинить обслуговування їх, бо я маю двохмісячну заборгованість. Чи я маю право моральне, юридичне, кримінальне пустити ліфт без обслуговування. І на чому я буду возити хворих на шостий поверх в операційну. І так далі. Завтра, ну не дай Бог, припинять вивіз сміття чи ще щось. А вже я не говорю за ремонти. Більшість медичних закладів місяцями не можуть знайти підрядників, тому що всі відмовляються від цієї співпраці", – говорить головний лікар Львівської дитячої міської клінічної лікарні Дмитро Квіт.


Розрахунки здійснюють, коли з'являються кошти, – Азаров

Поки Державне казначейство на всі запитання щодо ситуації з грошима регіонів відмовчується, прем'єр-міністр Азаров роздає пояснення у Facebook.

За даними Асоціації міст України загальна заборгованість органів місцевого самоврядування перед постачальниками послуг уже перевищила півмільярда гривень.

Сьогодні незахищені статті профінансовані за перше півріччя на 80%. 20% непрофінансованих платіжок – це проблема. Зрозуміло, що є певні сьогодні затримки у зв’язку з тим що єдиний казначейський рахунок наповнюється не так, як би сьогодні хотілося для забезпечення всіх потреб всіх бюджетів",
– каже голова Полтавської ОДА Олександр Удовіченко.


Пенсії фінансуються за рахунок місцевого самоврядування

Екс-голова Державного казначейства Тетяна Слюз пояснює: підвищені соціальні зобов'язання та пенсії, розрахунки з Росією за газ, виплати за державним боргом фінансуються урядом першочергово і не виключено, що коштом міст та сіл. Як наслідок, коштів для них самих не залишається.

"Дохідна частина бюджету у нас не виконується, тому що планові показники завищені є. Відповідно є скритий дефіцит державного бюджету. З єдиного казаначейського рахунку згідно бюджетного законодавства надаються позички Пенсійному фонду для виплати пенсій", – каже народний депутат, екс-голова Державного казначейства України Тетяна Слюз.

Затримка розрахунків спричинить ланцюгову реакцію, відповідно, ще більше скоротяться надходження як до державного і місцевих бюджетів, так і до Пенсійного фонду, – прогнозують в Асоціації міст України.


Підтримка місцевого самоврядування - одна з обіцянок президента

Експерти нагадують, що підтримка місцевого самоврядування була однією з обіцянок Президента Віктора Януковича.

"В програмі економічних реформ президента - маленький, дуже гарний пункт: для зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування спрямувати частину податку на прибуток підприємств до місцевих бюджетів. На що Міністерство фінансів в котрий раз нам говорить про недоцільність такої пропозиції. Так ось спрямування хоча б від 10 до 20% цього податку, щоб він залишався в нас, воно значно вирішило б проблему. І зняло б питання цієї дотаційності місцевих бюджетів", – говорить експерт з питань місцевих бюджетів Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Тим часом, Кабінет Міністрів виділив дев`яносто п`ять з половиною мільйонів гривень на капремонт і будівництво адміністративних будівель Вищого господарського та Вищого адміністративного судів. Депутати минулого тижня без обговорення ухвалили кошторис на утримання Верховної Ради в розмірі майже мільярд гривень, а Нацбанк за півроку закупив автівок на 28 мільйонів гривень, – повідомляє "Вісник державних закупівель.