Шпателі, пензлі, наждаки – у майстерні Микити Зігури робота кипить. Ці людські силуети майже готові, лишилося підставку оформити. Майстер спеціалізується на парковій та монументальній скульптурі. Та наступна його робота буде дещо незвичною. Для проекту "Земельна відповідь" готує вражаючу інсталяцію "ґрунт у майбутньому", де замість плодючого українського чорнозему – суха поверхня з побутовими відходами всередині.

Читайте також: Здивуйте мене божевіллям, або найнезвичніші архітектурні рішення митців

Через десятки років ґрунт може стати непридатним для землеробства. За словами Микити Зігури, це один з найгірших варіантів розвитку подій, каже митець, якщо люди не схаменуться. І таке бачення – невипадкове. Бо не раз був свідком ганебного ставлення до землі. Шанувати землю скульптора навчила бабуся.

Вона завжди відносилася до землі так, що "земля дасть нам врожай, земля нагодує", вона відносилася до неї як до суб'єкта,
– згадує Микита Зігура.

Художник Ксенія Гнилицька вже давно ілюструє гострі соціальні питання. Картини, присвячені проблемам екології і тотальним забудовам зелених зон. Для проекту вона хоче створити колекцію тематичних листівок. Аби проблему землі очима художника могли побачити не тільки в галереї. За її словами, митці не є знавцями в політиці, але світ сприймають глибше ніж інші. Саме такими Ксенія бачить людей, які приймають реформаторські рішення. Прислухатися до них вважає помилкою.

Річ в тому, що художник, його, як пересічну бабусю пенсіонерку можна заплутати якимись економічними цифрами. Єдине, що у нас залишається це почуття,
– пояснює Ксенія Гнилицька.

Земельну реформу потрібно в першу чергу провести в голові, переконані й організатори арт-проекту. Бо як малі фермери, так і великі агрохолдинги намагаються від родючих полів взяти максимум з мінімумом затрат. Через митців земля розкаже про свої почуття до людини.

Хтось говорить про гнів, хтось говорить про страх, що земля боїться людину, хтось говорить про любов,
– зауважує куратор проекту "Земельна відповідь" Юлія Гнат.

У проекті беруть участь 11 митців зі всієї України. Готують картини, інсталяції, скульптури. На дискусії політиків, бізнесменів, фермерів через творчість художників земля відповість 19 вересня у столичній галереї "М17".

Читайте також: Кавери, які змусять вас закохатися у класичну музику