Останній день березня
Перш за все варто попрощатися з березнем, оскільки місяць ще остаточно не завершився. Вчені зазначають, що активність Сонця почала зростати під самий кінець періоду: якщо минулі тижні зоря майже не продукувала спалахів і в якийсь момент навіть не мала видимих плям на поверхні, то за останні кілька днів ми бачили шість досить великих подій класу M та одну класу X1.1, яка закінчилась корональним викидом маси, пише 24 Канал.
Дивіться також Прогнозування магнітної бурі: чому більшість прогнозів у мережі хибні та де шукати правду
Але хвилюватися немає причин. Згідно зі спостереженнями, Земля "ухилилася" від потоку сонячних протонів, які полетіли в наш бік 28 березня з плями AR4046. Це був перший за кілька місяців сонячний спалах X-класу. Згідно з моделюванням, якби ця хвиля вдарила по планеті, вона могла б спричинити сильну магнітну бурю. Але нам пощастило: потік проходить над планетою, а єдиний ефект, який ми можемо спостерігати, – нетривалі збої у високочастотних радіохвилях (короткохвильовий радіозв'язок) у полярних регіонах.
Слід також зазначити, що велика й складна сонячна пляма AR4048 розростається у західній області сонячного диска, трохи нижче екватора. Вона досить активна й зараз викидає спалахи класу M. Вона представляє більшу загрозу X-спалахів у майбутньому, ніж уже згадана сонячна пляма AR4046.
Карта сонячних плям станом на 31 березня 2025 року / Фото NASA/Обсерваторія сонячної динаміки
Чого чекати у квітні
Спостереження показують, що жодних інших корональних викидів маси в бік Землі більше не було щонайменше з 28 березня. Крім того, гігантська корональна діра вже зникла й не піддає нас бомбардуванню додатковими сонячними частинками. Це означає, що найближчими днями магнітної бурі на Землі не буде – щонайменше до 3 квітня, а в кращому випадку до 5 квітня.
Якщо КВМ з'явиться сьогодні до кінця доби, то йому знадобиться час, щоб дістатися до планети – не більше 5 днів. Середня тривалість цієї "подорожі", як правило, складає три дні. Однак імовірність цього наразі невелика, оскільки всі активні сонячні плями спрямовані трохи в бік від Землі.
Однак Сонце обертається, а разом із ним і плями. Тож скоро AR4046 та AR4048 дивитимуться прямо на нас, що підвищить імовірність збурень з наступного тижня або в останні дні поточного.
Другий тиждень квітня
Період з 7 по 13 квітня почнеться спокійно. Вчені не фіксували жодних корональних викидів маси в наш бік з 4 по 6 квітня, а також 7 квітня станом на 14:00.
Враховуючи, що такі викиди подорожують до нас протягом приблизно 3 днів, можна робити висновок, що магнітної бурі, спричиненої КВМ, не буде щонайменше до 10 квітня, а в кращому випадку до 12 квітня, суботи.
Однак зараз на Землю "дивляться" кілька великих сонячних плям, зокрема AR4054 та AR4048. Вони є найактивнішими плямами на Сонці зараз, але навіть так обидві групи визначаються як "переважно тихі". Обидві викидали лише спалахи найслабшого рівня C. До того ж AR4048 перебуває в процесі розпаду.
Найближчими днями до нас повернеться пляма AR4055, але вона також тиха і стабільна. Спостереження поки що не фіксували спалахів з неї.
Якщо якась із цих плям викине спалах, який закінчиться корональним викидом маси, ми з високою імовірністю можемо очікувати на магнітну бурю через приблизно 3 дні. Але прогнозувати ці спалахи вчені не вміють, тому оголошують про них лише постфактум.
Нарешті, слід згадати про корональні діри. На оберненому до Землі боці зараз можна побачити три корональні діри, які збільшують кількість сонячного вітру, але вони в будь-якому разі не здатні спричиняти сильні магнітні бурі – не більше рівня G2, але як правило взагалі G1.
Карта сонячних плям та корональних дір станом на 7 квітня 2025 року / Фото NASA/Обсерваторія сонячної динаміки