ПР та опозиція пішли на компроміс

В останній день засідання Партії Регіонів і опозиції вдалося дійти згоди і проголосувати за компромісний закон про персональне голосування, в якому також йдеться про заборону блокування трибуни Верховної Ради.

“Це був перший крок – другий крок буде зміни до статусу народного депутата, ми залишили цей закон для майбутнього скликання, тому що там уже повинні бути виписані механізми, якщо ти будеш порушувати ці норми, тому що якась повинна настати відповідальність”, – заявив народний депутат від Партії Регіонів Володимир Макеєнко.

Це компоміс, який все ж таки було проголосовано у ВР, як не намагалися від цього відійти, але забиті ті норми в регламенті, що особисте голосування здійснюється за допомогою електронної системи, – наголосив народний депутат від ВО "Батьківщина" Андрій Кожем’якін.

Те, що депутати так би мовити узаконили норму Конституції, яка забороняє голосувати чужими картками, є чистою формальністю, – каже політолог Володимир Фесенко. Правила вистачить хіба що на перший день роботи нового парламенту, адже санкцій за порушення цього закону не передбачено.

“У всякому разі про персональне голосування в перший день по спікеру і по прем"єру воно буде, персональне голосування, а от що буде далі, я думаю відповідь відкрита, тому що я щось сумніваюся, що всі регіонали будуть кожен день відвідувати пленарне засідання ВР, те ж саме стосується і блокування. Якщо виникнуть такі питання, які будуть прямо суперечити інтересам опозиції вони будуть прямо використовувати метод блокування”, – переконаний політолог Володимир Фесенко

Оновлена на дві третини Рада розпочне роботу 12 грудня

“Кінця світу не буде, замість кінця світу буде початок нового парламентського життя в Україні”, – заявив екс-голова ВР Володимир Литвин.

До цього часу депутати визначатимуться з місцями, які займуть партії в сесійній залі та ділитимуть комітети. Втім щодо першого питання регіонали вже проявили "дідовщину" та виселили новеньких на "гальорку".

Нам все одно, що сидіти на балконі, можливо там нам дасте місця? Там нам можливо буде зручніше, а не те, що намальовано тут. Чому фракція комуністів собі вибрала місця зправа, дуже зручні, а партію "Свобода" ви посадили аж під кінець в самий кут. В чому логіка, чому таке рішення приймалося? Ми не розуміємо, Чому Партія регіонів зайняла всі передні місця?”, – обурився народний депутат від ВО "Батьківщина" Микола Мартиненко.

“Ці місця не є найгіршими, на які нас посадили, бо це є найближчий доступ до вхідних дверей, щоб запускати народ у ВР України, якщо цей парламент не буде правильно себе поводити”, – заявив лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок.

Інтрига – прем'єр-міністр та спікер

Верховна Рада сьомого скликання обиратиме претендентів на ключові посади в країні, головна інтрига – прем'єр-міністр та спікер.

“Хто керуватиме новим парламентом? Новообрані депутати мають вирішити це вже наступного тижня. Креатура Партії регіонів – Олександр Лавринович, який очолював Міністерство юстиції. Шанси залишитися на посаді є і у Володимира Литвина. На посаді заступника голови ВР може втриматися і комуніст Адам Мартинюк. На третє місце у президії опозиція пропонує Олександра Турчинова”, – розповідає журналіст Ольга Рицар.

Передуватиме голосуванню за розподіл парламентських посад створення партіями фракцій – до останнього моменту триватимуть переговори із самовисуванцями. Їх близько півсотні.

Я думаю, що такого міжфракційного болота, людей, які не увійдуть до жодної фракції, я думаю, воно буде невеликим – не більше 20 людей, тому що більшість все таки приєднається, і здебільшого до ПР, тоді як до опозиційних фракцій приєднаються одиниці, – каже політолог Євген Магда.

Попри те, що більшість самовисуванців вже зголосилися йти у провладну партію, Партії регіонів не вдасться створити більшість у парламенті, - каже експерт Володимир Фесенко. Тому у новій Верховні Раді їм знову доведеться формувати ситуативну більшість.

“Будуть просто ситуативно домовлятися по ключових питаннях через депутатів мажоритарників, а іноді будуть домовлятися з комуністами, також я не виключаю, що для гарантування результативної більшості можуть спробувати перевербувати декілької опозиційних депутатів”, – додав політолог Володимир Фесенко.

Ймовірні союзники – УДАР та "Свобода"

Об'єднана опозиція бачить своїми союзниками у ВР "Свободу" та УДАР. В партіях запевняють – голосувати спільно за деякі законопроекти з Батьківщиною вони таки будуть, але....

“Перш за все це стосується забезпечення персонального голосування народних депутатів, по друге – це визначення процедури імпічменту Президенту України, це притягнення до відповідальності осіб, які були винні у фальсифікації виборчого процесу , це боротьба з корупцією”, – відзначив заступник голови партії УДАР Віталій Ковальчук.

Попереду – боротьба за посади у комітетах, які роздаватимуть за квотами усім фракціям. І лише комуністи не зможуть претендувати на керівництво в жодному комітеті. Партія, згідно з виборчим законом, за який сама ж і глосувала, не зможе створити власну фракцію, оскільки не має жодного депутата-мажоритарника. Аби вирішити це питання, депутати звернуться до Конституційного суду.