Як завершиться квітень
Сьогодні на сонячному диску, оберненому до нас, присутня досить велика кількість сонячних плям. Проте всі вони мають стабільні магнітні поля, які не становлять великої загрози в плані сильних спалахів. Сонячна активність буде лишатися низькою протягом найближчого часу, пише 24 Канал.
Дивіться також Учені зробили приголомшливий портрет Сонця з найвищою роздільною здатністю в історії
Вчені зазначають, що ми можемо бачити з Землі відразу дев'ять груп сонячних плям. Більшість із них зараз не спалахує і були спокійними або мінімально активними протягом усіх вихідних.
- Одна пляма, AR4064, подавала ознаки активності вчора, викликавши кілька спалахів найнижчого рівня С, але вони не призводили до коронального викиду маси (КВМ). Зараз ця пляма повільно розпадається.
- Інша пляма, AR4069, сьогодні вночі спалахнула на рівні C2.2, але також без КВМ.
- Також незначні спалахи без викидів виривалися з AR4077, AR4073 та AR4070.
Як наслідок, рентгенівське випромінювання Сонця вирівнялось. У наш бік за останні три дні нічого не летіло. Це означає, що спокійні умови в земній магнітосфері повинні зберегтися щонайменше протягом наступних 48-72 годин: на Землі не буде геомагнітних збурень до останнього дня квітня.
Магнітні бурі у травні
Спостереження супутників за Сонцем 25-27 квітня не виявили жодного КВМ, який був би спрямований у наш бік. Це означає, що магнітні бурі будуть відсутні також і 1 і 2 травня.
Враховуючи, якими спокійними зараз є сонячні плями, можна припустити, що ситуація збережеться такою й до кінця тижня, але завжди є місце для сонячних сюрпризів. Якщо якась із плям викине КВМ у наш бік, варто врахувати, що викиду потрібно в середньому 3 дні (іноді навіть 5), щоб долетіти до Землі. Це означає, що навіть якщо корональний викид маси відбудеться 1 травня, то магнітна буря наступить не раніше неділі або навіть понеділка.
Що в підсумку
Загалом учені прогнозують, що цей тиждень буде спокійним:
- До 1 травня жодних збурень точно не передбачається.
- Спокійна ситуація з плямами дає велику ймовірність того, що найближчим часом не буде великих спалахів та КВМ. Якщо нам пощастить, то щонайменше до неділі про магнітні бурі можна не хвилюватися.
Магнітні бурі з 5 травня і далі
Перш за все слід зазначити, що з початку місяця жодних корональних викидів маси в наш бік не спостерігали, тож великих магнітних збурень на Землі не буде щонайменше до 8 травня, а в кращому випадку до 10 травня.
По-друге, невелика магнітна буря на рівні G1 (в Україні не помітна) залишається актуальною сьогодні протягом дня, 5 травня. Причиною є посилення сонячного вітру до швидкості 700 кілометрів на секунду. Після того, як він стих 4 травня, зараз потік частинок знову повернувся. Спостерігачі в найвищих широтах на півночі можуть побачити полярні сяйва.
Але вже 6 і 7 травня прогноз NOAA не показує жодних збурень.
Хоча вчені не пояснюють у своїх звітах, що є причиною цього потоку, імовірно, він є наслідком великої корональної діри, котра відкрилася на півдні в напрямку Землі. Корональні діри мають слабше магнітне поле, що дозволяє сонячним частинкам витікати легше і швидше. Вони вириваються в космос, де в якийсь момент зустрічають попередні потоки частинок, повільніші, а потім зливаються в єдину ударну хвилю.
Карта сонячних плям і корональних дір станом на 5 травня 2025 року / Фото NASA/SDO
Що стосується сонячних плям, які відповідають за спалахи та викиди, то прямо зараз на нас "дивиться" величезна група плям AR4079. Хоча вона просто гігантська, вчені відзначають її дивний спокій. Великі сонячні плями зазвичай викликають великі сонячні спалахи, але ця викинула лише кілька крихітних спалахів класу C, жоден з яких не породив викидів.
Учені ставлять риторичне питання: це затишшя перед бурею? Підказка може лежати в самому центрі сонячної плями – її розсікає "світловий каньйон". Темна область перерізана світлою ниткою матерії, що фактично розділяє її на дві частини. Фізики називають це "світловим мостом". Природа світлових мостів до кінця не вивчена. Часто вони провіщають розпад сонячної плями, але не завжди. Деякі дослідження припускають, що магнітні поля в основі світлового мосту зайняті перехрещенням і повторним з'єднанням – той самий вибуховий процес, який спричиняє потужні сонячні спалахи. Тож є імовірність, що AR4079 найближчим часом випустить великий спалах, який може закінчитися корональним викидом маси.
Світловий міст перерізає сонячну пляму / Фото Yvan Trembley of Versailles
Враховуючи, що пляма зараз повернула прямо до нас, Земля лежатиме на шляху КВМ і зіткнеться з магнітною бурею, сила якої залежатиме мід потужності КВМ. Якщо так станеться, то сонячна матерія добереться до нас приблизно за три дні. Це означає, що якщо викид станеться завтра, магнітна буря почнеться приблизно 9 травня.