Як зазначає 24 Канал, подібний підхід в інших країнах міг би врятувати тисячі життів, згідно з новим звітом "Нова Зеландія без тютюнового диму" (SmokeFree New Zealand), підготований групою міжнародних експертів і презентованим в червні цього року в Польщі.

Дивіться також Як кинути курити: перші клінічні рекомендації від ВООЗ

Приклад Нової Зеландії

Провідний автор звіту, професорка Марева Гловер із Нової Зеландії зазначила, що зниження рівня куріння в Новій Зеландії було повільним впродовж кількох років, але з появою вейпінгу тренд на зниження суттєво прискорився.

Після того, як Нова Зеландія легалізувала та врегулювала вейпінг у 2020 році, ми стали свідками вражаючого зниження рівня щоденного куріння серед дорослого населення на 43% – з 11,9% у 2020 році до 6,8% у 2023 році. Отже, Нова Зеландія перебуває на шляху до досягнення своєї мети – стати країною, "вільною від тютюнового диму" до 2025 року,
– зазначила професорка Гловер.

"Ці зміни відбулися завдяки урядовим ініціативам, таким як кампанія Vape to Quit Strong ("Вейп як засіб відмови від куріння"), освітній вебсайт під назвою Vaping Facts ("Факти про вейпінг"), освітня кампанія в ЗМІ та чіткі рекомендації для лікарів", – додала вона.

Цільові, культурно доречні кампанії також були спрямовані на курців серед маорі, що призвело до безпрецедентного зниження рівня куріння на 42% за 3 роки – з 28,6% у 2020 році до 17,1% у 2023 році.

Успіх Швеції

Подібного успіху досягла і Швеція. За останнє десятиліття рівень куріння у Швеції знизився на вражаючі 55% до 5,6% завдяки широкому розповсюдженню снюсу (бездимного тютюнового виробу для перорального вживання), популяризації вейпінгу у 2015 році та нікотиновмісних подушечок у 2018 році. Швеція має намір стати першою розвиненою країною, яка досягне офіційного статусу країни, "вільної від тютюнового диму", наприкінці цього року.

Цей звіт надсилає чіткий сигнал австралійським політикам. Вейпінг може прискорити зниження рівня смертності від куріння та врятувати тисячі життів австралійців. Зниження рівня куріння помітно сповільнилося в останні роки порівняно з багатьма іншими розвиненими країнами, і Австралія може суттєво відставати від своєї мети – знизити рівень куріння до 5% до 2030 року,
– заявив доктор Колін Мендельсон, співавтор звіту.

Щоденне куріння серед дорослих (Нова Зеландія, Австралія, Швеція) / Інфографіка авторів звіту

В Австралії, яка у своїй боротьбі із курінням пішла шляхом впровадження заборон, доступ до продуктів для вейпінгу дуже обмежений. За словами доктора Мендельсона, "модель продажу за рецептом не знайшла підтримки серед більш ніж дев'яноста відсотків дорослих, які вживають вейп. Це призвело до створення процвітаючого чорного ринку, контрольованого кримінальними мережами, і жорстокої війни за територію з підпалами тютюнових і вейп-магазинів та вбивствами. Натомість у Новій Зеландії немає значного чорного ринку вейпів".

Як зазначив доктор Колін Мендельсон, чорний ринок полегшив австралійській молоді доступ до вейпів, і як результат – один із найвищих показників вейпінгу серед молоді у світі. Вони також зазнають негативного впливу продуктів із високим вмістом нікотину та продуктів, які не пройшли перевірку на безпеку.

Вейпи повинні продаватися як товари для дорослих у ліцензованих торгових точках із суворою перевіркою віку, подібно до тютюну та алкоголю, як це відбувається в Новій Зеландії. Це полегшило б доступ повнолітніх курців до допомоги у припиненні куріння, зменшило б доступ для молоді, збільшило б податкові надходження та зменшило б чорний ринок. Такі заходи потрібно запровадити в Австралії якнайшвидше,
– підкреслив доктор Мендельсон.

Зверніть увагу! * Країна вважається "вільною від тютюнового диму", якщо менше ніж 5% дорослого населення курить щодня.

Що варто знати про авторів звіту та фінансування

Професорка Марева Гловер

Професорка Марева Гловер – одна з провідних новозеландських дослідниць у сфері зменшення шкоди від куріння. Вона працює над зменшенням шкоди, пов'язаної з курінням, вже 31 рік. Її діяльність у сфері зменшення шкоди від тютюну визнано на міжнародному рівні, а на місцевому рівні вона стала фіналісткою премії "Новозеландець року" у 2019 році за внесок у зниження рівня куріння в Новій Зеландії.

У 2018 році професорку Гловер було призначено редактором розділу про тютюн у журналі Harm Reduction Journal. Того ж року вона також заснувала Центр дослідницької майстерності: Суверенітет корінних народів і куріння, міжнародну програму досліджень, спрямовану на зменшення шкоди, пов'язаної з курінням, серед корінних народів у всьому світі.

Дослідження Центру було профінансовано коштом гранту від Глобальної ініціативи з припинення куріння (раніше відома як Фонд за вільний від тютюнового диму світ), незалежної американської неприбуткової організації, що надає гранти відповідно до статті 501(c)(3), яка пришвидшує науково обґрунтовані зусилля по всьому світу, спрямовані на подолання епідемії куріння. Професорка Гловер працювала над цим звітом без сторонньої підтримки.

Доктор Колін Мендельсон

Доктор Колін Мендельсон працює клініцистом і науковцем у сфері відмови від куріння та зменшення шкоди від куріння впродовж 40 років. Він є засновником і головою Австралійської асоціації зменшення шкоди від тютюну – благодійної організації, створеної з метою підвищення обізнаності про можливості зменшення шкоди від тютюну.

Він був доцентом у Школі громадського здоров'я та громадської медицини в Університеті Нового Південного Уельсу. Також був членом експертно-консультативної групи, яка розробляє національні рекомендації Королівського австралійського коледжу лікарів загальної практики щодо відмови від куріння.

Колін Мендельсон є автором книги Stop Smoking Start Vaping ("Кидай курити – починай вейпити"). Він не має жодних фінансових чи комерційних відносин із жодною компанією, що виробляє електронні сигарети чи тютюнові вироби. Він не отримував жодної оплати за свою роботу над цим звітом.

Фінансування

Створення цього звіту було повністю профінансовано організацією Health Diplomats. Це глобальна консультативна група з питань охорони здоров'я, що спеціалізується на покращенні доступу до медичних послуг та зменшенні шкоди (особливо пов'язаної з алкоголем, тютюном, харчовими продуктами, ВІЛ/СНІДом та психоактивними речовинами). Інформацію про фінансування організації можна знайти на її вебсайті.