Війна олігархів

– Про це давно говорять експерти на ринку, але широкому колу читачів ця тема була невідома. Але ні для кого не секрет, що за часів Януковича Ринат Ахметов, який мав активи в енергетичному секторів, тільки збільшував свою "енергетичну імперію". Завдяки тому, що на приватизаційних конкурсах не дорого йому вдавалося купувати нові активи.

Крім того, в Ахметова завжди були лояльні до нього люди в органах, які регулюють діяльність електроенергетичного ринку. Зокрема, йдеться про національну комісію, яка регулює енергетичний сектор та державну компанію "Укренерго".

– Влада змінилися. Відчутні зміни почалися з грудні 2014 року, коли був новий склад уряду, а людина, близька до Порошенка, Демчишин став міністром енергетики та вугільної промисловості. І в цих державних компаніях та регуляторах – теж відбулися зміни. Наприклад, в компанії "Укренерго" з’явилося багато людей які працювали в обленерго Костянтина Григоришина.

Він бізнесмен з російським паспортом, але у нього є активи в Україні. Йому повністю належить луганський енергетичний сектор, частково Вінниця.

– Але згодом стало зрозуміло, що ці люди Григоришина з’явилися не просто так. Напевно, всі чули про великий трансформаторний скандал, коли "Укренерго" намагалася закупити на 2 мільярди гривень 37 трансформаторів, а потім 22. Як пояснюють експерти, у нас в Україні закуповувалось від 1 до 5 трансформаторів, тому що вони стоять десятки років. Це не таке устаткування, що потрібно змінювати щорічно. Але здивували не тільки великий обсяг цих трансформаторів, але й те що вони були вдвічі більше від ціни, за якою їх хотіли закупити.

Один тендер заблокувала СБУ, але ще стало відомо про рішення Антимонопольного комітету, яке виявило, що вкінці 2014 року завод Григориши застосував анти конкуренті дії в одному з тендерів.

– Восени вступило рішення суду про те, що Антимонопольний комітет визнав не правильно антимонопольні дії і "Укренерго" нещодавно оголосив про нові тендери і знову ж таки на суму в 2 мільярди. До 12 листопада всі претенденти мають подати документацію. Всі експерти кажуть, що іноземні компанії просто не встигнуть за цей час підготувати документацію. І це знову ж таки звужує кількість підприємств, які можуть брати участь в тендері і наводить на думку, що основним претендентом буде Григоришин.

– Паралельно з цим наші національні регулятори почали досліджувати, як будувалася "енергетична імперія" Ахметова у попередні роки. На початку вересня Антимонопольний комітет дійсно почав розслідування проти ДТКу. Зрозуміло, що діючому королю енергетичного ринку Ахметову це мало подобається, а у Григоришина великі амбіції.

Він був колишнім бізнес партнером Порошенка. Тобто якість зв’язки з владою є і, певно, він хоче їх використати по максимуму.