Понад 700 тисяч людей на окупованих територіях отримали документ із двоголовим орлом. За словами засновника "Східної правозахисної групи" Павла Лисянського, оформлюють й "снілси" – страхові номери індивідуального особистого рахунку. Так званий російський аналог українського коду, він потрібен для того, щоб активізувати акаунт. Для того, щоб мешканці ОРДЛО могли голосувати на російських виборах.

До теми Як Гітлер нападав, – Данілов відповів, чому Путін роздає паспорти в ОРДЛО

Причина тому – загострення ситуації в Росії, адже після ув'язнення Олексія Навального та жорсткі розгони протестувальників чимала частина росіян не піде на дільниці. Наслідком цього буде низька явка.

"В Росії ці вибори очікуються найскладнішими за останні десятиліття – найнижча явка, найнижчі рейтинги "Единой России". Відповідно, потрібно буде "малювати" і явку, і результати. Ніхто в Росії остаточно не знає, скільки людей живе на окупованих територіях, скільки з них прийде голосувати. Можна "намалювати" будь-яку цифру, яка потрібна", – сказав політолог Олег Саакян.

Росія погрожує через відмову від паспортів

Яскравим свідченням планів Росії стало відкриття в окупованому Донецьку представництва партії "Справедлива Росія – За правду". А тим, хто відмовляється від такої русифікації, погрожують жорсткою розправою.

Процес русифікації триває і ті громадяни, які відмовляються від отримання такого паспорту, до них застосовують тиск: від погроз щодо звільнення, до погроз щодо отримання пенсійного і соціального забезпечення,
– розповіла голова "Східної правозахисної групи" Віра Ястребова.

У першу чергу отримувати російські паспорти змушують держслужбовців, силовиків та пенсіонерів. Перша хвиля русифікації супроводжувалась масштабною кампанією пропаганди та дезінформації: обіцяли, що наявність паспорту громадянина Росії нібито дасть можливість отримувати російські пенсії. Тож люди похилого віку досить жваво пішли отримувати російські документи. Проте коли настав час для виплат, то залишилися ні з чим.

Окупанти тиснуть на мешканців ОРДЛО через російські паспорти: дивіться відео

"Їх використали, статистику на них наростили, а після того, як роздали російські паспорти в руки і позабирали українські, їм сказали: "Вибачте, а для того, щоб отримувати пенсію ви повинні мати реєстрацію на території Росії, а не тільки оформити належним чином пенсійну довідку", – пояснила Віра Ястребова.

Як Україна протидіятиме паспортизації в ОРДЛО

Водночас на кремлівських телеканалах пропагандисти Путіна невпинно кричать про те, що вони готові захищати псевдогромадян Росії, які мешкають в ОРДЛО. Відповідно до плану окупантів до кінця 2021 року заплановано видати 1 мільйон примусових російських паспортів.

На початок 2023 року кремлівські шовіністи планують завершити паспортизацію окупованих територій будь-яким шляхом. А це бомба уповільненої дії, яка може вибухнути, коли Україна поверне окуповані території Донецької та Луганської областей.

Зверніть увагу Вимушений захід, – у російському МЗС цинічно "виправдалися" за паспортизацію Донбасу

"Звільнимо Донбас, встановимо контроль над кордоном. Маючи там тотальну російську паспортизацію, ви можете уявити взагалі будь-які вибори? Як би ми не приймали закони про особливості місцевих виборів на окупованому Донбасі, як би ми їх не відсували, ми ж не можемо їх проводити за тотальної російської паспортизації", – сказав колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Наразі Україна досить обмежена у своїх можливостях впливу на неадекватну поведінку загарбників зі Сходу, утім свої важелі також має.

"Нам потрібно готувати доказову базу, збирати дані, документувати їх, передавати в різні організації. Для того, щоб люди, які будуть причетні до цього процесу, наприклад, отримували персональні санкції,
– зазначив політолог Олег Саакян.

Однак насильною паспортизацією окупованих територій України Росія поглиблює свої стратегічні ризики, адже так осінні вибори до Держдуми мають всі шанси бути визнані нелегітимними у всьому цивілізованому світі.