Нормативно-правові акти, які стосуються військового обов'язку та мобілізації не розрізняють військовозобовʼязаних за статтю. Проте не всі жінки в Україні наразі є військовозобовʼязаними. Про це пише 24 Канал.

До теми 3 роки відстрочки та виїзд за кордон: якою буде мобілізація жінок і хто підлягає призову

Чи потрібно жінкам ставати на військовий облік

У Міноборони неодноразово наголошували на тому, що мобілізація жінок в Україні не проводиться. Водночас жінка може вступити до війська добровільно, як наразі і відбувається.

Водночас в Україні є військовозобов'язані жінки, які повинні стати на військовий облік у ТЦК та СП: жінки-медики, лікарі, медсестри та фармацевтки.

При цьому жінки, які мають спеціальність, споріднену з військовою, не зобов'язані ставати на військовий облік, проте можуть стати на облік за власним бажанням.

До якого терміну військовозобов'язані жінки повинні стати на військовий облік

  • 30 грудня 2022 року уряд схвалив "Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів", який оновив правила та порядок ведення обліку військовозобов'язаних жінок і чоловіків. Згідно з ним жінки, які мають медичну освіту, повинні добровільно стати на військовий облік. Але спершу необхідно пройти військово-лікарську комісію, яка визначить придатність до служби в лавах армії.
  • Проте для цього уряд затвердив перехідний період терміном на 3 роки. Тобто українки медичних і фармацевтичних професій та спеціальностей мають добровільно стати на військовий облік до 2026 року.
  • Жінки, які порушать цю вимогу й до кінця 2026 року не стануть на військовий облік, не зможуть працевлаштуватись за фахом вже з початку 2027 року.