Найбільш постраждалий з усіх постраждалих та безпідставно обвинувачений у корупційних гріхах – звісно, екс-голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Бочковський.
Читайте також: Жага влади та грошей: як скандальні ректори "б'ються" за місце у медвишах
Попри обвинувальний спіч міністра МВС Арсена Авакова на засіданні кабміну у березні 2015, зрежисованого шоу із арештом підозрюваних чиновників у прямому ефірі та обіцянки тодішнього прем'єра, що так буде з кожним, хто бодай посягне на державні гроші – сьогодні маємо великий-превеликий пшик!
Вже після епопеї з Бочковським та його заступником Стоєцьким ми були свідками більше десятка гучних та багатообіцяльних затримань, але щось пішло не так... Бочковський, зокрема, трохи посидів у СІЗО, а згодом вийшов під заставу. Після чого швидко надихнувся новими силами та заявив: "Я – невинуватий". І довів, що докази слідчих Авакова не були настільки переконливими, щоб дійшло до обвинувального вироку.
До того ж, якщо Аваков заявляв про зловживання тодішнього керівництва ДСНС при закупівлі за державний кошт паливно-мастильних матеріалів та пожежних машин, то в суді чомусь розглядали питання про ймовірне вимагання грошей у підлеглих та перевитрати на закупівлях металошукачів. Пазл не зійшовся, суд доказів злочину не знайшов, і Бочковський із заступником Стоєцьким із корупціонерів перетворилися на жертв.
Окрім того, Бочковського поновили на посаді, і всі ми були свідками його відчайдушних спроб потрапити до свого робочого місця. На роботу не пустили, а от 500 тисяч гривень за вимушений прогул держава йому вже виплатила. Держава – тобто ми з вами. Це нашими податками Бочковському компенсували три роки боротьби у судах в апріорі програшній справі, метою якої був банальний піар.
Бочковський із заступником Стоєцьким із корупціонерів перетворилися на жертв
Ідемо далі. Справа міноборони та "Трейд Коммодіті". Історія, яка дуже дорога нашій редакції, адже наш агент Ілля Лукаш розкопав та дослідив її за півроку до того, як НАБУ прийшла з обшуками до міноборони. Мільярд та 149 мільйонів, як встановили слідчі, пішли в кишені чиновникам та підприємцям по геніально простій схемі.
Тендер – найкращі умови – найнижча ціна – виграш і підписання контракту на поставки. А далі: "Раз, два, три – підвищення ціни". І ось вона не така вже й низька, як пропонувалося на початку.
Схема, до речі, не нова. Добре об'їжджена на "Укрзалізниці". То чим міноборони гірше? Головне було знайти формальну підставу – ринкові умови, і вуаля – паливо для потреб міноборони дорожчає на очах і первинна сума контракту пропорційно зростає.
Цікаво, що керівництво фірми "Трейд Коммодіті" у розшуку, фірми формально не працюють, але компанії із їх орбіти і далі постачають пальне на замовлення оборонного відомства. Справа у суді, підозрюваний заступник міністра оборони Ігор Павловський провадить активну чиновницьку діяльність – займається ліквідацією пожежі в Ічні, контролює будівництво гуртожитків в Маріуполі, – представляє Україну на міжнародних конференціях. Ніби нічого і не траплялося.
Підозрюваний заступник міністра Павловський активно працю, наче нічого і не було
Ніби не було тих додаткових угод підвищення первинної ціни на поставки пального, ніби не втікали представники "Трейд Коммодіті" за кордон.
Та і на адвокатів коаліція паливних бізнесменів та підозрюваних військових чиновників коштів не шкодує. Провідний адвокат у цій справі – екс-заступник генпрокурора та відомий викривач діамантових прокурорів Віталій Касько. Він добився у суді, аби перевірку аудиторської служби, що довела факт зловживань при паливних закупівлях, визнали недійсною.
Днями антикорупційні прокурори САП програли цю битву в апеляції. Суддя погодився, що зростання ціни на пальне – то не змова чиновників та бізнесменів, а ринкові умови. Крапка. Для Павловського це означає перемогу, і він так само може претендувати на статус потерпілого.
Роботу через цей корупційний скандал він не втрачав, тож компенсації не буде, а от матеріальну допомогу на оздоровлення на 50 тисяч від держави – прийняв. Мабуть, нерви десь на курорті треба було підлікувати.
Читайте також: Як верхівка КПІ перетворила Національний університет на власний прибутковий бізнес
Ну, про Борислава Розенблата, який став героєм фільму, ми розповідали не раз. І він теж феєрично у суді довів, що постраждав від допитливих детективів НАБУ. Бо не суть, які він вів розмови із агентом Катериною: та ж його дозволу на приховану зйомку не питала, а за депутатською логікою – мала б. Значить – посягнула на особисте життя.
І суд став на бік Розенблата. Відеодокази Катерини можуть бути визнані незаконними. Чи спрацюють вони у суді, коли почнеться розгляд справи по суті – головна інтрига. І прогнози, як на мене, невтішні.
Борислав Розенблат феєрично в суді довів, що постраждав від допитливих детективів НАБУ
Ну, і за схожим сценарієм пішли до суду брати Дубневичі. НАБУ арештувала дві їхні ТЕЦ на Львівщині, бо через них проганяли пільговий газ, з якого виробляли комерційну електрику. ТЕЦ, на переконання НАБУ – речовий доказ в корупційній справі. А Дубневичі із цим не згодні. Вони у мінусі, але ладні потерпіти.
Та навіть не вони головно страждають. Ціле місто Новояворівськ, бачите, замерзне через принципових детективів. І врятувати ситуацію можуть виключно господарники Дубневичі. А махінації із газом – то вторинна справа. Суд питання визнання чи невизнання ТЕЦ речовим доказами відклав на невизначений термін. Вийшла ситуація на кшталт "ні вашим, ні нашим".
НАБУ вважає ТЕЦ речовими доказами в корупційній справі, а Дубневичі із цим не згодні
Ну і наголошу: велике питання, чому у газовій справі Дубневичів, в якій арештовані ТЕЦ, топ-менеджмент компаній, які керували цим активом та закуповували в "Нафтогазу" пільгове паливо, відсутні самі бенефіціари – тобто брати Дубневичі. Кожної нагоди ми питаємо про це НАБУ та САП, і не отримуємо відповіді.
А все ж просто. Не порушуй закон, не зазіхай на бюджетні гроші – і не виникне питань ні в журналістів, ні в активістів, ні в правоохоронних органів. Якщо чиновникам не зрозумілі прості істини, давайте частіше нагадувати їм, що жити треба – чесно.