Посадовець в ефірі телемарафону прокоментував указ Владіміра Путіна про депортацію з тимчасово окупованих територій українців, які не взяли громадянство Росії. Лубінець пояснив, що такі рішення Кремля спрямоване точно не на депортацію українців, пише 24 Канал.

Важливо "Іноземець" на рідній землі: Україна відреагувала на указ Путіна про депортацію українців

Що каже Лубінець про паспортизацію українців

Це указ направлений на те, щоб узаконити примусову паспортизацію, яка відбувається на тимчасово окупованій території України. Це перше. І друге – зафіксувати й поставити крапку в цьому процесі. Я думаю, що всіх громадян України, які відмовляться від російського паспорта, їх просто заарештують. І це буде окрема категорія цивільних заручників, яких Росія буде тримати в полоні, в ув'язненні на своїй території або на тимчасово окупованій території України,
– пояснив Уповноважений Верховної Ради з прав людини.

За його словами, Київ має продовжувати не визнавати ці російські паспорти, які видають українцям на окупованих територіях. Адже їх видають під прямим, фізичним тиском. Тож Лубінець порадив взяти ворожий паспорт.

"Тому взяти паспорт, вижити, дочекатись, коли ми звільнимо цю територію. Після цього, зараз напрацьовується відповідний закон, – офіційно відмовитись від цього паспорту та повернутись до нормального життя. Або для себе ухвалити рішення і виїжджати з цієї території в будь-який спосіб через будь-яку територію інших країн, але просто звідти виїхати. Ми розуміємо, що це зараз питання виживання на цій території", – сказав омбудсмен.

Дмитро Лубінець пояснив, що насправді злочин здійснює Росія.

І в цьому розрізі я публічно, як омбудсмен України, кажу, що ми, як Україна, як держава, не визнаємо російський паспорт як елемент скоєння злочину нашими громадянами. Знову ж таки, в цьому розрізі у нас лунали такі заяви, що будь-хто, хто взяв російський паспорт на тимчасово окупованій території, ми повинні до нього застосувати якийсь вплив, можливо, навіть кримінального характеру. Я категорично проти цього,
– написав Лубінець.

Він запевнив, що українці беруть російські паспорти на тимчасово окупованій території України, щоб вижити. І зовсім інша справа, за його словами, щодо тих, хто бере в цьому участь безпосередньо, організовує цей процес.

Що відомо про указ Путіна

  • Наприкінці квітня 2023 року російський диктатор підписав указ про визнання іноземцями на тимчасово окупованих територіях людей, що мають український паспорт.
  • Через це їх можуть депортувати з тимчасово окупованих територій Донеччини, Луганщини, Херсонщини та Запоріжжя.
  • Буквально напередодні рішення окупантів радник мера Маріуполя Петро Андрющенко розповідав, що без громадянства Росії в Маріуполі вижити неможливо. Треба бодай подати документи на так званий паспорт.
  • Петро Андрющенко пояснив, що у людини має бути фінансова подушка, проте її немає. Тому вони змушені подавати документи на ворожий паспорт. Через це у місті мешканці навіть стоять у чергах.