Артур Переверзнєв – громадський активіст, який взявся за очищення інформаційного поля. 20 вересня на сайті Верховної Ради він зареєстрував петицію, щоб заборонити трансляцію телеканалів NewsOnе та "112 Україна". Зазначив, першими в набат забили військові, які у соцмережах почали активно обурюватися. Тож активісти вирішили проаналізувати ефіри обох телеканалів.

Читайте також: Яке прізвище у держави? – Аласанія пояснив, чому вимкнули мовлення каналу UA1

"Насамперед – дезінформація. Її дуже багато, різних зафіксованих випадків безпосередньо дезінформації по економічних показниках, але найгірше – це дезінформація про Збройні Сили України, постійні накиди на військовослужбовців. До прикладу, нещодавній вислів про те, що вони моральні каліки", – заявив автор петиції Артур Переверзнєв.

Петиція набрала близько 18 тисяч голосів з необхідних 25. Збір підписів закінчиться 20 грудня. Якщо зберуть необхідні 25 тисяч голосів, то за законом, у Верховній Раді мають призначити парламентські слухання та попросити Національну раду з питань телебачення та радіомовлення вирішити проблему. Тож петиція, розповіли медіаексперти, лише хороший привід привернути увагу до проблеми. Бо Нацрада і без парламентарів має повноваження залишити NewsOnе та "112 Україна" без ліцензії.

Нацрада може фіксувати порушення щодо контенту і фіксуючи ці порушення в ефірі Нацрада має звертатися до суду,
– пояснила головна редакторка видання "Детектор медіа" Наталія Лігачова.

А суд має вирішити чи були, наприклад, заклики до повалення конституційного режиму, чи є загроза територіальній цілісності України. І лише тоді Нацрада зможе анулювати ліцензію. Таку схему можна застосувати лише до NewsOnе.


NewsOnе

З "112 Україна" ситуація легша. Регулятор може просто не продовжити йому ліцензію на аналогове та цифрове мовлення. Адже телеканал вже має декілька попереджень. По-перше, "112 Україна" складається із декількох регіональних каналів і має ліцензію лише на регіональне мовлення, а не загальнонаціональне. По-друге, показують не те, на що мають дозвіл. Здебільшого в ефірі повинні йти фільми, розважальні та науково-просвітницькі програми. І лише 2,5 години – це інформаційні. Тож привід анулювати ліцензію є – не виконання зобов'язання.

Зараз вирішальний момент. Якщо Нацрада це зробить, то ми побачимо, що вона має і незалежність від політики, і має наснагу виконувати ті повноваження, які в неї є. Якщо вона цього не зробить, то ми побачимо, що є якісь "договорняки",
– сказала Лігачова.

Аби полегшити роботу Нацради народні депутати розробили законопроект, який збільшить перелік підстав для анулювання ліцензії.


"112 Україна"

"Якщо в ефірі каналу, в контенті, хтось заперечує те, що Росія є агресором та некоректно оцінює діяльність українських Збройних Сил таким чином, що це несе ознаку хейтспіч", – заявив народний депутат від БПП Григорій Шверк.

А от питанням непрозорого фінансування та ворожої пропаганди в ефірі мають займатися українські спецслужби.

Служба безпеки України вже звернулася до Нацради з проханням проаналізувати ефір NewsOnе. А щодо петиції Артура Перевезнєва, навіть якщо вона і набере 25 тисяч голосів, це не означає, що на неї звернуть увагу. Адже всі петиції на сайті Президента, Верховної Ради чи Уряду, які масово підтримували українці, або зникали або автори отримували формальні відписки.