Вся Україна не стримує сліз радості: що відомо про повернення захисників "Азовсталі" з полону

23 вересня 2022, 01:29
Читать новость на русском

Оборона "Азовсталі" увійшла в історію України як символ фантастичної незламності та героїзму українських воїнів. Своїм подвигом вони врятували тисячі життів. Увечері 21 вересня Україну сколихнула радісна звістка – додому повернулися 215 захисників. Серед них – 108 оборонців "Азовсталі".

Декілька місяців захисники "Азовсталі" перебували у полоні. Однак 21 вересня стало справжнім святом для усіх українців: герої повернулися додому, інформує 24 канал.  

Зауважте Командирів захисників "Азовсталі" Прокопенка та Волинського звільнили з полону

Хто з захисників повернувся з полону

Новина про повернення героїв з'явилася увечері 21 вересня.

Спершу повідомляли, що вдалося обміняти декількох оборонців "Азовсталі". Тоді українці дізналися про повернення додому Михайла Вершиніна – начальника патрульної поліції Маріуполя – та Катерини Поліщук (позивний "Пташка"). Дівчина була голосом "Азовсталі" й своїм співом дарувала світло навіть тоді, коли здавалося, що навколо – суцільна темрява.

Пташка з "Азовсталі" співає пісню Скрябіна: дивіться відео


Пташка – вдома / Фото з соцмереж

Згодом надійшла інформація, що з полону повернувся Михайло Діанов. Фото героя, зроблене на "Азовсталі", стало одним з символів мужності українських воїнів. 


Михайло Діанов повернувся з полону / Колаж 24 каналу

Далі українці почули радісну звістку про повернення медикині Мар'яни Мамонової – вона на 9 місяці вагітності. Про те, що стане матір'ю, Мар'яна дізналася, перебуваючи під обстрілом на території "Азовсталі".


Мар'яна Мамонова повернулася з полону / Фото з телеграм-каналу Андрія Цаплієнка

Через декілька хвилин стало відомо, що додому з полону повернувся Дмитро "Орест" Козацький. Світ бачив "Азовсталь" його очима. Козацький фіксував оборону "Азовсталі" у світлинах. Роботи отримали 2 нагороди International Photography Awards.


Дмитро Козацький повернувся з полону / Колаж 24 каналу

Також на фото героїв, які повернулися з полону, упізнали Святослава Єрмолова – поліцейського з Маріуполя.
 

Святослав Єрмолов повернувся з полону / Колаж 24 каналу

Пізніше стало відомо, що додому повернувся Ілля Самойленко. Зауважимо, що він давав пресконференцію з заводу "Азовсталь" 8 травня. Інформацію про це підтвердила його матір.


Ілля Самойленко зателефонував мамі після повернення / Колаж 24 каналу

Також надійшла інформація про звільнення з полону героя оборони Донецького аеропорту Артема Дибленка. Український військовий обороняв "Азовсталь" у складі миколаївської 36 бригади морської піхоти.

Перше відео звільнених захисників "Азовсталі": 

Додому повернулися 5 командирів

Близько 00:00 у ніч на 22 вересня у мережі опублікували фото звільнених командирів – захисників "Азовсталі": Дениса Прокопенка, Сергія Волинського та Святослава Паламара. Згодом Володимир Зеленський повідомив, що звільнити вдалося 5 командирів "Азовсталі". Український лідер також назвав прізвища Дениса Шлега та Олега Хоменка.

До кінця війни вони перебуватимуть у Туреччині. Рідні зможуть зустрітися з героями. Зеленський заявив, що такою була домовленість з турецьким лідером Реджепом Ердоганом. 

Перші фото звільнених героїв / Світлини пресслужби МВС

Зауважте! Україні вдалося повернути з російського полону 215 захисників. Серед них – 108 захисників "Азовсталі". З повним списком прізвищ героїв, які повернулися з полону, можна ознайомитися тут.

"Перемога для України": Зеленський про повернення героїв "Азовсталі" з полону

Український лідер заявив, що повернення героїв – перемога для України та для усього суспільства. 

Ми пам'ятаємо про всіх наших людей і намагаємось врятувати кожного українця. У цьому сенс України, наша сутність, цим ми відрізняємось від ворога. Ми цінуємо кожне життя! І обовʼязково зробимо все, щоб врятувати усіх, хто перебуває в російському полоні,
– наголосив президент.

Також Зеленський зауважив, що над поверненням героїв працювала потужна команда. Зокрема:

  • керівник Офісу Президента Андрій Єрмак;
  • голова розвідки Кирило Буданов;
  • тимчасовий виконувач обов'язків голови СБУ Василь Малюк;
  • депутат Рустем Умеров.

Захисник "Азовсталі" поцілував рідну землю після повернення: відео

 

Як відреагували в мережі

В Україні повернення захисників "Азовсталі" стало довгоочікуваним. Кожен громадянин нашої держави вірив і надіявся, що цей день настане. І от пізно ввечері 21 вересня це сталося. Тож у мережі відразу ж активно обговорювали цю хорошу новину.

