У новий пакет військової допомоги від США увійшли 4 передові зенітно-ракетні комплекси NASAMS. 24 канал зібрав усе, що відомо про NASAMS. Детальніше читайте у нашому матеріалі.

Зверніть увагу "Закриє небо" чи ні: як наявність NASAMS вплине на протиповітряну оборону України

19 липня Міністерство оборони США оголосило про новий пакет військової допомоги Україні загальною вартістю 1,3 мільярда доларів. Це стало можливим у рамках "Ініціативи сприяння безпеці України" (USAI), яка передбачає закупівлю обладнання в промисловості, а не його вилучення із запасів американської армії.

До пакета увійшли 4 зенітно-ракетні комплекси NASAMS і боєприпаси до них, 152-міліметрові артилерійські снаряди, протитанкові ракети TOW, високоточні авіаційні боєприпаси.

Перші зенітно-ракетні комплекси NASAMS прибули в Україну 7 листопада. Міністр оборони наголосив, що ця зброя суттєво посилить українську армію та зробить наше небо безпечнішим.

Військовий експерт Андрій Харук у коментарі 24 каналу зазначив, що NASAMS здатні забезпечити протиповітряну оборону одного об'єкта на кшталт невеличкого міста.

Якщо ж говорити, наприклад про Київ, чи Дніпро, то цей ЗРК може забезпечити оборону певного напрямку та прикриття від усіх безпілотників, літаків та гелікоптерів.

31 серпня 2022 року Пентагон офіційно повідомив про надання Україні 2 батарей найновішої системи протиповітряної оборони. Тобто ЗРК NASAMS.

За кілька днів до анонсу у США уклали контракт на 182 мільйони доларів з компанією Raytheon Missiles and Defense на поставку двох батарей NASAMS, навчання та матеріально-технічну підтримку ЗСУ.

Згодом речник Міноборони США генерал Патрік Райдер уточнив: у Пентагоні сподіваються, що упродовж 2 місяців Україна отримає ці ЗРК. Таку заяву американський чиновник зробив 16 вересня.

Через 10 днів видання CBS News опублікувало інтерв'ю з президентом України Володимиром Зеленським. Після його публікації у ЗМІ з'явилися новини про те, що NASAMS уже в Україні – з посиланням на цитату президента, що Україна вдячна Джо Байдену та Конгресу за отриману зброю. Однак, найімовірніше, виникла плутанина через труднощі перекладу і глава держави дякував саме за надання такого озброєння загалом, тобто за ініціативу США, яку ще поки втілюють у життя. Хай там як, жодних інших даних про те, що NASAMS уже в Україні – немає.

Зенітно-ракетний комплекс NASAMS є спільною розробкою норвезької компанії Kongsberg та американської – Raytheon. Нову зброю у 1994 році вирішили розробляти на базі ракети класу "повітря – повітря" AIM-120 AMRAAM, яку перетворили на зенітну.

Повна назва ЗРК – Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System, але він усьому світу відомий за абревіатурою – NASAMS. Ракета отримала систему виявлення цілей та командний пункт.

Крім США та Норвегії такий ЗРК на своєму озброєнні мають Фінляндія, Литва, Нідерланди, Індонезія, Іспанія, Оман, Австралія, Катар, Угорщина. Цей список поповнить і Україна.

Максимальна дальність ураження зенітно-ракетного комплексу коливається у межах від 25 до 50 кілометрів, а максимальна висота ураження – від 15 до 25 кілометрів.

Максимальна швидкість випущеної з комплексу ракети здатна досягати показника 4 900 кілометрів на годину.

Для запусків використовують ракети з подвійним типом призначення:

  • AIM-120 AMRAAM та AMRAAM ER з активним радіолокаційним самонаведенням;
  • AIM 9X Sidewinder Block II з інфрачервоною системою самонаведення.

Виявленням цілей займається радар AN/MPQ-64 Sentinel. Він забезпечує огляд на відстані до 120 кілометрів з ефективністю до 40 кілометрів по відстані й висоті.

Кожна з пускових установок має по 6 ракет, які здатні одночасно вдарити по одній або декількох цілях. Ці установки транспортуються на базі шасі вантажівки Scania P113. У бойовому положенні їх встановлюють на землю. Час переходу в бойове положення – 15 хвилин.

Та якщо говорити про батарею (а це 9 або 12 установок), то ЗРК здатен випустити 54 або 72 ракети за 12 секунд.

ЗРК NASAMS в дії: дивіться відео

Командний пункт батареї ЗРК NASAMS розміщують в одному з пунктів управління вогнем. Радар та пускові установки можна розгортати в радіусі 20 кілометрів від пункту, що є зручним із точки зору безпеки.

Крім того, основними перевагами ЗРК є мобільність та висока точність, адже NASAMS здатен вражати до 85% цілей.

Найбільш передовою версією ракетного комплексу є система NASAMS-3 – модифікація 2019 року, яка оснащена ракетами AMRAAM-ER із дальністю пуску до 40 кілометрів та висотою понад 20 кілометрів. Ця система здатна знищувати літаки, вертольоти та балістичні цілі, які маневрують, тобто і крилаті ракети.

Яку площу може покрити цей ЗРК? Інформація щодо цього дуже різна. Мовиться іноді про 50, а іноді й про 5 000 квадратних кілометрів. Отже, за найоптимістичнішим прогнозом, однієї батареї досить, аби закрити небо над Києвом і навіть більше. Попри відсутність конкретних даних щодо площі покриття NASAMS, технічні характеристики та можливості комплексу говорять про те, що він є доволі потужним та може стати серйозною підмогою для української ППО.

Вартість однієї батареї зенітно-ракетного комплексу є доволі високою – близько 65 мільйонів доларів.

До теми – військовий аналітик про потужності NASAMS: дивіться відео