Вона в суді, а біля неї по різні боки - вірні прихильники та не менш вірні противники.
Урізноманітнили обстановку в суді народні депутати від БЮТ разом з бійцями підрозділу "Грифон". Якщо раніше правоохоронці обмежувалися переважно штовханням журналістів та побиттям техніки, тепер переключилися на депутатів. Овації по завершенню виступу адвоката підсудної Миколи Сірого завершилися бійкою. БЮТівців виводили із засідання вже не по одному, як раніше, а всім кагалом. Ті опиралися, як могли.
“Спочатку видалили Андрія Сенченка, потім намагалися видалити Андрія Кожемякіна за аплодисменти і в кінці кінців я сидів на переді, і коли мене спитали прізвище, ім’я, по батькові, я представився і коли спитали, я сказав, так я теж аплодував. Це стало підставою для незаконного мене видалення”, - каже народний депутат Юрій Прокопчук.
Яскравий виступ адвоката Миколи Сірого став останнім у справі. Тимошенко відмовилася від послуг обох своїх захисників через неможливість ознайомлення із матеріалами справи. Прокурори звинуватили екс-прем’єра у навмисному затягуванні процесу та незадовільній поведінці.
“Цього тижня найшвидше увірвався терпець у прокурорів. Вони оцінили поведінку підсудної на двійку. Але, якщо в школі за вкрай погану поведінку викликають батьків, то у Печерському суді подають клопотання на арешт. Втім, суддя Кірєєв схоже поставив Тимошенко заохочувальну трійку”, - каже журналіст Ольга Рицар.
Вивести підсудну у наручниках не вдалося. Суддя Родіон Кірєєв певен - ще не вичерпав всіх інструментів для підтримання порядку. Та прокурори не полишають надію знову подати відповідне клопотання.
“Вона продовжує ображати суд, дозволяє собі висловлювання некоректні висловлювання…Ті всі, що вона висловлювала, і постійно, які вона висловлює на протязі судового розгляду”, - каже прокурор, представник державного обвинувачення Лілія Фролова.
“У нас тут Генпрокуратура роздає всякі коментарі, вони тут розказують, що хтось себе не так поводить, якби це в американському суді було. Я просто скажу, якби американський прокурор до проведення слідства вийшов до публіки і не будучи безпристрасним, як цього вимагає закон, дав би особистісний коментар, то він би був у відставці через одну хвилину”, - каже екс-захисник Тимошенко, народний депутат Сергій Власенко.
Попри відхилення всіх клопотань Тимошенко - надати їй нових американських адвокатів та повернути Сергія Власенка до захисту, - кримінальна справа все ж таки зрушилася з місця. На допит пішли свідки. Серед них - колишній міністр палива та енергетики Юрій Продан, колишній голова “Нафтогазу” Олег Дубина та колишній його заступник Ігор Діденко. Останнього доставили транзитом з СІЗО, під конвоєм. Його виступ, в якому йшлося, що кращими газові контракти підписані у 2009-му бути не могли, зірвав аплодисменти присутніх у залі БЮТівців.
“Все це надумані справи, і з кожним днем опитування свідків вони просто ці справи перетворюють на макулатуру, власне навіть ті свідки, які залучає обвинувачення прокуратура, вони підтверджують законність моїх дій”, - каже екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.
“Абсолютно мені не здається, що справа розсипається свідки ще раз повторюю підтвердили такі покази, які давали на стадії досудового слідства і все іде чередом. У нас іще є багато свідків, яких ми не допитували, тому я вважаю, все іде так, як ми очікували”, - каже прокурор, представник державного обвинувачення Лілія Фролова.
Справа іде, але не зовсім законно - кажуть правозахисники. Мовляв, всі свідчення без присутності адвокатів підсудної хиткі, бо їх можна оскаржити і навіть визнати недійсними.
“Безумовно, за відсутності захисника і за умови, що Тимошенко вимагає, щоб справа розглядалася за присутності захисника, професійного адвоката і юриста, ця ситуація надасть їй можливість небезпідставно апелювати до вищих судів, а потім Європейського суду, тому що під час розгляду справи щодо неї було порушено її право на захист”, - каже юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Олег Левицький.
Не вистачає в судовому процесі над Тимошенко права і дипломатам. Заполітизована і не демократична - так охарактеризував справу посол Франції в Україні Жак Фор. Українські дипломати вирішили поправити француза. Мовляв, це його приватна, не публічна думка.
“Насамперед, це - неправильно виносити на публіку коментарі посла, які були зроблені не публічно. Подібні кроки шкодять іміджу посла, і, врешті-решт, ефективності його роботи”, - каже представник України при ООН Юрій Сергєєв.
Та поспішили, свою заяву Жак Фор зробив в пресс-центрі "Укрінформу" в присутності експертів та журналістів.
“Кримінальна справа, як хочете його називайте, дуже далека від права, але на жаль, знаходиться дуже близько до політики і все. І інше спостереження з мого боку: ситуація довкола процесу псує імідж України”, - каже посол Франції в Україні Жак Фор.
Проаналізував ситуацію і посол Німеччини в Україні Ганс Юрген Гаймзет. Мовляв, шукав подібний випадок в історії Європейського Союзу. І не знайшов. Тепер, каже, на уряд країни чекає небезпека у вигляді ускладнень у процесі ратифікації угоди про Асоціацію.