Міжнародна спільнота та українська влада хочуть запровадити вільний доступ кожного громадянина України до КСУ. Нині, зауважимо, він розглядає лише звернення високопосадовців - Президента, 45-ти народних депутатів, Уряду, Верховного Суду, омбудсмена та парламенту Криму.
“Я сподіваюся, що в Україні можна запровадити конституційне звернення з боку окремих громадян. Я думаю це зменшить навантаження на Європейський суд з прав людини”, - каже голова Венеціанської комісії Ради Європи Джанні Букіккіо.
“Наші громадяни дружніми рядами и поповнюють лави Європейського суду з прав людини. І це цілком зрозуміло: не хочуть нами опікуватися в своїй країні - підемо вирішувати свої питання до міжнародних установ і організацій”, - каже голова Верховної Ради України Володимир Литвин.
Донеччанин Олег Ошурко - один з тих українців, кого доля змусила шукати правосуддя за межами Батьківщини. 8 років тому його затримали за підозрою у скоєнні злочину. Чоловік запевняє - ще в СІЗО над ним жорстоко знущалися, звідки вже вийшов інвалідом. Та навіть попри те що в ізоляторі він втратив зір, Ошурка засудили до 7 років позбавлення волі. Сьогодні колишній в’язень із Красноармійська відсудив за свої поневіряння у держави 21 тисячу євро.
“Як і всіх підозрюваних мене заарештували – чинили тиск на мене, в кінці побили, за наказом працівників міліції. І троє суток мене тримали сліпого без надання медичної допомоги”, - каже колишній в’язень Олег Ошурко.
“Протягом 3 місяців після набрання чинності повинна бути виплачена компенсація”, - каже юрист Сергій Салов.
Приклад митарств Олега Ошурка в Україні, на жаль, не рідкість. Однак не всім стає сили та засобів тягатися у міжнародних судах. Тепер же, за рекомендаціями західних правників, українці у крайніх випадках мали б шукати правди у Конституційному суді України. Однак, схоже, і він справи не вирішить, та й у європейських юристів клопотів не відбере.
“Громадяни повинні і далі звертатися до Європейського суду, якщо вважають що держава порушила їх права. За природою Конституційного суду вони не можуть отримати такого захисту оскільки КС сам є органом тієї держави, до якої вони позиваються. Тому одна ініціатива аж ніяк не вирішить проблеми звернень до Європейського суду”, - каже юрист Костянтин Пільков.
Сьогодні Європейський суд з прав людини засипаний тисячами позовів українців, розглядаються ж одиниці на рік. Відтак справедливості нашим співвітчизникам, скривдженим державою, доводиться чекати роками.