Архів
Курси валют
Погода
   youtube @24
   Loading...
   google @24
   RSS СТРІЧКА
   Загальний RSS

   Топ новини

   Відео новини

   Шабат, зірка Давида та декілька священних книг: цікаві факти про юдаїзм

   Юдаїзм – єврейська релігія одна із найстаріших у світі. Попри це, представників цього вірування у світі не так вже й багато – приблизно 15 мільйонів.

   В Ізраїлі їх майже 7, 6 мільйонів юдеїв у США, а ще 2 мільйони розкидані по інших частинах земної кулі. І це менше 0,2% від всього населення Планети.

   Читайте також: Жертвоприношення, духи й танці: що варто знати про таємну релігію Сантерія

   юаїзм євреї релігія
   Поширення юдаїзму в світі

   Вірування юдеїв

   Вони вважають себе обраним народом. Згідно із віруванням, Бог заключив із ними договір: в обмін на порятунок із єгипетського рабства вони слідуватимуть його правилам, настановам і указанням.

   Всі вчинки будуть відбиватися у їхній культурі, традиціях і житті. Тому, юдаїзм часто називають не тільки релігією, а й єдиним цілим, що об'єднує в собі всі ознаки народу, культури і раси.

   Історія

   Починається за 1300 років до нашої ери із пророка Мойсея. Хоча, деякі євреї вважають, що все почалося набагато раніше – із Авраама, а це вже за 1750 років. Отож, згідно із легендою, одного дня Мойсею явився Господь і наказав вивести євреїв із єгипетського рабства.

   Аби дати людям шанс на втечу, Бог наслав на Єгипет 7 бід: хвороби, нашестя жуків, грози і смерть.

   мойсей євреї юда
   10 бід, яких наслав Бог на Єгипет

   Мойсей повів євреїв до Омріяної землі, через Червоне море і довів до гори Синай. Сам провів на горі 40 днів і 40 ночей. Там він і отримав від Бога 10 заповідей. З яких власне і почався юдаїзм.

   Мойсей – це найголовніший пророк, який подарував нам Старий Завіт, 10 заповідей. Немає жодного іншого трактування, немає Нового Завіту, немає іншого прокорока. Є тільки Мойсей і його священні писання,
   – заявив рабін Хаїм Мінц.

   Юдаїзм, як мусульманство і християнство - релігія об'явлення. Тобто така, що заснувалася внаслідок появи Господа перед пророком. Якщо в християнстві ключова персона і наставник - це Ісус, в мусульманстві пророк Мухаммед, то в юдаїзмі обидва - звичайні люди. Єдиний пророк, вождь і законодавець єврейського народу – Мойсей.

   Символи віри

   Головна книга юдаїзму називається Тора або як ще прийнято називати – "П'ятикнижжя Мойсеєве". Вона складається із п'яти книг.

   Перша – Берешит (Книга Буття), у якій розповідається про походження євреїв.
   Друга – Шмот (Книга Вихід) – вона розповідає про звільнення євреїв із єгипетського рабства і про життя Мойсея.
   Третя – Ваїкра (Книга Левит) – повчає різних норм та ритуалів, розповідає про жертвоприношення і обряди.
   Четверта – Бемідбар (Книга Числа) – вона оповідає життя ізраїльського народу протягом різних часів.
   П'ята книга – Дварим (Повторення закону) – приписи та настанови для юдеїв.

   "Тора вчить у всьому шукати правду та істину. Уявіть, що я закопав 20 мільйонів доларів десь у Голлівуді. Ви би пішли туди з лопатами, тракторами і екскаваторами. Шукайте правду точно так само, як шукали би ці 20 мільйонів доларів", – наголосив рабін Ярон Рувен.

