Координатор групи адвокатів моряків Микола Полозов розповів, що у ході сьогоднішніх слідчих дій звинувачення було пред'явлено Андрію Артеменко.

Спецпроект 24 каналу: Захист моря: сучасна історія українського флоту

Усіх українських військовополонених моряків Росія звинувачує у незаконному перетині державного кордону, здійсненому організованою групою.

Відомі прізвища усіх моряків, які отримали російський вирок:

 1. Євген Семидоцький;
 2. Юрій Будзило;
 3. Богдан Небилиця;
 4. Володимир Терещенко;
 5. Андрій Оприско;
 6. Андрій Драч;
 7. Андрій Ейдер;
 8. Сергій Попов;
 9. Денис Гриценко;
 10. Владислав Костишин;
 11. Олег Мельничук;
 12. Сергій Чулиба;
 13. Василь Сорока;
 14. Віктор Беспальченко;
 15. Володимир Варимез;
 16. В'ячеслав Зінченко;
 17. Юрій Без'язичний;
 18. Богдан Головаш;
 19. Роман Мокряк;
 20. Михайло Власюк;
 21. Сергій Цибізов;
 22. Андрій Артеменко;
 23. Андрій Шевченко;
 24. Володимир Лісовий.

Адвокат зазначив, що наступна стадія – ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Попередня дата судових засідань щодо продовження запобіжного заходу – 17 липня.

За словами Полозова, захист українців продовжує наполягати, що захоплені українські моряки є військовополоненими і перебувають під захистом III Женевської конвенції 1949 року. Крім того, вони мають імунітет, відповідно до Конвенції ООН з морського права, та відповідно до наказу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, їх має бути негайно звільнено.

українські моряки у полоні РФ
Українські моряки у російському полоні / інфографіка 24 каналу

Як українські моряки потрапили в російський полон?25 листопада 2018 року українські військові планово прямували до порту Маріуполя. Цього дня російські прикордонники протаранили їхній буксир в Азовському морі. Опісля росіяни обстріляли українські судна, поранивши 3 моряків, та захопили 2 українські катери "Нікополь" і "Бердянськ" і буксир "Яни Капу".

Разом з кораблями російські прикордонники захопили в полон 24 українських моряків. Суд окупованого Криму заарештував усіх полонених моряків, звинувативши їх у "незаконному перетині кордону". З того моменту і до сьогодні полонених моряків утримують у слідчих ізоляторах Москви.

25 травня Міжнародний трибунал ООН ухвалив, що Росія повинна звільнити 24 полонених українських моряків та повернути кораблі. Однак Росія виконувати вимоги відмовилась. 25 червня сплив термін, коли Москва могла виконати цей наказ і відпустити українців.