Фест організовують на залишках унікальних оборонних фортів Першої світової війни у селі Поповичі. На цю територію можна потрапити тільки раз на рік і тільки під час фестивалю.
Втім, цьогорічну "Fort.Missia" трохи підмочив дощ. З триденного літературно-театрально-музичного дійства гості втікали вже на другий день. Адже через безперервні дощі людям доводилося місити ногами болото. Автівки застрягали у місиві. Тож добрий заробіток на фестивалі мали хіба власники тракторів, які за півсотні гривень відбуксовували їх. В наметовому містечку при сцені життя стало боротьбою за виживанням.
“Вогонь не горить тому, що дрова сирі. Дрова сирі, сосиски - робимо вигляд, що смажимо. Насправді будемо їсти сирі сосиски. Ну, що ще сказати? Добре, що є пиво. Ми вже не будемо спати, тому, що, на жаль, ми дуже мокрі”, - розповідає гість фестивалю Сергій Тіщенко.
І лише екстримали радо йшли до танцю під виступи місцевих мостиських колективів.
“Просто це весело дуже. Цікавіше, ніж там. Ми спочатку не хотіли, а потім так весело стало”, - ділиться враженнями гостя фестивалю Наталя Борисюк.
Новинкою "Fort.Missia" стали два фортифікаційні об’єкти. Це артилерійські батареї, з яких обстрілювали ворогів. Тут під час Першої світової війни зберігали боєприпаси, а також під час обстрілу батареї переховувався й сам особовий склад. Кажуть, споруди спеціально покрили мармуром для того, аби боєприпаси легко відбивалися від стін.
“Це були покриті форти для того, щоб під час обстрілу краще відбивалися осколки чи пулі від фортів, так що вони рикошетили вище росту солдата”, - каже директор Мостиського історико-краєзнавчого музею "Мостищина" Роман Новіцький.
Шостий форт, де під час фестивалю експонували світлини Огородника, Смолянінова та Дячишина, відкрив - як заведено, раз на рік - свій музей. Тут експонують всі артефакти, які знайшли дослідники, розчищаючи цю територію.
Загалом фортифікаційні споруди у селі Поповичі, що поблизу Шегинь, ще за 40 років до Першої світової війни запланував звести цісар Франц Йосиф. Бо ці землі були єдиним зручним коридором для нападу на Австро-Угорщину. А ще форт-пост мав боронити від росіян.
Завершувалися фестивальні дні концертами від знаних гуртів. Адже цьогоріч на "Fort.Missia" запрошували "Абу-Касимові капці", "Мертвого півня", "Шоколад", "Перкалабу" та "Гайдамаки".