Завдяки великій кількості марвелівських супергероїв у кадрі, стрічка про Капітана Америку може впевнено носити назву "Месники". Фільм братів Руссо не уступає тій же "Ері Альтрона" ні за масштабом, ні за кількістю епічних баталій. Стрічку вже встигли охрестити "Месниками 2,5". Тим не менше, центровою фігурою фільму все ж залишається Капітан Америка.

Сюжет "Протистояння" розгортається через рік після подій "Ери Альтрона" і продовжує задумку цієї частини. Якщо раніше месники разом, і кожен із них окремо, були доволі типовими героями, які рятують світ та завжди чинять правильно, то цього разу глядачеві показують багато їхніх внутрішніх проблем та вагань. Хаотична боротьба часто спричиняє і невинні людські жертви, а начебто правильні рішення інколи приводять до невдач. Особливо чітко це для себе усвідомив Тоні Старк, після того як створив Альтрона і взяв на совість сотні жертв у Соковії.

В одному із діалогів соло-фільму про людину-мураху новоявлений кінопубліці супергерой пропонує покликати на поміч месників, на що отримує відповідь: "Та ти що, нам потрібно діяти тихо, а месники зараз зруйнують півміста". У цьому є доля правди, адже всі ми вже звикли, що баталії команди супергероїв Marvel не проходять без масштабних наслідків.

За сюжетом, думки месників розбіглись саме у питанні безпеки для світу. Тоді, коли половина супергероїв була готовою підписати угоду з ООН, яка би регулювала їхню поведінку і необхідність вступати у бій, то інша половина на чолі з Капітаном Америкою, навідріз відмовилася обмежувати себе у діях. Цікаво, що головним прихильником ідеї самообмеження месників виступає саме Тоні Старк – персонаж, від якого чекаєш подібного чи не найменше. Очевидно, у "Протистоянні" славнозвісна Залізна Людина намагається вберегти себе та інших від помилок, схожих на ті, які він встиг зробити у "Ері Альтрона".

Яблуком розбрату для двох таборів, а найбільше Тоні Старка (Залізна Людина) та Стіва Роджерса (Капітан Америка) став Бакі – Зимовий Солдат, якого з Капітаном об'єднує дружба та чимало подій з минулого. Бакі вчинив чимало зла, але Роджерс ревно продовжує захищати його, адже переконаний, що друг дитинства діяв несвідомо.

Оригінальна назва стрічки – "Громадянська війна". Фільм назвали як один із коміксів Marvel, де між собою воювало набагато більше людей із надздібностями, ніж дванадцять супергероїв, які попали в кінотеатри. Згідно з коміксом, закон торкався всіх людей із надздібностями, яких насправді тисячі, і передбачав їхню реєстрацію, зняття всіх масок та викриття справжніх імен. У тій історії важкість вибору читачам показував Пітер Паркер (Людина Павук), адже він побував в обох таборах – за і проти законопроекту про реєстрацію.

Якщо ж дивитись на фільм "Протистояння", де Людина Павук нарешті виглядав як школяр і носив костюм як у коміксі, то Спайдермен там виконав роль доволі бездумного персонажа, який забагато говорить під час бою і гарно жартує. Жодної ідеї, лише юнацький захват від можливості взяти участь у бійні самих месників і стипендія від Старка, як мотивація обрати сторону в боротьбі. "Якщо стається щось погане і ти мав силу цьому запобігти, але не зробив нічого, то винен ти", — єдина серйозна фраза від школяра "в колготах", як його назвав Старк.

Окрім Спайдермена до Месників у "Протистоянні" приєднується також Людина-Мураха, який дебютував на кіноекранах влітку 2015-го, та Чорна Пантера, який отримає соло-екранізацію в 2018-му. Обидва герої добре вписались в сюжет, але мотиви і вчинки Чорної Пантери глядачу зрозуміліші. Мабуть, йому присвятили більше уваги у "Протистоянні", бо окремого фільму ще не було і глядач, який не читав коміксів, практично з ним незнайомий.

УВ цілому ж, "Перший месник: Протистояння" багато в чому може здатись незрозумілим гядачу, не знайомому із всесвітом Marvel. Тим же, хто любить подивитися на протистояння супергероїв чи слідкує за кіножиттям улюблених персонажів з коміксів, однозначно слід сходити на цей фільм у кіно. Суб’єктивно, цей фільм краще пропрацьований ніж "Бетмен проти Супермена". Такої думки притримуються кінокритики та й самі глядачі, якщо порівнювати рейтинги стрічок на популярних кіносайтах.

Технічно фільм хороший – творці вдало ввели нових персонажів, гумор був доречним, а сцени між баталіями не нагадували затягування часу, справді об’єднуючи всі події воєдино. Стрічку можуть різко розкритикувати поціновувачі коміксу "Громадянська Війна", але всім іншим "Протистояння" повинно сподобатись.

До зустрічі у кіно.