Формування добровольчих батальйонів

Перші зі створених добровольчих батальйонів відомі не лише в України, але й за її межами. Для відчайдушних героїв українці не шкодували грошей. А потім смакували скандальні історії — за участі тих же добровольців. Що це: страх влади перед незламними вояками і чорний піар проти них? Чи диму без вогню не буває?

Сьогодні про них уже знімають фільми. А рік тому вони почали писати нову сторінку історії України. З перших днів російської окупації тисячі чоловіків пішли у військкомати. Перший добровольчий батальйон сформували бійці Самооборони Майдану. Згодом він отримав ім’я генерала Кульчицького.

Добровольці були у всіх гарячих точках Донбасу

Коли стало очевидно, що армії із сепаратизмом не впоратися, влада почала формувати батальйони на основі Нацгвардії. Але охочих захистити Батьківщину виявилося значно більше, тож кількість формувань зросла. Нині їх — понад тридцять.

"Роль добровольчих корпусів є вирішальною. Так само й добровольчих формувань. Завдяки тому, що добровольці прийняли на себе перший удар. Завдяки тому, що вони стримали агресію ворога в Україні, залишився час для того, щоб сформувати більш-менш боєздатні частини регулярної армії", — розповідає представник інформаційного відділу "Правого сектора" Дмитро Савченко

Влада не поспішала забезпечувати добровольців зброєю

Та влада не поспішала надавати добровольцям зброю,
— каже боєць "Донбасу" з позивним "Чуб".

Він потрапив у полон під Іловайськом. Сьогодні пригадує, як майже голіруч заходив до Слов’янська.

"При в’їзді до Слов’янська ми добу чекали наказ. Коли поступив наказ — нам дали два БТРи внутрішніх військ. Добровольців поставили у перші лави, хто заходив у населені пункти", — говорить боєць.

Бюрократичні перепони

Вони поїхали на фронт першими, а влада лише зараз почала визнавати їх учасниками воєнних дій. Парламент схвалив законопроект про добровольчі формування, який ще має доопрацювати Кабмін. Тож, хтось оббиває пороги чиновників, аби довести, що воював, а хтось — накопичує образи на систему.

Вважаю принизливим випрошувати у влади статус,
— наголосив боєць батальйону "Айдар" з позивним "Світозар".

Героїв почали звинувачувати в мародерстві

Згодом народна любов подекуди змінилася на гнів. Героїв-добровольців почали звинувачувати в анархії та непідконтрольності Генштабу. Через випадки мародерства розформували батальйон "Шахтарськ". Перепало й "Айдару". Його бійців не раз підозрювали у свавіллі на Донбасі. Та добровольці кажуть, що стали заручниками чорного піару.

"Були жахливі випадки і в лавах Збройних сил", — каже голова "Товариства ветеранів АТО" Кирило Сергеєв.

"Якщо ми бачили факти мародерства чи пияцтва — ми могли їх виключати з батальйону з ганьбою. Забиралася зброя, вони їхали додому", — додав боєць батальйону "Донбас" з позивним "Чуб".

Непідконтрольні Збройним силам України

Зараз непідконтрольними ЗСУ залишаються два батальйони — ДУК "Правий сектор" та "ОУН". Перепідпорядкування проходить непросто.

"Ведуться перемовини, щоб "Правий сектор" був інтегрований в структури Збройних сил України, але мовою цивільною — з широкою автономією. Підпорядкування обов’язково має бути і "Правий сектор" на фронті довів свою конструктивність, тому що він співпрацював із частинами Збройних сил України. Це були злагоджені дії", — зазначив представник інформаційного відділу партії "Правий сектор" Дмитро Савченко.

Тим часом, влада має вже думати — що робити із добровольчими формуваннями після закінчення війни. Адже патріотично налаштовані бійці довели: зі зброєю в руках вони — велика сила.