Наприклад, перша леді Олена Зеленська зазначила, що до 215 родин українських Героїв повернулося щастя. За її словами, разом із ними думки та радість поділяють мільйони громадян нашої держави.

Святослав Вакарчук наголосив на тому, що від новини про повернення захисників "Азовсталі" буквально перехоплює дух. Тож він висловив подяку усім, хто брав участь в операції, яка дозволила це зробити.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр зауважила, що окупанти навмисне озвучили про мобілізацію 21 вересня. Таким чином вони хотіли відсунути на другий план обмін полоненими. Але у ворога нічого не вдалося.

Що кажуть рідні про повернення Героїв

Катерина Прокопенко – дружина "Редіса" – ще вночі відреагувала на повернення додому свого чоловіка. Вона акцентувала на тому, що ще багато українських Героїв залишаються у полоні. Тож боротьба триватиме доти, поки їх усіх не повернуть.

Вони такі виснажені, але ми так раді бачити їх живими – його (Дениса Прокопенка – 24 канал) та його друзів. Я знаю, що це не кінець. Багато військовополонених досі перебувають у полоні. Мої подруги Юля, Ольга та інші чудові жінки сьогодні не побачать своїх чоловіків. Ми разом продовжимо нашу боротьбу за інших військовополонених "Азовсталі",
– наголосила Катерина Прокопенко.

Матір Іллі Самойленка зазначила, що вона переживає дивовижні відчуття. За словами пані Алли, їх неможливо ані передати, ані описати. Жінка розповіла, що син у телефонній розмові пообіцяв невдовзі приїхати додому.

"Змішані відчуття, бо наших у полоні ще багато залишилось. І чи будуть у нас такі козирі, щоб міняти надалі… За них треба продовжувати боротися і потрібно забрати всіх", – зазначила Алла Самойленко.

Юлія, дружина Арсенія Федосюка, назвала цей день сумним для неї. Пов'язано це з тим, що її чоловіка не вдалося обміняти, тож він досі перебуває у полоні.

Ми розуміємо що їх там мучать, допитують з насиллям, про це говорять хлопці, які повернулися. У цей день окрім радості хотілося б говорити і про те, що ми маємо надалі боротися за тих, хто залишився у полоні. Ми не знаємо, де вони перебувають, в мене немає зв’язку з чоловіком,
– наголосила дівчина.

Важливо! Після обміну військовослужбовців відвозять до медичних закладів. Там вони отримають первинну медичну допомогу. В Асоціації родин захисників "Азовсталі" попрохали суспільство та ЗМІ не тривожити Героїв. Спочатку їм потрібно буде відновитися після полону та побути поруч із рідними.

"Асоціація родин захисників "Азовсталі" продовжує свою діяльність у напрямку звільнення з полону всіх оборонців "Азовсталі". Сьогодні ми стали ще на крок ближчими до нашої мети, та допоки не будуть звільнені всі герої – ми не спиняємося ні на хвилину", – наголошують в Асоціації.

Чому путін не завадив обміну

На це питання дав відповідь речник МВС Вадим Денисенко. Він зазначив, що питання обміну полоненими обговорили раніше. І його рішення ухвалили до оголошення про часткову мобілізацію.

Ба більше, гарантом дотримання домовленості був президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Ба більше, зараз саме ця країна – ключовий і єдиний головний партнер росії з так званого "сірого імпорту". Тому путін не міг піти проти нього. Інакше б його ігнорував не лише Захід.

Нагадаємо, що саме Ердоган зробив акцент на звільненні 200 українських військовополонених. Про це він повідомив під час саміту ШОС.

Росії віддали віктора медведчука

Загалом під час цього обміну Україна віддала росії 55 окупантів та зрадників. Серед них – кум путіна віктор медведчук. У СБУ заявили, що його провину повністю зафіксували у відповідних матеріалах, які зібрали силовики.

Андрій Єрмак наголосив, що медведчук дав слідству усі можливі покази. 

На це вже відреагували користувачі мережі. Одні наголошували на тому, що медведчук не вартий навіть нігтя кожного з Героїв. Інші ж зауважили, що нарешті від кума путіна з'явилася бодай якась користь.

Не минулося й без жартів про те, що чоловіка оксани марченко відправлять на фронт. Мовляв, для росіян з нього там користі буде більше. Адже проштовхнути "русскій мір" йому та посіпакам таки не вдалося.

Тим часом у росіян шалено палало з приводу обміну полоненими. Мешканці країни-агресорки замість того, щоб радіти поверненню своїх бійців, розсипали лють, пов'язану зі звільненням захисників "Азовсталі".

Цікаво, що головні пропагандисти країни були акуратнішими зі своїми словами. Наприклад, маргаріта сімоньян сказала, що потрібно тішитися поверненню своїх. А от владімір салавйов узагалі назвав цю операцію чимось звичайним. Мовляв, черговий обмін полоненими, чого зразу всі так активно обговорюють?

