Фірми, яка за додаткову плату прийматиме та оброблятиме документи та передаватиме заявникам рішення консульства. Подібні установи в Україні вже працюють. У Львові ж наразі є візовий центр держав, які не мають тут генконсульств - Іспанії, Німеччини, Бельгії, Данії та Нідерландів.

"250 гривень з чимось - саме їхня послуга. І, якщо чесно, я готовий платити гроші за такий сервіс", - каже клієнт візового центру Андрій.

Крім Львова, Польща планує відкрити візові центри у Івано-Франківську, Дніпропетровську та Донецьку. Львівський пункт прийому заявок має бути найбільшим і прийматиме до ста тисяч клієнтів на рік. Зараз польський консулят видає близько трьохсот тисяч віз щороку.

"Один тиждень. Ну, черга велика була, я знаю, чоловік двісті. Скільки в черзі. Ну, години чотири. - Це щоби подати документи. А прийняти – скоренько", - каже пан Михайло, який отримав польську візу.

Вартість шенгенської візи для українців - 35 євро.

"Плюс страховка, плюс свідоцтво треба мати, якщо підприємець. Загально десь 500 гривень. 600 гривень десь виходить повністю. Це якщо сам робиш без проблем, всі документи маєш", - каже Михайло, який отримав польську візу.

Візовий кодекс Євросоюзу дозволяє державам наймати посередників. Але зобов'язує залишати заявникам право вибору. Однак, за висновком експертів, на практиці європейські консульства часто перетворюють таку послугу на добровільно-примусову.

"Як правило консульські установи залишають для себе тих заявників, які, наприклад, на їх погляд, є найбільш проблемними, або тих заявників, які хочуть отримати національну візу чи візу на проживання. Решта заявників, всіх, під різними абсолютно аргументами і поясненнями, спроваджують до візового центру", - каже керівник Громадської ініціативи "Європа без бар’єрів" Ірина Сушко.

Чи стане польський візовий центр винятком - наразі невідомо. Дипломатичні представництва Польщі наразі утримуються від коментарів, посилаючись на те, що тривають тендерні процедури. За неофіційною інформацією, переможець уже визначений. Попри те, що на ринок візового посередництва намагались вийти кілька українських туроператорів, польський замовник надав перевагу компанії, яка є фактичним монополістом в Україні.