Загинуло - більше 30 людей. Шахта "Суходольська-Східна" на Луганщині - тут вибух прогримів близько 2-ї ночі на глибині понад 900 метрів. На аварійній ділянці саме працювало 28 гірників. Вижили тільки двоє - ті, що були на поверхні.
Шахта "Суходольська-Східна" є однією з найбільш небезпечних у Донецькому вугільному басейні через раптові викиди вугілля і газу. Аварії тут траплялися і раніше. 1992-го через вибух метану загинуло 63 гірники, 2006 - 8.
Саме вибух повітряно-метанової суміші попередньо назвали причиною і останньої аварії. Викиди газу - звичне явище на шахтах Донбасу. Тому у копальнях має здійснюватися дегазація свердловин. Втім, в Україні такі заходи проводять лише на окремих шахтах.
На місце трагедії прибув Президент. Він перервав свою робочу відпустку у Криму. Урядовій комісії та правоохоронцям Віктор Янукович доручив встановити причини загибелі людей.
“Де був епіцентр вибуху: або це електрообладнання, якийм достатньо насичені гірські виробки, або це відбулося, як інша версія, після буропідривних робіт”, - каже Президент України Віктор Янукович.
До версій трагедії, які озвучив Президент, незалежна профспілка додає ще одну.
“Швидше за все грубе порушення правил техніки безпеки. Хто б що не казав – працівник не самовбивця, він виконує наряд. На шахті “Баракова” дали наряд, який неможливо було виконати. Так і тут дали наряд, який неможливо виконати. Я так думаю”, - каже голова Краснодонської незалежної профспілки гірників Дмитро Калітвінцев.
Головний принцип на вугільних підприємствах - дати якомога більше вугілля. У гонитві за заробітком про безпеку часто забувають і самі гірники, і керівництво.
“А загинули вони, тому що давай-давай, більше видобутку давай! Мільйони давай. Розумієте?”, - каже гірник шахти "Суходольська-Східна" Ігор Сметанін.
Знайти винних у аварії тепер мають правоохоронці. За фактом вибуху на копальні порушили карну справу.
Ще одна трагедія сталася на Донеччині. На шахті імені "Бажанова" в Макіївці впав копер. 70-метрова споруда, частина механізму, що підіймає вугілля на-гора, завалилася прямо на людей.
“Гучний хлопок, скрегіт. Ми виглянули у вікно – пилюка, нічого не було видно. Почекали поки пилюка розсіється, обійшли, подивилися, були вражені”, - каже машиніст підземних установок Сегій Дмитрягін.
Під час аварії під землею перебувало понад 500 гірників. Але на глибині понад 1000 метрів вони майже нічого не відчули.
Копер поховав під собою півтора десятка людей. Чотирьох - відкопали з під завалів з важкими травмами. Чудом вдалося врятуватися пані Наталі, адже падала вона з висоти майже 40 метрів. А потім кілька годин чекала на допомогу рятувальників.
“Наді мною був невеликий купол, я рукою діставала до верху, ось він мене і врятував. Балка тримала, і я чекала рятувальників поки вони мене витягнуть”, - каже машиніст підйомника Наталя Миленіна.
Шахтний копер працював безперервно півстоліття. Нещодавно його технічний стан перевіряла комісія з профільного інституту і дала добро на подальшу експлуатацію.
“За ось ці роки, поки баштові копри працюють і в нас, і в Європі – ні однієї такої аварії не було. Тому сказати, що відбулося, на даний час ми не можемо. Сказати, що були великі навантаження – це неправильно, тому що з тих пір шахта вдвоє зменшила об’єми видобутку”, - каже директор Донецького інституту гірничої механіки ім. Федорова Борис Грядущий.
Іншої думки - у незалежній профспілці гірників. Там кажуть - обладнання наших вугільних підприємств - морально і фізично застаріле.
“Більше 70% нашахтних будівель подібного типу знаходяться в критичному становищі. В такому ж становищі знаходяться самі підйомні машини, механізми, вентилятори головного провітрювання, а також компресорні установки”, - каже голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
Експертна комісія поки причин аварії не називає і вже працює над тим, аби якомога скоріше відновити роботу підприємства. Адже без вугільного підйомника шахта працювати не може - понад 3 тисячі гірників залишились без роботи. Влада обіцяє про їхні робочі місця потурбуватися.
“Можливість буде у всіх людей, які тут працювали, працевлаштувати саме на підприємствах “Макіїввугілля”, - каже перший заступник міністра палива та енергетики України Ігор Попович.
Родичі загиблих та потерпілі отримають грошову допомогу. На такі цілі уряд виділив понад 7,5 мільйонів гривень. Крім того, виплатити матеріальну компенсацію потерпілим від вибуху у шахті "Суходільськ-Східна" пообіцяв інвестор - кожній сім’ї по мільйону гривень.
За рівнем смертності від нещасних випадків на шахтах Україна посідає друге місце в світі, після Китаю. За 20 років незалежності на наших копальнях загинуло близько 4 тисяч гірників.