Замість Георгіоса Папандреу, який обіймав посаду з жовтня 2009 року, новим прем’єром став Лукас Пападімос. Відставку Папандреу спричинила низка факторів, головним з яких стала глобальна фінансова криза. Незважаючи на запеклі спроби уряду бодай якось витягнути країну з фінансової прірви, Греція і далі втрачала позиції на світових ринках, а прем’єр - рейтинги. Останньою краплею стало бажання Папандреу провести референдум щодо отримання фінансової допомоги від ЄС. Під тиском незадоволених європейських лідерів та власного народу Папандреу був вимушений скласти повноваження.
На нового прем’єра - Лукаса Пападімоса - покладають великі надії. Адже він колишній керівник Національного банку Греції та віце-президент ЄЦБ. Втім, одразу після призначення Пападімос пообіцяв грекам те ж, що і попередник - паски доведеться затягнути.
“Перед нами нелегкий шлях. Але я впевнений, що проблеми вдасться подолати. Переконаний, що членство країни у Єврозоні є гарантією стабільності та фактором економічного процвітання”, - каже новообраний прем’єр-міністр Греції Лукас Пападімос.
Та в нового прем’єра вірять і досвідчені експерти, і прості греки. Всі вони переконані - зміни будуть лише на краще.
“Я впевнений в новому прем’єрі, тому що він має уявлення про економіку та знає з власного досвіду як ухвалюються рішення світового значення. І я думаю, що з ним працюватимуть найкращі грецькі політики. Ну і головне, в цьому - це те, щоб йому дозволили працювати так, як він вважає за потрібне”, - каже політолог Танос Докос.
“У нього звісно що будуть проблеми, але він їх подолає. Адже на нього надія усієї Європи”, - каже місцева мешканка.
Без голови уряду лишилася і Італія. Власник заводів, газет та футбольних клубів Сільвіо Берлусконі, довше за якого біля керма Італії перебував лише Дуче Муссоліні, оголосив, що йде у відставку. Причина - втрата абсолютної більшості у парламенті.
8 листопада, при розгляді нижньою палатою звіту уряду коаліція ледве-ледве нашкребла 308 голосів аби його схвалити. Але, для наступного голосування про довіру до уряду потрібно вже 316 голосів, яких Берлусконі не мав. Та, навіть попри те, що чинний прем’єр, за даними опитувань, вже добряче набрид італійцям, прихильників у нього залишається чимало.
“Ви знаєте, в нього роль того, кого ми називаємо "ель падріно" - його не видно, але він крутить усі коліщатка влади. Про нього кажуть що він крав, ну так, він може це і робив, але ж подивіться, як крадуть інші політики, а потім всі ці гроші осідають в швейцарських банках, а він усе інвестує в Італію і створює тисячі і тисячі робочих місць”, - каже мешканець Риму Леонардо Зангоні.
Наступником Берлусконі може стати колишній комісар ЄС - 68-річний Маріо Монті. Політик має репутацію технократа, тож, на переконання оглядачів, найбільше підходить для успішного завершення реформ.
Події в Італії і Греції та, як наслідок, загроза стабільності Єврозони, змусила держави ЄС задуматися про реформування всього валютного союзу. За даними агентства Reuters, ФРН та Франція вже давно ведуть консультації щодо скорочення кількості учасників Єврозони. У планах - виключення з неї тих країн, які не можуть або ж не хочуть забезпечувати стабільність власної економіки та фінансової системи.