   Читайте також: Будда, медитація і нірвана: цікаві факти про буддизм, які має знати кожен

   Тора – не єдина священна книга юдеїв. У списку ще Невіїм – це історії про пророків і їхні життя. А також Ктувім - це притчі, псалми та історії. Разом Тора, Невіїм та Ктувім складають Святе письмо юдаїзму, яке називається Танах, тобто Єврейська Біблія. А от основи і вчення юдаїзму складаються в Талмуд. Це величезний кодекс якому слідують усі євреї. Свого роду тлумачний словник усіх заповідей, законів, настанов і правил.

   Талмуд – це усний закон. Наприклад, в Біблії сказано побудувати хатину. Талмуд для того щоб пояснити скільки в хатині має бути дверей, яка її висота, скільки вікон і так далі,
   – розповів рабін (1951 - 2019) Єхіель Екстайн.

   В чому ж суть юдаїзму

   Як і в мусульманстві, і християнстві - віра в Єдиного Бога і вірності йому. Але як пояснюють самі ж рабіни, цього замало для того аби описати суть єврейської релігії. Одна із ключових основ - жити за законами Божими і вчити цього інших людей.

   Є одна притча. Якось астрофізик сказав рабіну, що суть юдаїзму можна описати одним реченням – намагатися не робити того, чого не хочеш, аби зробили тобі. А рабін описав роботу астофізика так: "Миготять й горять маленькі зорі, як мені цікаво хто ви...". Суть притчі у тому, що коротко підсумувати неможливо,
   – сказав рабін Яков Барбер.

   Якщо суть цієї релігії описати досить важко, то з цілями все набагато простіше.

   "Знаєте, ціль багатьох людей у світі – робити добрі вчинки, щоб отримати хороше життя після смерті. Тора ставить перед нами трохи інші цілі – робити добрі вчинки, щоб добре провести це життя" – додав рабін Давид Арон.

   В юдаїзмі є свій символ – зірка Давида: два правильних трикутника накладених один на одного. Один верхівкою вниз, а інший вгору.

   зірка давиду
   Зірка Давида

   Існує безліч трактувань цього символу, але єдиного і достеменного так і нема. Одні рабіни говорять, що це символ білої лілії у єврейській Біблії, а інші, що ця зірка символізує зв'язок Бога із євреями. А от а середньовічною легендою був знаком юдейського царя Давида, який застосовували на щитах війська вояків.

   За деякими трактуваннями, трикутних символізує зв'язок Господа, Тори та Ізраїлю. А от шість кутів символізують зовнішні розміри цього зв'язку,
   – розповів рабін Єхуда Блек.

   Структура юдаїзму

   Як і в більшості релігій світу, юдаїзм має свої відгалуження. Найбільші течії: консервативна, ліберальна, реформістська, ортодоксальна та реконструктивістська. Відрізняються вони тим, що кожна течія по-своєму трактує закони і настанови.

   Читайте також: Іслам: чи справді ця релігія така страшна, як про неї розповідають

   Однак, в цілому у всіх них більше спільного, ніж відмінного. А сказати хто із них більш правий – практично неможливо. Адже ці течії історично розвивалися у різних регіонах і при різних обставинах. Відповідно і трактування різне.

   юдаїзм
   Течії юдаїзму

   Що таке Шабат

   В Юдаїзмі є одне особливий день – Шабат – за єврейським календарем це субота або сьомий день тижня. Згідно з Торою, євреї повинні утриматися практично від усіх видів робіт починаючи від заходу сонця у п'ятницю і закінчуючи заходом у суботу. Все чим потрібно займатися – їсти, відпочивати і займатися вивченням святого письма.

   "Бог 6 днів створював світ. На сьомий вирішив перепочити. От і ми робимо так само. Протягом Шабату ми читаємо і присвячуємо себе Богові. До речі, протягом цього періоду ми не користуємося соцмережами і не відповідаємо на електронні листи", – наголосив рабін Джон Кар'єр.

   Джерело: 24 канал
   powered by lun.ua
   Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
   Коментарі
   Більше новин
   Залиште відгук