Нічого подібного не сталося. Російським військам довелося відступити, повністю очистивши Київську та Чернігівську області наприкінці березня.

Читайте Кремль не прийняв цей варіант: один із епізодів того, як починалася війна

Кремлю довелося відмовитись від планів

Відступ з-під Харкова, який розпочався ще наприкінці квітня, триває. Миколаїв взяти не вдалося. Одесу – тим паче. Від планів заняття району між Дністром і Дунаєм (Ізмаїл, Аккерман) та розвитку військового успіху на Придністров'ї, з охопленням Одеси із Заходу, довелося, мабуть, відмовитися через брак сил та панування українських протикорабельних систем над морем.

Активні та дуже важкі бої йдуть на Донбасі. Ці бої нагадують чи то Курсько-Орловську дугу, де видихнувся і провалився німецький наступ, чи то нескінченні бої в північно-східній Франції протягом чотирьох років Першої Світової війни – бої, що знекровили Центральні держави і завершилися їх нищівною поразкою на чужій території. Німеччина підписала Комп'єнську капітуляцію, коли жодного солдата Антанти не було на її землі.

Важливо Виглядають однаково абсурдно: що не так із репортажами з окупованих місць в Україні

Росія не витримає цієї війни

Чекати, що Росія, яка вже виснажена війною і перебуває у повній ізоляції, витримає цю важку позиційну війну і, тим більше досягне у ній переможного успіху – немає підстав. Антипутінська коаліція країн, що підтримують Україну, все збільшується. Тепер їх уже 47. А союзником Путіна є лише Лукашенко.

Континентальний Китай смертельно боїться потрапити під такі ж руйнівні санкції, як ті, під якими вже перебуває Росія. Ці санкції означали б для Китаю закриття тисяч західних заводів, що розташовані в КНР і, відповідно, безробіття для десятків мільйонів містян.

Народні повстання для Піднебесної – справа звичайна, зміна династій – теж. І це чудово знають китайські комуністи. Отже, вони обережні, і союзником Росії є хіба що на одну третину. Одностайність демократичного світу у протистоянні Росії в Україні змусила "голову Сі" покласти під сукно плани приєднання Тайваню. Був би Захід розколотий і байдужий до агресії в Україні, Тайвань уже втратив би, швидше за все, свою незалежність до кінця травня.

Відмова від російської нафти, а вона, мабуть, відбудеться серед демократичних держав найближчими днями, боляче вдарить по російській економіці, що отримує від цих продажів до одного мільярда доларів на день. Компенсацій чекати нема звідки.

Війна проти України була помилкою, наголосив Зубов / Фото Getty Images

Розширення НАТО на північному сході навряд чи серйозно вплине на нинішню війну, але, безумовно, стане ще одним політичним програшем Росії, яка раптом втратила своїх старих і надійних економічних партнерів та друзів – Фінляндію та Швецію.

Навіть якщо на позицію Туреччини вплинув Путін, пообіцявши їй в обмін на veto щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, якісь преференції в Сирії, яку Росія все одно не може далі утримувати через потреби сил і коштів на українському фронті, то вставши перед альтернативою - Сирія або НАТО, Ердоган вирішить її, як завжди, витончено, "по-оттоманськи" – він і Сирію візьме – куди Путіну подітися, – і з НАТО рвати не буде, зрештою погодившись на розширення організації.

Ще більшою мірою те саме можна сказати про Орбана та ЄС. Росія зараз надто неприваблива, щоб заради неї жертвувати членством у важливих організаціях, які багато обіцяють.

Актуально Найбільша поразка Росії: цей військовий провал Путіна увійде в історію

3 місяці війни

І так, через три місяці війни – тяжкі бої на Донбасі, величезні втрати та повна ізоляція. Переможні перспективи і військові, і дипломатичні не проглядаються. Навіть локальні успіхи – вихід російських військ до західних кордонів Донецької та Луганської областей – стратегічно нічого не дають.

Друга лінія оборони української армії давно підготовлена та вдосконалюється щодня, нова і дедалі потужніша зброя прибуває в Україну із Заходу, резервісти проходять посилені тренування. А мотивація на боротьбу з агресором не зникає в українців у виснаженні війною, а лише посилюється.

Зараз я бачу для Росії не перспективу перемоги, а перспективу крайнього виснаження і людських, і військових та господарських ресурсів без надії на їхнє швидке відновлення, навіть якщо українська армія не перейде у наступ у найближчому майбутньому на Донбасі.

А якщо, скопивши швидко необхідні для наступу ресурси, перейде? Якщо нинішній Донбас обернеться Курсько-Орлівською дугою, а не нескінченними боями на Марні? Тоді небезпека поразки і навіть розвалу військово-політичного механізму Росії багаторазово зростає.

У цих обставинах я вважав би єдино розумним для нинішнього керівництва Росії, (якому я зовсім не симпатизую, але бажаю блага своїй країні) визнати рішення розпочати війну з Україною – помилковим, негайно сісти за стіл переговорів і бути готовим на великі поступки задля збереження всього іншого.

Так би вчинив будь-який розумний правитель у будь-якій країні у будь-яку епоху. Так вчинили наступники Сталіна в Корейській війні, почавши розмову про мир вже на похороні тирана, так вчинив Олександр II, коли його переконали наприкінці 1855 року мудрі радники, що продовження війни з коаліцією держав обернеться для Росії повною катастрофою.

І в тому, і в іншому випадку це було правильне рішення, яке відкрило шлях реформам, поверненню нашої країни до світової спільноти і, ширше, до гідного існування і держави, і її громадян, наскільки дозволяла система.

Вперте відстоювання помилкового рішення ніколи, нікого до добра не доводило. Ні до чого доброго не приведе воно і цього разу. На це також є історичні приклади, у тому числі й у вітчизняній історії.

Також цікаво – Окупанти з "Москви" пропонували захисникам Зміїного гроші та квартири: дивіться відео