Про небезпечний спадок на Вінниччині селяни дізналися лише нещодавно. Бабуся Марія й гадки не мала, що живе з “небезпечним сусідом”. Ще влітку дустом із сховища обприскувала картоплю.

Екологи забили на сполох. З держбюджету виділили області 30 мільйонів гривень, аби утилізувати сховище. На цей час вирішили передати його на баланс сільради, однак остання відмовилась від такого подарунку.

“Були спроби фонду Державного майна вказати нам, щоб ми прийняли його на тимчасовий баланс, але такого ми не зробимо, тому що такий об’єкт взяти собі на баланс і утримувати його - немає фінансової можливості”, - сказав сільський голова Джурина Сергій Гончарук.

Небезпечну гидоту звозили сюди з 9-ти областей України - загалом понад тисячу тонн. За пробами СЕС, ґрунт та вода у селищі поки що в нормі. Утім, екологи все одно категоричні - зволікати з вивезенням отрути не можна.

“Там є приблизно 450 тонн, хімікатів групи ДДТ, тобто це дуст та 200 інших ядохімікатів, більше тонни хімікатів, в яких є ртуть. Тому ми можемо сказати, що тут важкі ядохімікати, які треба розбирати окремими групами”, - сказав начальник держуправління охорони довкілля у Вінницькій області Володимир Крисько.

Наразі державний отрутомогильник лише огороджений та позначений попереджувальними знаками. Охороняти його офіційно поки нікому. Днями, невідомі горе-геологи спробували відкрити сховок.

За інформацією старожилів, колись цим небезпечним похованням займалися солдати Збройних сил Радянського Союзу. Тож управляння екології тепер шукає господаря складу в Міністерстві оборони.