Україна намагається довести, що російські військові крадуть пшеницю та інші товари з окупованих територій України, після чого перевозять їх вантажівками до Криму для експорту.

До теми США та Європа розробляють маршрути для вивозу українського зерна

Один такий вантаж уже відстежували – він прямував до порту Латакія, що у Сирії. Російський балкер "Матрос Позинич" завантажив у Криму 27 000 тонн вкраденого українського зерна, а потім переправився до Латакії.

Ізольований уряд Сирії, який перебуває під санкціями, тісно пов'язаний з Росією. За оцінкою української розвідки, вкрадене зерно відмиватимуть через сирійський ринок для продажу у сусідні країни.

Росіяни залучили Сирію до перевезення краденого в Україні зерна

15 травня посол України в Анкарі Василь Боднар заявив, що вже друге судно прийняло крадене в Україні зерно і попрямувало з Севастополя до Босфору. Мовиться про корабель "Фінікія" під сирійським прапором – невеликий суховантаж, який може перевозити близько 19 000 тонн. Боднар закликав турецьку владу вжити заходів, щоб запобігти проходу судна транзитом через Босфор у турецькі морські порти.

За останні два місяці "Фінікія" двічі проходила на північ через протоку Босфор і зникала з-під супутникового стеження АІС. Це свідчить про те, що її екіпаж відключав АІС на вході до Чорного моря. Але її сигнал з'являвся знову після повернення до зони Турецької протоки, де потрібна передача АІС.

Хоча дані АІС про рейси "Фінікії" в Чорному морі недоступні, українські розслідувачі з відкритих джерел отримали кадри з вебкамери, на яких судно входить до гавані Севастополя і заходить на зерновий термінал 11 травня. АІС зафіксував корабель в Чорному морі 14 травня й вже наступного дня його сфотографували під час проходу протоки Босфор.

"Фінікія" перейшла Босфор і вирушила на південь, минаючи турецькі морські порти. Станом на вечір 17 травня сигнал AIС показував, що вона перебуває на північ від Кіпру, прямуючи на схід у бік Сирії.

Як росіяни грабують українське зерно:

  • На Луганщині окупанти вивезли або знищили обсяг зерна, який міг би забезпечити потреби місцевих жителів майже на 3 роки. Загалом росіяни вивезли з регіону близько 100 тисяч тонн зерна.
  • Зерно й техніку вивозять з будь-яких тимчасово окупованих територій. Наприклад, з Мелітополя крадене везуть у напрямку Криму. Про таку ж ситуацію повідомляли й у Генічеську.
  • У селищі Новоолексіївка Херсонської області окупанти спустошили елеватор і також вивезли все зерно до Криму.

До теми – Зеленський вшанував жертв депортації кримськотатарського народу: дивіться відео