Одеська міліція залишила пости та звільнила сепаратистів
Найбільше питань до одеських правоохоронців, які, за свідченнями очевидців кривавих зіткнень 2 травня, виступали на боці нападників.
Співробітники міліції намагалися допомагати людям, які стріляли, ну стрілкам, які стріляли по людях. Ми маємо відеодокази того, що співробітники міліції разом з цими стрілками відступали, прикривали їх, захищали. Бачили, ховали за своїми щитами. Насправді, це зрада. Тому що тут не можна говорити про якусь службову халатність і таке інше, -– вважає медіаексперт, громадський діяч Зоя Казанжи.
Вже четвертого травня одеська міліція залишила свої пости та звільнила затриманих бойовиків.
Сьогодні цю роботу продовжили. Сьогодні затримані ще троє з організаторів масових заворушень. Це пан Долженков, Давидченко. Ось зараз, зовсім недавно, пан Балобана Сергій Іванович, депутат міської ради, – звітує Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.
"Коли бандити стріляли в людей, працівники міліції стояли поряд, бездіяли. Це є один факт. Другий факт – це що була підготовка. І бандити були в червоних пов’язках, і працівники міліції були в червоних пов’язках. Третій факт – це, коли почався штурм міського управління міліції, частина працівників міліції покидала щити і перейшла на бік бандитів. І останній факт – це факт звільнення затриманих злочинців за наказом управління міліції", – наголошує Генеральний прокурор України Олег Махніцький.
У зв'язку з тим, що ми побачили у деяких працівників міліції якесь боягузтво, несвоєчасність, у зв'язку з цим ми познімали цих людей. Ми звільнили всіх трьох заступників, які курирували всі блоки. Хочу відзначити, що це ще не кінець, бо йде розслідування комісій, – заявив заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Чоботар.
У Луганську люди вимагали захисту у міліції від сепаратистів
Схожі події відбулися У Луганську, коли під час мітингу за єдність України на активістів спробували напасти сепаратисти. Бездіяльність правоохоронців, які спостерігали за провокацією, змусила людей влаштувати протест під управлінням міліції.
Десь через півгодини після початку мітингу з боку СБУ підійшла група молодих людей дуже агресивно налаштованих з битами, з електрошокерами. Жорстка провокація конфлікту. Міліція поводилася, таке відчуття, як після нокдауну. Ось вони бачать процес якийсь починається – ні, щоб відразу вжити заходів для того, щоб не допустити конфлікту..., – розповів громадський діяч Ігор Запрудський.
Міліцію довго підлаштовували під захист режиму
Криза в правоохоронних органах назрівала давно, – свідчать експерти та колишні працівники МВС. Окрім низьких зарплат, які підштовхують правоохоронців до незаконних заробітків, силовиків намагалися зробити охоронцями режиму а не захисниками громадян.
Тривалий час перепрофільовувались ці структури на інші завдання. Не на захист закону. Не на захист громадян і законних інтересів громадян. Перше – на збір хабарів і транспортування їх по всій вертикалі корупційної, яка в країні існувала. Це перше. І друге – на захист можновладців. І коли селекція в правоохоронних органах кілька років йшла в цю сторону, то сьогодні дуже складно знайти тих нормальних людей, яким можна довірити, – пояснює в.о. заступника голови Адміністрації Президента України Андрій Сенченко.
"Міліція всі ці роки заточувалась не на охорону правопорядку. А міліцію використовували в корупційних оборудках, в схемах, в виконанні замовлень, в зароблянні грошей", – наголошує медіаексперт Зоя Казанжи.
На Донеччині, за свідченням колишнього голови МВС Юрія Луценка, всі призначення обласного та районного керівництва міліції проходили через кабінет старшого сина президента Олександра Януковича. Тепер його, а також колишніх урядовців – Сергія Арбузова і Олександра Клименка, звинувачують у фінансуванні сепаратизму.
