Таку думку сайту "24" висловив економічний експерт Андрій Новак.
За словами Новака, поетапне збільшення безмитних квот ЄС для української аграрної продукції передбачено Угодою про зону вільної торгівлі.
Але практика міжнародних угод з об’єднаними країнами показує, що подібні документи не є статичними. Сторони за взаємною згодою і вигодою можуть видозмінювати певні положення. Якщо ЄС бачить, що їм треба більше української аграрної продукції, вони збільшать квоти. Багато залежить і від активності української сторони в лобіюванні збільшення квот,
– говорить експерт.
При цьому, як зауважує Андрій Новак, кожна українська компанія сама вирішує, що їй зручніше. Або простіше, але дешевше, продавати сировину, або налагоджувати спільне підприємство з однією з європейських компаній і продавати свою продукцію під її брендом. Цей варіант, як вважає експерт, найбільш вигідний. Адже чим більше готова продукція, тим більше доданої вартості. Питання в тому, зазначає він, на яких умовах укладаються контракти і в якому співвідношенні діляться прибутки.
Однак, наголошує Новак, збільшення прибутків залежить від кон’юнктури цін. Якщо ціни залишаться такими ж, то збільшення квот автоматично призведе до збільшення прибутків. Хоча, за його словами, при збільшення квот може бути знижена ціна на закупки. Тому прибутки можуть бути тими самими.
Збільшення безмитних квот – хороший сигнал. Виробник зможе утримувати певну долю на ринку і планувати наступний сезон урожаю. Він розуміє, на які об’єми збуту може розраховувати, яку площу під культури закладати. І це позитивна динаміка,
– переконаний Андрій Новак.
Нагадаємо, Комітет постійних представників Євросоюзу узгодив позиції Ради ЄС про тимчасові торговельні переваги для України. Європейські посли пропонують поліпшити доступ українських експортерів до ринку Євросоюзу. На їхню думку, це нововведення потрібно ввести через складну економічну ситуацію, яка склалася в Україні, та зусилля, які країна прикладає, для запровадження економічних реформ.