Разом із вчителем фізики вона винайшла спосіб економії бюджетних коштів за рахунок опалення квартир не газом чи вугіллям, а теплом шахтних вод. До сьогодні тепла шахтна вода піднімається з-під землі і виливається у ставки. 9-класниця пропонує все це спрямовувати в батареї.
“За рахунок підняття води з шахтних вод можна обігріти в найхолоднішу зиму 70 тисяч людей чи 23 стоквадратних будинки”, - каже учениця 9 класу Сєвєродонецької СШ № 12 Софія Крамарова.
Формула 9-класниці діє лише там, де є шахти. В Сєвєродонецьку їх немає, а от у сусідньому Лисичанську цілих 6. І теплої води вони піднімають і зливають трохи більше 700 кубометрів щогодини. Софія разом із вчителькою не лише описали сам механізм реалізації проекту, але й змайстрували лабораторну установку. П’ятилітрова пляшка з водою - це шахта, компресор з холодильника та мідні труби - то тепловий насос. Корито - комунальне господарство.
“Шахтні води мають температуру 30-35 градусів. Тепло збирається та потрапляє на компресор, через різницю тиску підвищується температура і це тепло подається в міську мережу”, - каже вчитель фізики Ганна Тропиніна.
Поєднати теорію та практику допоміг батько дівчини, відвівши її на шахту. Побачене Софія виклала на папері. Колишній генеральний директор "Лисичанськвугілля" Вячеслав Теросипов каже, що на підняття шахтних вод підприємство витрачає більше двох мільйонів гривень. І подібні проекти вкрай важливі. Адже економитимуть на купівлі російського газу. Та й екологія покращиться.
“Екологічно та економічно вигідно. Якщо це все вийде, то можна вітати все це. Без допомоги бізнесменів такий проект реалізувати важко”, - каже гірник Вячеслав Теросипов.
Поки Україна визначається з Софійчиним проектом, Норвегія вже його оцінила. Дівчина зайняла перше місце в міжнародному екологічному конкурсі, ініційованому цією країною і очікує на новенький ноутбук - головний приз змагання.