У правоохоронних органах з низу і до верху Янукович розставив своїх, так сказати, людей. І практично всіма райвідділами з Донецької області, з Донецького регіону керували начальники райвідділів, начальники УВС. Є люди, які розуміють, що за щось відповідати доведеться, – вважає народний депутат Сергій Куніцин.
Призначення за партійними квотами
Після втечі Януковича до Росії нове керівництво держави призначало силовиків не за професійними здібностями, а відповідно до партійних квот.
Квотний принцип формування керівництв силових органів... Коли були розподілені і прийшли знову ділити фінансові потоки. А зіткнулися з тим, що треба боронити державу, – говорить народний депутат, кандидат на посаду президента України Петро Порошенко.
Нагадаємо, під час протистояння на вулицях Києва підрозділи, в тому числі Донецької міліції, відзначилися жорсткими діями щодо протестувальників. Проте ті ж самі правоохоронці виявилися не готовими захищати закон та громадян від сепаратистів на Донеччині.
Є певний бар'єр. Психологічний бар'єр, тому що треба вистрілити в людину. Ті спецпідрозділи, які стоять на Сході України, вони не справляють враження настільки підготовлених і екіпірованих, як наприклад "Беркут", який стояв на Грушевського чи деінде в Києві. Коли я був на мітингу в Донецьку, було в ланцюгу стояло дуже багато людей на той час, в той самий день 17 квітня не було нападів, але було дуже багато юних, просто молодих хлопців, яким видали щити і не зрозуміло, що з цими щитами робити, – згадує громадський діяч Володимир Кухар.
"Деякі підрозділи силових структур просто не виконують вказівок і наказів, які би вони мали виконувати. Через те повна ротація мала би відбутися якнайшвидше. Ця ротація буде відбуватися безпосередньо з залученням цивільних патріотів, які сьогодні мають бажання і не мають страху перед використанням зброї. А також мають достатньо патріотизму для того, щоби захищати українську державу, – наголошує народний депутат, лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок.
Керівники здавали свої відділки за гроші, - Інформаційний Спротив
Чимало адміністративних будівель було захоплено сепаратистами зовсім не через нездатність силовиків їх захистити. За даними групи "Інформаційний Спротив", керівники міліції самі здавали відділки і управління за гроші. Нібито торгуватися починали з 100 тисяч доларів.
Йде, знову таки впродовж двох місяців дуже чітка і активна робота і агентури ФСБ, і проросійських сепаратистських організацій лідерів з місцевими начальниками правоохоронних органів. Коли начальник цілої структури починає саботувати, то навіть рядові міліціонери, які в загальному-то є патріотами, тут вже вони нічого зробити не можуть, – вважає координатор групи "Інформаційний Спротив" Дмитро Тимчук.
"Росія дуже активно інфільтрувала своєю агентурою наші силові структури, спецслужби, міліцію. Про більшість пересування планів пересування українських військ противник дізнається швидше, аніж українські солдати. На жаль, щойно розробляється якийсь план і узгоджується на рівні Києва – одразу ж чомусь в тому місці наші солдати потрапляють на засідки, чомусь ті місця виявляються замінованими. Багато інформації витікає. На жаль, росіянами було вилучено шифри спецзв’язку, – розповів свободівець Юрій Сиротюк.
Дії зрадників обертаються загубленими життями
Дії зрадників обертаються загубленими життями та катуваннями колег з правоохоронних органів. Так в Горлівці в засіку диверсантів потрапила група з трьох співробітників СБУ. Невдовзі російські ЗМІ оприлюднили відео з трьома закривавленими і закатованими чоловіками, яких утримували терористи.
Донецькі силовики працюють разом з сепаратистами. Дуже багато силовиків відкрито перейшли на бік так званих терористів – народних губернаторів, не те що не протидіють – вони діють спільно з противником, з окупантами. Серед багатьох, за нашою інформацією, серед багатьох силовиків в Одеській області, на півдні і на Донбасі поширюється інформація, що не треба брати участь в діях на захист української держави – скоро прийде Путін. І Путін буде дивитися, як лояльно ставилися ці силовики, – додав Сиротюк.
