Вклади кіпрських банків у грецькі боргові зобов'язання потягнули Кіпр на дно

Ціна питання у кіпрській кризі значно менша, ніж у грецькій - лише 16 мільярдів євро. У Євросоюзі заявили, що дуже переймаються проблемами кіпріотів. Та витрат покривати не захотіли.

Я дуже стурбований останніми подіями на Кіпрі. Особливо мене хвилюють наслідки, які матиме нестабільність фінансової системи для громадян Кіпру,
- наголосив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

Відмову ЄС допомогти Кіпру пояснюють позицією Німеччини. Ангела Меркель напередодні осінніх виборів не захотіла дратувати електорат. Німцям навряд чи сподобалося б віддавати свої гроші на порятунок кіпрських банків, де переважно зберігаються гроші російського бізнесу.

У Брюсселі Нікосії запропонували самій знайти 6 мільярдів євро. Тоді ЄС надасть решту десять. Європосадовці, зокрема, порадили кіпрській владі запровадити одноразовий податок на банківські вклади.

Це викликало обурення у політичного керівництва Росії, адже російські компанії та фізичні особи могли втратити від таких дій близько 2 мільярдів євро. Не сподобалася ідея з податком на банківські вклади і кіпрським депутатам. Під час голосування у четвер жоден його член не висловився "за". Ніхто з депутатів не захотів стати політичним самогубцею.

Ультиматум для Кіпру і закриті банки

Терпець Євросоюзу, який очікував на антикризові заходи острівян, урвався. 21 березня ЄЦБ висунув Кіпру чотириденний ультиматум - до понеділка всіма можливими способами знайти необхідні кошти.

Для того, щоб запобігти відтоку капіталу, кіпрські банки закрилися, а біля банкоматів вишикувалися довжелезні черги.

У нас чимало проблем через те, що закриті банки. Ми неначе мертві у фінансовому плані - ні зняти гроші, ні покласти їх на депозит, ні оплатити рахунки,
- скаржиться продавець квітів Стеліос Стиліаноу.

Допомогти владі зголосилася Кіпрська православна церква. Духовенство заявило, що готове закласти усе церковне майно, якщо це допоможе вийти з фінансової кризи. Намагалися кіпрські посадовці знайти допомогу й у Росії.

Втім, кількаденні переговори у Москві закінчилися безрезультатно. Тому кіпріоти вирішили самі екстренно рятувати країну, яка йде на фінансове дно. Депутати ухвалили пакет антикризових заходів, покликаних оздоровити банківську систему острова.