Таку заяву зробив експерт з питань безпеки, ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан, передає ресурс "Сегодня".

Читайте також: Посольство Чехії відповіло на звинувачення у "наданні чеського громадянства" закарпатцям

Як підкреслив фахівець, українські спецслужби ще 15-20 років тому інформували вище військово-політичне керівництво України про те, що відбувається в західних областях країни та які загрози для її національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності містять у собі кроки сусідніх європейських країн: Польщі, Угорщини та Румунії.

"Угорці, румуни та поляки давно вже, років 20 тому, починали цю роботу таким чином: у місцях компактного проживання свого етносу намагалися спочатку запровадити, наприклад, "картку поляка", "картку румуна", "картку угорця" з тим, щоб, по-перше, якось стимулювати там відродження їхньої ідентичності, по-друге, щоб їхні люди вчилися в навчальних закладах цих країн, і, по-третє, стратегія була спрямованою на те, щоб з часом зробити наших людей громадянами цих країн і, порушуючи українське законодавство, дати їм подвійне громадянство. З початку сусіди мали намір вимагати культурно-національну автономію, а потім і національно-територіальну", – зауважив генерал-лейтенант.

За його словами, у підсумку жодних кроків зроблено не було, і "ситуація розвивалася так, як розвивається зараз".

Крім того, Василь Богдан пригадав як нещодавно очільник МЗС Угорщини Петер Сійярто перебував з візитом у Росії та зустрічався очільником Кремля Володимиром Путіним. На його думку, це відбулося не просто так і згодом призвело до нового витка українсько-угорських суперечок.

"Зрозуміло, про що вони там говорили. На мою думку, сучасна Угорщина – сателіт РФ, і вона намагається свої внутрішні проблеми (як і росіяни) вирішити за рахунок зовнішніх завоювань. Перш за все, продукувати та провокувати ситуацію на Закарпатті, в Береговому тощо, тобто там, де компактно проживають угорці. Зауважу, що ідею розчленувати західні регіони України кілька років тому запустив на вищому рівні лідер російської ЛДПР Володимир Жириновський, який визнавав, що РФ хоче домовитися з Польщею, Угорщиною та Румунією про розподіл українських територій", – констатував експерт з питань безпеки.

Нагадаємо, скандал розгорівся після того, як стало відомо, що на Закарпатті українцям роздають угорські паспорти. Зокрема, у мережі з'явилось відео, як в угорському консульстві у місті Берегово місцеві отримують громадянство сусідньої держави та присягають на вірність їй. Згодом у ЗМІ з'явилась інформація, що у Берегові українцям насправді не видавали угорських паспортів, а на відео зафіксовано лише один із етапів для отримання громадянства Угорщини.

У підсумку генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що особи, щодо яких буде встановлено факт подвійного громадянства, будуть позбавленими громадянства України. А прокуратура Закарпатської області відкрила кримінальне провадження за фактом видачі українцям у Берегово угорських паспортів.