Навряд чи для українських вболівальників зі стажем знайдеться топовіша футбольна команда часів Незалежності, аніж київське "Динамо" кінця 1990-х. Коли в складі киян грали Андрій Шевченко, Сергій Ребров, Сергій Гусін, Олег Лужний, Сергій Головко, Олександр Шовковський та інші. Тоді основу команди складали саме українські футболісти (в 1997 році єдиними легіонерами були білоруси Олександр Хацкевич та Валентин Белькевич).

Варте уваги Футболіст Реала отримав браслет з "Азовсталі" від хлопчика, який утратив батьків у Маріуполі

24 канал спільно з https://www.vbetua.com/ вирішив пригадати цей знаковий для всього українського футболу час та провести паралелі з теперішнім "Шахтарем", який може наробити чимало шуму в Лізі чемпіонів.

Неймовірний успіх "Динамо"

"Динамо" не просто грало, а давали результат на футбольному полі. Пара Шевченко – Ребров наводила жах на захисників суперника. Чого лише вартує зустріч з іспанською "Барселоною" в Лізі чемпіонів в сезоні 1997/1998. Тоді 22 жовтня 1997 року 100 тисяч глядачів на переповненому НСК "Олімпійський" в Києві стали свідками справжнього шоу, яке влаштували "динамівці", розгромивши суперника з рахунком 3:0.


Шевченко та Ребров були грізною силою в нападі "Динамо" / Фото ФК "Динамо"

Та все найцікавіше в цій парі сталося через 2 тижні, коли команди зіграли вже в Барселоні на полі легендарного стадіону "Камп Ноу" 5 листопада. І там майстерність українських футболістів була ще феєричнішою. Цей матч став бенефісом Андрія Шевченка, який оформив хет-трик, а Сергій Ребров забив гол у порожні ворота після жахливої помилки захисників. Фінальний свисток зафіксував рахунок 0:4, що стало справжнім шоком у європейському футболі.

Вже наступного сезону команда зуміла значно перевершити свій результат. Після не надто вдалого старту в групі, "динамівці" виграли три поспіль матчі. У тому числі був обіграний лондонський "Арсенал". Вже у чвертьфіналі "Динамо" пройшло мадридський "Реал". Тоді три голи за два матчі у ворота "вершкових" забив Андрій Шевченко.

А далі була "Баварія" у півфіналі й одна з найбільш болючих сторінок в українському футболі. І перший матч в Києві, який закінчився з рахунком 3:3.


"Динамо" не зуміло перемогти "Баварію" в півфіналі Ліги чемпіонів / Фото ФК "Динамо"

Хоча моментів тоді кияни створили стільки, що вистарчило б і на декілька матчів, болюча поразка в Мюнхені позбавила "Динамо" місця в фіналі Ліги чемпіонів, а любителів футболу – побачити протистояння двох топових тренерів Валерія Лобановського і Алекса Фергюсона, який на той час тренував "Манчестер Юнайтед".

Та попри все, тоді імена Реброва та Шевченка не сходили з перших шпальт спортивних видань, а в офіс "Динамо" приходити пропозиції щодо трансферу гравців. Хоча стежити за українцями почали ще задовго до цих матчів. І керівництво клубу таки піддалося на вмовляння, продавши Шевченка в "Мілан", а згодом Реброва – в "Тоттенхем".

І на цьому "українська казка" "Динамо" майже закінчилася. Вже у 2000-і в українському футболі розпочалося засилля легіонерів. І воно навіть дало результат, коли донецький "Шахтар" не без їх допомоги у 2009 році здобув Кубок УЄФА.

Та у 2022 році історія може повторитися. І знову український клуб зусиллям українських футболістів, якщо не здобуде перемогу в Лізі чемпіонів, то точно зможе "наробити шуму". Цього разу ця місія випала "Шахтарю".

Тріумф "Шахтаря"

5 жовтня 2022 року "Шахтар" вперше у своїй історії вийшов на поле з одинадцятьма українцями у стартовому складі на матч Ліги чемпіонів. Це сталось у матчі проти "Реала" на виїзді.


11 українських футболістів на матч проти "Реала" в Лізі чемпіонів / Фото ФК "Шахтар"

Цю гру команда хоч програла, але показала, що може змагатися з грандами – якщо не на рівних, то нав’язати боротьбу "гірники" в силі. І вже менше, аніж за тиждень "Шахтар" був близький до того, щоб перемогти "Реал". Забракло лічених хвилин до фінального свистка.

Хоча "наробили шуму" українці в складі "Шахтаря" ще перед тим, коли в першому турі групового етапу Ліги чемпіонів розгромили на виїзді німецький "РБ Лейпциг", забивши чотири голи.

Ці матчі змусили, якщо і не прискіпливіше подивитися до українських гравців, то хоча б перестати вважати їх "андердогами". Так, це ще не топові футболісти, і команді є куди рости. Але це якраз і є позитивною характеристикою. Отже, цей "Шахтар" ще не показав максимум, на який він здатен. Проте команда ще зможе усіх здивувати.

Так, "Шахтар" два роки до цього двічі обіграв "Реал" в Лізі чемпіонів – і в Іспанії, і в Україні. Але тоді у складі команди було чимало топових легіонерів, від яких і вимагався такий результат. У 2022 році ситуація дещо інша.

Гравці цього "Шахтаря" "голодні до перемог". Адже ще нещодавно футболісти навряд чи грали б в основі "Шахтаря" (деякі з них раніше покинули клуб через відсутність перспектив і повернулися лише у 2022 році, коли майже всі легіонери розбіглися). Відтак вони прагнуть показати та довести, що щодо них помилялися ті, хто не дав їм свого часу шанс. Інколи ця спортивна злість – те, чого бракує, щоб досягти результату.

І якщо навіть з першого разу їм не вдасться одержати тріумф, не варто "ставити хрест" на цій команді. Адже і "Динамо" не з першої спроби дійшло до півфіналу Ліги чемпіонів.

Тренер з Дніпра та своя "десятка"

Якщо порівнювати "Динамо" 90-х та теперішній "Шахтар", то будуть дві цікаві паралелі.

Перша з них – головний тренер команди. Зараз "Шахтар" очолює хорват Ігор Йовічевіч. Він має значну "перевагу" перед іноземними тренерами, які до цього працювали з "гірниками". Йовічевіч свого часу виступав у Львові за "Карпати", а потім і тренував цю команду. Тут він вивчив українську мову та вже вільно нею володіє. Тож у тренера немає мовного бар'єра з українськими футболістами і він може без перекладача донести свою думку.


Ігор Йовічевіч / Фото ФК "Шахтар"

Але до "Шахтаря" він прийшов з "Дніпро-1". Валерій Лобановський, який і створив це легендарне "Динамо" 90-х, теж очолював команду з Дніпра перед тим, як стати тренером більш популярного клубу.

Ще одна цікава паралель – зіркою обох команд є гравець, який виходить на поле під номером "10". В "Динамо" це був Андрій Шевченко, а в "Шахтарі" – Михайло Мудрик.


Михайло Мудрик / Фото ФК "Шахтар"

Вже зараз вінгер "гірників" привертає до себе чималу увагу європейських грандів, які не проти бачити у своєму складі українця. Але як і "Динамо" колись, так і "Шахтар" зараз не готовий віддавати свою зірку за безцінь. Хтозна, можливо, саме Мудрик стане найдорожчим українським гравцем та повторить шлях свого легендарного попередника, і український футболіст знову здобуде "Золотий м’яч"?