У результаті 2 злочинців вбито
У результаті, двох злочинців убили. Один із них - росіянин, 29-ти річний Аслан Дикаєв, колишній спецназівець Російської Федерації та найманий убивця. Третьому учаснику злочинного угрупування вдалося втекти.
Спецоперації передували трагічні події. Днем раніше, в ніч на 30 вересня ці ж кілери, озброєні "до зубів" вбили 2 правоохоронців, 4 поранили та втекли з місця події. Завадити зловмисникам одразу не змогли - правоохоронці пояснили: не було відповідного озброєння і навіть бронежилетів.
"Події в Одесі викликали шквал претензій до міліцейського керівництва. Правоохоронці виявилися безпорадними під час зустрічі з озброєними злочинцями. Втім своє вміння спецпідрозділи активно демонстрували останнім часом у протистоянні з мирним населенням. Міліцейським загонам тоді вистачало і бронежилетів, і зброї", - каже журналіст Ольга Рицар.
Події в Одесі викликали шквал претензій до міліцейського керівництва
У парламентській опозиції одеську спецоперацію назвали провальною. Провладна більшість має протилежну думку.
"Нам треба вимагати від керівників спецпідрозділів покаятися, вибачитися перед людьми, які загинули, перед країною, яка чекає міжнародне змагання, а сьогодні спецпідрозділи не готові одного бандита взяти, тому ми вимагаємо, щоб на час розслідування міністр внутрішніх справ та голова служби безпеки написали заяви про відставку", - вважає заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко.
"Жодних розглядів в парламенті інциденту, який стався в Одесі не повинно бути. Це питання, які стосуються виключно міністерства внутрішніх справ, те, що сталося, ну говоритимемо, такі трагічні ситуації, на мій погляд, ці питання торкаються ще і професіоналізму в роботі", - каже голова фракцїі Партії регіонів Олександр Єфремов.
У непрофесійних діях міліціонерів Могильов звинуватив Луценка
В усьому винні попередники. Головний міліціонер Анатолій Могильов у непрофесійних діях правоохоронців звинуватив екс-міністра Юрія Луценка. Нібито, саме за керівництва Луценка ліквідували штурмові підрозділи.
"Впродовж всіх цих років було ліквідовано навчання спеціальних операцій і у результаті до прояву тероризму, наші підрозділи виявилися неготові зовсім. А на штурм, який проходив, ми по крихітках збирали те озброєння, яке необхідне для проведення такої спеціальної операції", - заявив міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов.
Користуючись нагодою, Анатолій Могильов попросив виділяти правоохоронцям більше грошей з держскарбниці. Опозиціонери переконані - ані відсутність грошей, ані попередники не можуть бути виправданням.
"Чому співробітники не мали автоматів Калашникова, чому вони стояли групою, а не були згруповані кругом машини? Машина страховки, яка має стояти з затемненими вікнами з виключеними фарами, з зброєю на поготові, якщо хтось відкриває, або ранять або вбивають на повал, якщо відкривають вогонь по працівникам міліції. Що це вина Луценка чи відсутність техніки. Клепка відсутня в голові або взагалі її нема", - каже народний депутат, фракція НУ-НС Геннадій Москаль.
Керівники віддавали спецпідрозділам необдумані вказівки?
Відсутність належної підготовки правоохоронців підтверджують і фахівці. Мовляв, віддаючи необдумані накази спецпідрозділам, їхні керівники ставили під загрозу не лише життя силовиків, а й мешканців будинків, які могли вільно спостерігати, фотографувати та знімати на відео стрілянину.
"Та вони мали право де-юре і повинні були застосувати зброю проти злочинців, але цієї зброї било надто багато. І ці вистріли, ці дії, вони керувалися швидше якимось емоційно-психологічному тиском", - каже правозахисник Едуард Багіров
Сьогодні міліція дійсно не готова до нестандартних ситуацій - погоджуються представники влади
"Сьогодні класу спеціалістів, профі, їх не можна набрати, їх потрібно готувати. Це роками створюється школа. Ці люди, які отримують невеликі гроші по суті, готові ризикувати, не боячись пуль, не боячись гранат, не боячись озброєного опору, велика частина міліціонерів, вони не проходять спеціальну психологічну підготовку, тому що вони виконують роботу по охороні громадського порядку", - каже народний депутат, фракція Партії регіонів Вадим Колесніченко.
"Щорічно з міліції йде 20 тисяч чоловік, покидають, виникає питання чому? тому що праця невмотивована. Сьогодні грошове утримання працівника міліції в середньому по системі нижча, ніж в генеральній прокуратурі, органах безпеки, міністерстві охорони, міністерстві надзвичайних ситуацій, державної прикордонної служби і таке інше. В такому разі взагалі не буде нового резерву прийому в міліції і ніхто працювати не буде", - вважає народний депутат, комуністична партія Валерій Бевз
Спецоперація обійшлася країні в мільйон гривень
Найгучніша спецоперація останнього часу в Україні обійшлася майже в мільйон гривень, - підрахували фахівці. Велика частина цієї суми - компенсація сім'ям убитих і поранених міліціонерів, решта - відшкодування за завдані людям збитки під час спецоперації.