Народився Річард 9 січня 1913 року у містечку Йорба-Лінда, штат Каліфорнія. Коли він описував своє дитинство, то цитував іншого президента США Дуайта Ейзенхауера: "Ми були бідними, але благо було в тому, що ми не знали цього".

Читайте також: Одна історія. Чому Холодна війна спричинила глибокі структурні проблеми в радянській системі

Сім'я утримувала невеличке ранчо, проте, коли справи почали погіршуватися, змушена була переїхати в містечко Віттіер. Там Ніксон закінчив школу другим за успішністю, після чого його запросили на навчання в Гарвард. Проте сім'ї не вистачило коштів ні на поїздку Ніксона, ні на його майбутнє проживання в Кембриджі. Тож він залишився вдома і вступив у місцевий університет.

Після закінчення навчання був прийнятий у колегію адвокатів і почав юридичну практику. У 1940 році Ніксон одружився із вчителькою середньої школи Тельмою Раян, за якою він упадав впродовж двох років і неодноразово пропонував руку і серце. Через два роки після одруження вони переїхали у Вашингтон.


Річард Ніксон у період навчання у віттіерському університеті

Тривала Друга світова війна, тож Ніксон, як справжній патріот своєї держави, вступив у лави ВМС США. Таке рішення він прийняв після японської атаки на Перл-Гарбор. Ніксон прослужив до кінця війни, мобілізувався у 1946 році і одразу почав політичну кар'єру. Того ж року він став членом Палати представників США, з 1950 по 1953 був сенатором від штату Каліфорнія, одразу після цього став віце-президентом в адміністрації президента Ейзенхауера. Свій досвід на цій посаді він пізніше описав у мемуарах, які отримали назву "Шість криз".


Річард Ніксон з дружиною Тельмою Раян

У 1960 році він вперше балотувався на пост президента, проте програв Джону Кеннеді. У 1968 році Ніксон все-таки перемагає на президентських виборах і стає 37 президентом США. У 1972 його обирають вдруге. Таким чином Ніксон увійшов в історію як перший президент США, який займав двічі поспіль посаду віце-президента, а потім – посаду голови держави.

Під час його правління американські астронавти висадилися на Місяці. Він зумів налагодити відносини із КНР, ставши першим американським президентом, який відвідав Китай, а також почав політику "розрядки" у відносинах із СРСР. Разом зі своєю дружиною Ніксон у 1972 році здійснив візит у Радянський Союз. Останнім американським президентом, який відвідував СРСР, був Франклін Рузвельт – ще у 1945 році.


Річард Ніксон відвідав СРСР і зустрівся з генсеком Леонідом Брєжнєвим

Загалом зовнішню політику Ніксона називали успішною, а його стиль правління ефективним, хоча й зазначали, що його дії та рішення були доволі неочікуваними та непередбачуваними. Тож не було дивним, що президента обрали на другий термін. Проте 9 серпня 1974 року Ніксону довелося подати у відставку. Причиною цього став знаменитий Уотерґейтський скандал.

Про прослуховування президента, "систему урядового аудіоконтролю" і "суботню різанину" – дивіться у програмі.