"Правий сектор" хоче повноцінної участі у переговорах
Перемир'я чи затишшя перед бурею. Влада і опозиція мовчать. "Правий сектор" визнає, що ситуація зайшла у глухий кут. З одного боку радикальні націоналісти готові кинутися в бій заради звільнення учасників акцій протесту і повалення влади, з іншого боку - не хочуть громадянської війни і розколу країни.
Журналіст Ольга Рицар каже, що радикальне крило протесту - "Правий сектор" - попереджає про нові зіткнення у випадку, якщо влада не звільнить усіх затриманих і заарештованих учасників акцій протесту. Аби не допустити крові, вони вимагають участі у переговорах між владою і опозицією.
Звертаємося з вимогою до влади і опозиції до початку чергової сесії ВРУ поновити переговорний процес у випадку звільнення усіх без виключення полонених режиму, ми готові до певного компромісу, тобто відведення наших бійців з рубежів на вулиці Грушевського на вихідні позиції Майдану,
— наголосив лідер "Правого сектору" Дмитро Ярош
Однак опозиція делікатно заявила, що проти залучення Правого сектору та афганців до переговорів. Мовляв, від кількості учасників результат переговорів не зміниться.
Це не повинно перетворюватися на мітинг або на якусь партійну організацію цього дуже складного, але важливого процесу, тому я вважаю, що в нас достатньо репрезентована переговорна група,
— сказав нардеп від ВО "Батьківщина" Олександр Турчинов.
Що далі? Думки експертів
Політолог Тарас Березовець вважає, що силового протистояння не буде. Більшість демонстрантів не піде в бій за радикальним крилом. Опозиція теж залишить їх один на один з владою.
Якщо правий сектор вдасться до радикальних дій це буде його особиста скажем помста, вендета, особиста війна з Беркутом, туди не буде втручатися ні політичне крило Майдану, ні більшість протестувальників, тому прогноз такий - 15-денний мораторій не буде витриманий, ніхто з майдану не піде і тому майдан просто повернеться в статус кво,
— припустив політолог Тарас Березовець.
Прогнозувати дії влади сьогодні не береться ніхто. Зрештою, як і сам Майдан став непрогнозованим і неконтрольованим своїми формальними лідерами. Прогнози, щодо розвитку ситуації охоплюють варіанти від грормадянської війни до компромісу в очікуванні президентських виборів.
Поганий компроміс - це уряд народної довіри, з прем’єром, який буде проєвропейський, чи то Арбузов, чи то Порошенко - всі вони оголосили, що підпишуть угоду про асоціацію, уряд формується на паритетних засадах людьми, яким довіряє і влада і опозиція, приймається спільне рішення про переформатування ЦВК, примається ряд рішень, які допомагають рухатися далі до наступних виборів,
— зазначив політолог Ігор Попов.
Варіантів, коли одна сторона одразу ж отримає повну беззаперечну перемогу, неможлива - переконаний політолог. І припускає - радикальні націоналісти можуть прорвати кордон силовиків до урядового кварталу, однак проголосити перемогу демократії їм не під силу.
“Цього не буде, тому що діючу владу, як і раніше підтримує більша, менша половина країни, діюча влада контролює силовиків, діюча влада контролює як мінімум половину адміністративних будинків”, — каже Попов.
Наразі, найбільш болючим питанням масових протестів є смерті активістів і репресії проти мирних учасників майдану. Лідери опозиції поїхали шукати вихід із ситуації у Мюнхені, аби там домогтися міжнародного розслідування фактів вбивств, знущань, катувань та викрадення людей.