Як проходила операція з повернення українських героїв

22 вересня відбулася пресконференція щодо повернення українських захисників та захисниць з полону. У брифінгу взяли участь керівник ОП Андрій Єрмак, керівник ГУР Кирило Буданов, тимчасовий виконуючий обов'язки глави СБУ Василь Малюк, міністр внутрішній справ Денис Монастирський, посол Великої Британії в Україні Мелінда Сімонс, посол США в Україні Бріджит Брінк та посол Швеції в Україні Тобіос Тиберг. За допомогою відеозв'язку до брифінгу долучилась дружина Дениса "Редіса" Прокопенко – Катерина, яка зараз перебуває у США.

Андрій Єрмак розповів, що питанням щодо повернення захисників "Азовсталі" почали займатися ще з того дня, коли наші герої виконали наказ про складання зброї та вийшли з території заводу. Голова Офісу Президента зізнався, що питання повернення захисників та захисниць Маріуполя, а особливо командирів, здавалося неможливим, однак уся команда працювала цілодобово над цим. Обмін відбувався в 4 країнах та закінчився саме у Туреччині. В Анкару за звільненими полоненими поїхали Буданов та Монастирський, а у Чернігівську область – Малюк, Лубінець та заступник Буданова – Усов.

Також голова ОП зазначив, що робота продовжується, адже ще чимало українських героїв досі перебувають у полоні.

Скільки героїв вдалося повернути

Керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов розповів, що Україна в межах обміну повернула 215 осіб, серед яких:

  • 118 нацгвардійців, 108 з яких – учасники полку під командуванням Дениса Прокопенка.
  • 50 бійців ВМС;
  • 22 бійці інших підрозділів ЗСУ;
  • 9 працівників Держприкордонслужби;
  • 9 працівників Нацполіції;
  • 9 бійців Тероборони;
  • 1 співробітник СБУ;
  • 1 працівник Держслужби спецтранспорту;
  • 1 співробітник Державної митної служби;
  • 2 цивільних.

Серед тих, кого вдалося повернути – 188 героїв, які перебували на заводі "Азовсталь" у Маріуполі. Також Україна повернула 8 поранених під час теракту в Оленівці.

Крім того, у межах обміну вдалося визволити з полону 10 інозмених громадян:

  • 2 громадян США;
  • 5 підданих Великої Британії;
  • 1 громадянина Швеції;
  • 1 громадянина Хорватії;
  • 1 підданого Марокко.

Буданов зазначив, що обмін проводлили на території Саудівської Аравії, Польщі, Туреччини та на кордоні України з росією. Зокрема на кордоні Україна повернула 200 захисників та захисниць, яких обміняли на кума путіна віктора медведчука.

Як себе зараз почувають звільнені з полону та в яких умовах їх утримували

Частина українських героїв уже зустрілися з рідними, частина перебуває у лікарнях. Усі повернені з полону потребують медичної та психологічної реабілітації.

Буданов розповів, що звільнені командири гарнізону захисників Маріуполя проживатимуть у приватному будинку в Туреччині. Він запевнив, що це досить комфортабельне місце для проживання. Вони будуть там жити деякий час. Інші подробиці щодо їхнього перебування трохи згодом розкажуть самі командири.

Керівник ГУР Міноборони зазначив, що є люди, які фізично у більш-менш нормальному стані, за винятком хронічного недоїдання. Проте є й ті, до яких окупанти застосовували жорстокі тортури. І відсоток таких людей великий. Захисники обов'язково повідомлять, як до них ставилися у російському полоні, проте спершу повинні дати ці свідчення слідчим.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в етері телемарафону зазначив, що після обміну деяких з українських героїв неможливо було впізнати, оскільки вони сильно схудли. Нашим захисникам та захисницям у полоні давали мало їжі,  засобів гігієни практично не було. 

Крім того, Лубінець зазначив, що деяких українців тримали у камерих-одиночках, тому вони навіть відвикли розмовляти.

Також Лубінець розповів, що під час обміну росіяни зав'язали очі нашим захисникам та захисницям скотчем і везли їх так майже до самого кордону. Це ще раз доводить, що росія порушує усі конвенції про права військовополонених.

Україна поверне усіх полонених

Секретар РНБО Олексій Данілов, коментуючи обмін полоненими, наголосив, що Україна робить усе можливе та неможливе для повернення усіх наших громадян із російського полону. Секретар РНБО підкреслив, що Україна не поводить себе так як росія та цінує життя кожного свого громадянина. Тому й для збереження життів наших героїв наша держава використовує зброю, здатну знищувати ворога на великих відстанях.

Україна – не росія, яка воює солдатами, як живими трупами. Щоб зберегти життя захисникам України, ми будемо використовувати новітню техніку, знищуючи ворога на великих, середніх та близьких дистанціях! Життя кожного українця безцінне, порятунок життя українського воїна є найвищим пріоритетом військового керівництва. Ми всіх повернемо,
– наголосив Данілов.

До теми – унікальні кадри повернення українських військових з полону: дивіться відео