Офіційний курс гривні був незмінним з липня 2012 року - на рівні 7,99 за один американський долар.

Систему формування нового офіційного курсу в Нацбанку пояснюють так: "Є система, де реєструються всі заявки, всі реальні операції на міжбанківському ринку. Банк один з одним попрацював, це все складається і на кінець дня там є "середньозважений курс". Вчора він становив 8,7. Якщо він підніметься, чи впаде, таким і буде офіційний курс, – говорить директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова.

Перехід до більш гнучкого курсоутворення привітали українські банкіри. Проте нарікають - крок запізнілий, і економіка понесла втрати від фіксованої курсової політики. Адже валюти торгових партнерів України девальвували вже давно, чим зробили продукцію цих країн більш конкурентноспроможною.

Економіка України страждала від того що була надто велика різниця між курсом Національного банку та курсом міжбанківьких торгів, - пояснює радник голови правління "Альфа-банку" Роман Шпек.

Введенню гнучкого офіційного курсу передувала тижнева лихоманка на міжбанківському ринку. Подекуди нацвалюта падала нижче 9 гривень за долар. У пошуку винних курс влади теж зазнав змін, тепер у всьому винні не попередники, а протестувальники.

Політична нестабільність тисне на ринок готівкової валюти. Є напруженість, попри відсутність економічних підстав до цього, – заявив в.о. прем'єр-міністра України Сергій Арбузов.

Іншої думки експерти. Кажуть, якби політика так впливала на курс гривні, то нацвалюта впала б чи 1 грудня чи 19 січня - у дні найбільших заворушень у Києві. Реальною причиною девальвації гривні називають економічний спад і брак коштів у резервах для підтримки фіксованого курсу. За статистикою самого Нацбанку, в січні 2014-го золотовалютні резерви скоротилися майже на 3 мільярди до 18 мільярдів доларів.

Вже немає можливості ні фізичної, ні ліквідності у Нацбанку підтримувати такий курс. Тобто, з одного боку, Нацбанк планово девальвував гривню, з іншого – ціла купа людей навколо Нацбанку на цьому дуже непогано заробила, – говорить в.о. міністра фінансів України 2009-2010 рр. Ігор Уманський.

Девальвація гривні протягом тижня паніки в населення не викликала. Однак думки українців щодо нової – гнучкої курсової політики Нацбанку – розділились.

У п’ятницю курс долара на Міжбанку "відкотився" до 8,55 гривень. Відтак згідно з новою політикою Нацбанку саме таким має бути офіційний курс у понеділок. Через стрибки протягом минулого тижня пропорційно подорожчали імпортні товари. І як свідчить практика - ціни в Україні зростають так само швидко, як і курс долара, але назад повертаються дуже неохоче.