Ще на початку року в ЄС активно обговорювали потребу трансформування Європейського фонду миру, з якого виділяються гроші на військову допомогу Україні. Тепер стало відомо, що посли ЄС все ж дійшли згоди.

Дивіться також Росія не братиме участь у Саміті миру у Швейцарії: чому у Лаврова сконфузилися після цієї заяви

Кошти для закупівлі зброї

13 березня під час засідання посли ЄС дали дозвіл на збільшення Європейського фонду миру на 5 мільярдів євро. Ці кошти закладені для закупівлі зброї Україні у 2024 році. У Брюсселі наголосили, що ЄС, як і раніше, рішуче надає тривалу підтримку Києву і гарантує, що він отримає військову техніку, необхідну для захисту.

Крім того, зазначається, що ці кошти підуть на навчання українських військових.

Нагадаємо, що у січні Верховний представник ЄС з питань безпеки та закордонних справ Жозеп Боррель виступив із пропозицією реформи Європейського фонду миру. Дипломат запропонував на його базі створити спеціальний військовий фонд для України. Наступні чотири роки він має поповнюватися на 5 мільярдів євро.

Зазначимо, що ще в середині лютого посли ЄС не могли дійти консенсусу щодо реформи фонду. Втім, висловлювали сподівання, що знайти спільне рішення вдасться до початку березня. Зокрема, дискусія точилася навколо самого способу трансформації фонду, аби він краще задовольняв потреби української армії.

Джерела 24 Каналу дізналися, що Німеччина намагалася нав'язати свою позицію. Вона наполягала на тому, аби вартість військової техніки, яку вона постачає Києву за двосторонніми домовленостями, була зарахована як її частка у фонді. Однак високопоставлений дипломат на умовах анонімності заявив, що не підтримує "будь-які внески в натуральній формі", оскільки зрештою це "вб’є підтримку України" з боку Європейського фонду миру та вплине на солідарність всередині ЄС.

В Україні відреагували

Так, голова МЗС України Дмитро Кулеба на сторінці у соцмережі Х розмістив пост, в якому висловив вдячність послам ЄС за підтримку пропозицію Жозепа Борреля збільшити фінансову стелю Європейського фонду миру на 5 мільярдів євро для додаткової військової підтримки України.

Це ще одна потужна та своєчасна демонстрація європейської єдності та рішучості в досягненні нашої спільної перемоги. Ми з нетерпінням очікуємо ухвалення остаточного рішення на наступному засіданні Ради ЄС із закордонних справ,
– заявив міністр.

Пентагон може передати Києву ATACMS більшої дальності

Журналісти The Wall Street Journal заявляють, що Міноборони Сполучених Штатів готове надати Києву ракети ATACMS більшої дальності. Йдеться про відстань у приблизно 290 кілометрів.

Слід зауважити, що раніше у Пентагоні відмовлялися це робити, пояснюючи тим, що ці ракети потрібні американській армії. Однак зараз ситуація змінилася, оскільки військові США вже можуть використовувати ракети наступного покоління Precision Strike Missile.