Керівник Донецької облдержадміністрації Сергій Тарута нарікає, що пропозиції щодо нових призначень в донецькій міліції розглядають у Києві занадто довго. Він розраховує, що донецьку міліцію, яка не справляється з сепаратистами, посилять правоохоронці з інших областей.
Ми саботаж силовиків на півдні і сході бачимо протягом двох місяців. На превеликий жаль, достатніх заходів для того, щоб якось нейтралізувати ці негативні процеси зроблено не було. Сюди прибувають підрозділи силовиків з інших регіонів. Загалом-то всі розуміють, що на місцевих сподіватися дуже і дуже важко, – наголошує Тимчук.
"Спецслужби, які в Донецьку, в Луганську… вони були більше зав’язані на донецький олігархат, на режим Януковича. Вони і досі виконують їхні вказівки і працюють фактично як найманці, як агенти Росії. Ті ж, кого ми заміняємо, привозимо із Західної України, з Центральної України – їх сприймають вороже. Вони працюють самостійно. Тому їм дуже важко виконувати завдання, – пояснює Сиротюк.
На півдні України готуються до сутичок із сепаратистами
До нових сутичок із сепаратистами готуються в південних регіонах України. Ознакою планованих провокацій, – припускають експерти, – може бути підвищена увага російських ЗМІ. Так, у переддень 9 травня до Миколаєва прибув великий десант російських журналістів, а партія "Русский блок" подала заявку на проведення масових акцій. Правоохоронців в південних областях налаштовують протидіяти провокаторам.
Я спілкувався з багатьма правоохоронцями в Дніпропетровську, з Запоріжжя. Вони налаштовані захищати своє суспільство і, крім того, вони відчувають... Ви знаєте, все ж таки, моральна складова – вона все ж таки важлива. Вони відчувають підтримку, – вважає блогер, колишній співробітник луганської облпрокуратури Сергій Іванов.
Двадцять сім міських голів у Донецькій, Луганський, Миколаївській та Запорізькій областях СБУ попередила про найвищу кримінальну відповідальність за співпрацю із сепаратистами.
Кожній цій особі, яка зараз, станом на сьогодні, виконує повноваження чи міського голови, чи керівника адміністрації, офіційно під підпис і відеозапис доведено, ті люди, які підбурюючи місцеве населення і тероризуючи його, призведуть своїми діями до людських жертв, – пожиттєве ув’язнення, – заявив голова СБУ Валентин Наливайченко.
Уряд ініціюватиме створення муніципальної міліції
Кабінет Міністрів поклав відповідальність за дотримання правопорядку на місцеві громади і заявив про створення муніципальної міліції. Ініціативу підтримали мери міст і запропонували визначати керівників міліції також на місцях.
"Це має бути в підпорядкуванні міста. Тому що міський голова обирається громадою і начальник міліції міста має бути в його підпорядкуванні. Так, кримінальна міліція, важкі злочини, безперечно, держава нехай тим займається. Тут питань немає, – пропонує міський голова Львова Андрій Садовий.
Зараз в цих похідних умовах, коли умови не наближені до бойових, а вони реально бойові, використати досвід, коли звільняється весь склад міліції і протягом 2-3 місяців набираються новий персонал, навчається на нових засадах, на нове екіпірування і так далі – цього зробити немає можливості. Тому в цих умовах ще важливіше знайти точково людей, які очолять процеси і які поведуть справу у вірному напрямку, – вважає Володимир Кухар.
Тим часом, екс-заступник начальника міліції Одеської області Дмитро Фучеджі втік з-під варти. Колишнього правоохоронця затримали за сприяння звільненню 4-ого травня 67-ми затриманих бойовиків.