Хоча й використовує людство сонячну енергію далеко не на повну. Сонячні теплоелектростанції знову і знову доводять нам, як ця сприятлива до клімату енергія може ефективно використовуватись.
“Сонячні теплоелектростанції можуть зробити дуже важливий внесок у зменшення викидів CO2. У порівнянні з іншими технологіями, які генерують електрику, вони виробляють набагато менше двоокису вуглецю”, - каже фахівець із сонячної енергії професор Ганс Мюллер-Штайнхаґен.
Але попри всі переваги сонячної енергії, залишається і вагомий її недолік: ніч, хмарне небо зроблять таку енергію недоступною.
То яку ж вигоду від сонячної енергії можуть мати країни, де сонця насправді бракує? Одне з рішень - імпортувати енергію з теплоелектростанцій, розміщених у сонячних частинах світу.
Це можливо завдяки так званим “параболо-жолобовим технологіям”. Нова система вже довела свою ефективність. У Каліфорнії сонячні теплоелектростанції з параболічними дзеркалами-жолобами вже 20 років безперебійно забезпечують енергією понад півмільйона людей.
“По суті можна повністю замінити усі електростанції, які працюють на корисних копалинах, сонячною енергією. Хоча реально можна розраховувати на 10-20% протягом наступних 10 років”, - каже фахівець із сонячної енергії Крістіан Белтл.
З-поміж європейських країн найкращі показники у Іспанії. Це найбільш сонячна країна на старому континенті. Перша у Європі та найбільша у світі електростанція з параболічними дзеркалами, розташована в горах Сьєрра-Невада, займає площу приблизно у 200 футбольних полів.
Технологія електростанції на диво проста: параболічні дзеркала постійно розвернуті до сонця. Сонячні промені фокусуються і спрямовуються в трубу-поглинач. Спеціальна рідина у ній нагрівається до 400 градусів, потім пропускається через тепло-обмінник, де утворюється пара. Пара подається до турбіни, як і в звичайних електростанціях. Так і виробляється струм. Навіть коли сонце сідає, турбіни працюють.
“Я можу суттєво збільшити кількість годин виробництва, цього можна досягти завдяки встановленню належних теплоакумуляторів. Електростанції Andasol, зведені в Іспанії, мають накопичувальні елементи, які дають змогу збільшити години виробництва електрики майже вдвічі”, - каже фахівець із сонячної енергії професор Ганс Мюллер-Штайнхаґен.
Ось як це працює: теплоакумулятор, який наповнюється протягом дня, забезпечує постачання енергії і після заходу сонця - до того ж у великій кількості. Кожна з трьох іспанських електростанцій з параболічними дзеркалами може забезпечити електрикою до 200,000 людей.
У майбутньому обділені сонцем країни також можна буде забезпечити сонячною електрикою. Пустелі на нашій Землі мають просто неймовірний просторовий потенціал.
Мережа сонячних електростанцій здатна забезпечити електрикою увесь світ практично без втрат. Але чи може сонячна енергія змагатись зі звичними електростанціями в плані економності?
“У зв’язку з тим, що корисні копалини постійно дорожчають, сонячні електростанції стають все економнішими. Із розростанням їхньої мережі, ми досягнемо мети років через 15, коли енергія сонця стане дешевшою, аніж енергія корисних копалин”, - каже фахівець із сонячної енергії професор Ганс Мюллер-Штайнхаґен.
Параболо-жолобові електростанції можуть стати рубежем для стабільного економічного розвитку та збереження клімату. Але чи матиме дружня до довкілля сонячна електрика успіх, не в останню чергу залежить від політичних передумов. Та зрештою, для багатьох людей, як і для нашої планети, ця технологія на сьогодні є альтернативою, вартою уваги.