Ці проекти забезпечать українців роботою, здешевлять послуги зв’язку та допоможуть долати природні катастрофи.

"Дуже небагато - шість країн в світі мають такі можливості, як має Україна стосовно замкнутого циклу. Від розробки до запуску літальних космічних апаратів", - каже член комітету Верховної Ради з питань промислової та інвестиційної політики Віталій Немілостівий.

У найближчий час буде ухвалено космічну програму України до 2017-го року

До кінця тижня українська космічна галузь сподівається отримати нову п’ятирічну програму до 2017 року, а разом з нею і фінансування. Верховна Рада планує розглянути і затвердити програму у першому читанні.

Профінансують вітчизняні космічні проекти та дослідження українські платники податків. Без цього, стверджують фахівці, Україні не утриматись у вузькому колі космічних держав.

Державне космічне агентство розраховувало отримати від держави 3,5 мільярди. Але, за наполяганням Мінфіну, їх урізали одного мільярду гривень. Це більше аніж галузь отримувала раніше, але менше, аніж потрібно для розвитку космічних досліджень. Від багатьох програм доведеться відмовитись.

"Довелося відмовитись перш за все від двох запусків перспективних космічних апаратів. Також ми скоротили програми, які відносились у нас до підтримки інфраструктури – унікальної космічної інфраструктури, яка є у нас. В основному це – Євпаторійський центр. Наукові космічні дослідження. Цей розділ був скорочений суттєво", - зазначає працівник управління космічних наукових досліджень Державного космічного агентства Ярослав Стефанишин.

Українська космічна промисловість - прибуткова

Тим часом в космічному агентстві переконують: українська космічна промисловість - прибуткова. Вона перераховує в бюджет значно більше коштів, аніж поглинає з нього.

"На кожну гривню, витрачену на реалізацію космічної програми, ми отримуємо три гривні прибутку. За 2012 рік ми випустили продукцію і реалізували на суму 4,3 мільярди гривень. Наші внески в бюджет, податки – все це перекриває всі ті витрати держави, які йдуть на фінансування космічної програми", - говорить радник Голови Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов.

Заробляють підприємства української космічної галузі виготовляючи елементи космічних апаратів для міжнародних партнерів: ступені для американської ракети "Антарес" та двигуни для європейської ракети "Вега" зроблені в Україні. В Україні ж виготовляють і стикувальні технології для Міжнародної космічної станції.

В рамках проекту "Морський старт" українські ракети "Зеніт", які злітають з платформи в Тихому океані, виводять на орбіту комерційні супутники.

"62% нашої продукції йде на експорт. Якщо порівняти це все то виходить, що ми на експорт виготовили продукції десь на 2,5 мільярди гривень, або близько 300 мільйонів доларів", - каже радник Голови Державного космічного агентства України Едуард Кузнєцов.

Частка України на світовому ринку космічних апаратів - 7-9%

Згідно з оцінками експертів світовий ринок виготовлення ракет-носіїв протягом найближчих 5 років оцінується в 52-53 мільярди доларів, а космічних апаратів - у 60-70 мільярдів. Частка України тут оцінюється в 7-9%. Протягом останніх 20 років відбулося більше 120 пусків українських ракет-носіїв, виведено на орбіту близько 150 космічних апаратів для 20 країн світу.

Але на відміну від підприємств комічної галузі, які заробляють за рахунок комерційних проектів, залежна від бюджету українська космічна наука недофінансовується.

"Я назвав суму всієї космічної програми. Цього року це менше 100 мільйонів гривень. З них наукових досліджень - десь 15% приблизно. Тобто це дуже невеликий бюджет, який ... призведе до згортання космічної діяльності в Україні" , - говорить директор Інституту космічних досліджень НАН України Олег Федоров.

Разом з браком державного фінансування дедалі складніше залучати до досліджень космосу освічених молодих спеціалістів.

"Раніше молодь йшла в космічну галузь тому, що це цікаво. Зараз середня заробітна платня приблизно три тисячі в галузі. Менше трьох тисяч. І особливо в Києві молодь талановита не йде в цю галузь", - розповідає директор Інституту космічних досліджень НАН України Олег Федоров.

Україна багатократно відстає від провідних космічних держав світу

Навіть після затвердження космічної програми за витратами Україна продовжить багатократно відставати від інших провідних космічних держав світу.

"Ми запланували до 2032 року загальну витрату коштів – 38.5 мільярдів гривень. Ну це сума, яка з 2013 року Росією виділяється практично на один рік. А якщо ми візьмемо американців, то вони в рік на цивільний космос – 17 мільярдів" , - каже працівник Управління космічних наукових досліджень Державного космічного агентства Ярослав Стефанишин.

"На період 5 років заплановано 1 мільярд 400 мільйонів гривень. Наша програма, наше космічне агентство просить 30 мільйонів доларів на рік. Бюджет розвитку крупного підприємства більший, аніж ці кошти", - говорить член комітету Верховної Ради з питань промислової та інвестиційної політики Віталій Немілостівий.

В космічному агентстві стверджують, що інвестуючи в космічну галузь, Україна могла б наростити надходження до бюджету. Тим часом самі підприємства розраховують не стільки на державу, скільки на замовників з-за кордону.