При цьому у секретних файлах описано низький поріг застосування тактичної ядерної зброї Росією в разі конфлікту з великою світовою державою.

Дивіться також Головні прорахунки Путіна у війні проти України: у CNN вказали на помилки диктатора

Документи складаються з 29 файлів, складених у період із 2008 по 2014 рік. У них російські військові описали сценарії підготовки до вторгнення Китаю, напрямки удару з боку КНР, а також критерії потенційної ядерної відповіді Росії.

"Ми вперше бачимо, що подібні документи публікуються у відкритому доступі. Згідно з ними, поріг застосування ядерної зброї досить низький у випадку, якщо бажаного результату не можна буде досягти за допомогою звичайних засобів", – зазначив Олександр Габуєв, директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії.

І попри те, що файли датуються 10 і більше роками, аналітики вважають, що вони, як і раніше, актуальні для російської військової доктрини.

Які в Росії сценарії застосування ядерної зброї

Видання пише, що тактична ядерна зброя Росії, яку можна доставити за допомогою ракет наземного або морського базування, а також із літаків, призначена для обмеженого бойового застосування в Європі та Азії, на відміну від більшої "стратегічної" зброї, призначеної для ураження США.

І попри нинішнє нібито партнерство з Китаєм, політичні та військові еліти Кремля усе ще мають підозри щодо східного сусіда.

"І хоч, країни стали ближчими, навчальні матеріали секретних файлів демонструють, що Східний військовий округ Росії репетирував безліч сценаріїв, що зображують китайське вторгнення", – ідеться у статті.

Зокрема, в одному зі сценаріїв у разі гіпотетичного нападу Китаю, наголошується, що Росія, яку в цілях військових ігор називають "Північною Федерацією", може відповісти тактичним ядерним ударом, щоб зупинити наступ "Півдня" з другою хвилею сил вторгнення.

Поріг застосування ядерної зброї

Згідно з документами, поріг – це сукупність чинників, за яких Росія нібито буде вимушена застосувати ядерне озброєння. Мова про межу втрат російських військ, які "необоротно призведуть до нездатності зупинити велику ворожу агресію", адже це зумовить "критичну ситуацію для державності та безпеки Росії".

Серед можливих умов – знищення 20% стратегічних підводних човнів із балістичними ракетами, 30% атомних ударних підводних човнів, трьох або більше крейсерів, трьох аеродромів або одночасне ураження основного і резервного берегових командних пунктів.

У файлах також прописано умови, за яких російські військові також можуть використовувати тактичну ядерну зброю для широкого кола цілей, включно із "стримуванням держав від застосування агресії", або ескалації військових конфліктів", "зупинкою агресії", запобіганням програшу російськими військами боїв або територій, або щоб зробити, наприклад, російський флот "ефективнішим".

Ядерний шантаж Росії: останні новини

  • У США 2 тижні тому з'явилася інформація про "серйозну загрозу" національній безпеці країни.
  • Мова про можливе розміщення Росією ядерної зброї космічного базування, призначеної для застосування проти супутників.
  • Розміщення ядерної зброї в космосі заборонено договором від 1967 року.
  • Однією з причин, чому Росія може планувати використання антисупутникової зброї, використання супутників США та Європою у військових цілях: моніторинг пересування військ та будівництва баз, виявлення запусків ракет, організація бойового зв'язку.