Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Україна отримає 524 000 снарядів з обіцяного мільйона. Це становить половину від запланованого обсягу допомоги.

Дивіться також Квоти на цукор, м’ясо та яйця: чи продовжить ЄС безмитну торгівлю з Україною та на яких умовах

Амбітна мета ЄС для України

Боррель визнав, що мета, встановлена минулого року, була дуже амбітною, але наголосив на важливості підтримки України в її боротьбі. Він також зазначив, що не всі країни-члени ЄС вже зробили свій внесок у цю ініціативу.

Ми знаємо, що на передовій йде запекла битва, що нашим українським друзям терміново потрібно більше боєприпасів і що ми далеко від мети. Проте ми також з самого початку знали, що мета, поставлена ​​минулого року, була дуже амбітною,
– заявив Боррель.

Він також висловив занепокоєння через дефіцит боєприпасів у світі та проблеми в ланцюжку постачання, які спричинили затримки. Однак, за його словами, Європейське оборонне агентство вже підписало 60 рамкових контрактів з виробниками для спільної закупівлі боєприпасів.

"Я передав чітке повідомлення державам-членам, що нам потрібно робити більше і швидше. У нас ще є вільні потужності на 1,5 мільярда євро, які ми можемо освоїти, і я закликав країни-члени ЄС розміщувати більше замовлень", – наголосив Боррель.

Контекст

  • Ще у березні 2023 року ЄС взяв на себе зобов'язання надати Україні 1 мільйон артилерійських снарядів протягом року. Виконати обіцянку, як зараз зрозуміло, було технічно неможливо.
  • Крім того, наразі Євросоюз визнає, що може не встигнути передати всі обіцяні боєприпаси до березня 2024 року. Однак поступовими партіями Збройні Сили таки отримуватимуть боєприпаси.
  • Тьєррі Бретон, єврокомісар з питань внутрішнього ринку, заявив, що виробничий потенціал ЄС може становити понад мільйон снарядів до весни 2024 року, але для передачі потрібне рішення, якого поки що немає.