Геній футболу, який ніколи не тріумфував на Євро: шлях Луки Модріча на чемпіонатах Європи

7 липня 2024, 17:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Чемпіонат Європи-2024 з футболу дістався останніх стадій боротьби. На жаль, цей турнір у Німеччині може стати прощальним для багатьох футбольних ветеранів європейських збірних.

Один із таких старожилів футболу є незмінний лідер збірної Хорватії Лука Модріч. У свої 38 років футболіст мадридського Реала зробив усе, аби вивести свою команду у плей-оф Євро-2024, але мрії Модріча розбили суперники. 24 Канал розповідає, яким був шлях Луки Модріча на чемпіонатах Європи з футболу.

Варте уваги Переплюнув "Маленького принца" та чемпіона Європи: п'ятірка найкращих бомбардирів в історії Євро

Дебют припав на матч проти Лео Мессі

1 березня 2006-го року 21-річний Лука Модріч дебютував у національній команді. Його дебют припав на товариську гру проти Аргентини на чолі із Ліонелем Мессі. У тому поєдинку команди подарували своїм уболівальникам гольову перестрілку та матч із 5 голами.

Євро-2024 зараз у самому розпалі! Найкращі збірні Європи приїхали у Німеччину, щоб позмагатися за перемогу. Вболівай за улюблені команди!
Сила духу є у кожного, у чому твоя?
Nemiroff De Luxe. That's my spirit.

Слід відзначити, що вольову перемогу у цьому поєдинку здобула збірна Хорватії 3:2. Один із голів забив нинішній спортивний директор донецького Шахтаря Даріо Срна. Щодо Модріча, то Луці довірили місце у старті. Хорват відіграв 84 хвилини та був замінений на Івана Леко. Якраз після цієї заміни "шашкові" забили переможний м'яч.

Важливо! Євро-2024 у Німеччини став для Модріча вже п'ятим чемпіонатом континенту у професійній кар'єрі.

Загалом на рівні цього турніру Лука провів 16 матчів, у яких відзначився 4 голами та 2 асистами. Також заніс собі у пасив 3 жовті картки.

Чемпіонат Європи-2008 (Австрія, Швейцарія)

Перший матч Модріча на чемпіонатах Європи був у 2008-му році, коли турнір відбувався у двох країнах – Австрії та Швейцарії. У першому поєдинку Хорватія зустрічалась із однією з господарок Євро Австрією, Лука вийшов у старті "шашкових". Вже на 4-й хвилині саме Модріч відкрив рахунок у матчі.

Згодом стало відомо, що цей м'яч хорватського півзахисника став єдиним у грі та переможним для його команди. Лука відіграв повну зустріч та приніс своїй збірній три бали.

Фанати Модріча / Фото Олександра Осипова

Також у рамках групового етапу змагань Хорватія переграла Німеччину 2:1 та Польщу 1:0. У третьому турі проти поляків тоді ще футболіст загребського Динамо просидів весь матч на лаві запасних. Натомість провів повний поєдинок проти "бундестім" (отримав жовту картку).

Хорватія вийшла у плей-оф Євро-2008, де її вже чекала збірна Туреччини. Основний час чвертьфіналу закінчився нульовою нічиєю, а в екстратаймах команди обмінялись голами 1:1. Модріч асистував Класничу.

Гра перетекла у серію пенальті, де вже під час першого 11-метрового Лука схопився за голову. Гравець збірної Хорватії не забив із позначки. Ще два пенальті хорватської команди не забили Ракітіч та Петріч, а Туреччина забила усі свої три 11-метрові. У підсумку – 1:3, перемога у серії пенальті турків.

На цьому шлях Хорватії на Євро-2008 закінчився!!!

Цікаво! Після цього чемпіонату Європи-2008 Лука Модріч перебрався в англійський Тоттенхем. За "шпор" у минулому провів 160 поєдинків, у яких наколотив 17 м'ячів та віддав 24 гольові передачі.

Чемпіонат Європи-2012 (Україна, Польща)

Через чотири роки Модріч разом із "шашковими" поїхав боротись за трофей на Євро-2012, який відбувався у двох країнах – Україні та Польщі. Цей чемпіонат Європи був ще менш успішним для Хорватії. Уболівальники цієї європейської збірної пережили увесь спектр емоцій під час матчів своєї улюбленої команди на Євро-2012.

Лука Модріч / Фото Євген Кравс

У груповому раунді хорвати здобули усі можливі результати: перемогу над Ірландією (1:3), нічию із Італією (1:1) та поразку від Іспанії (0:1). Загалом підопічні Біліча набрали 4 бали, яких не вистачило для проходу у плей-оф турніру. На жаль, лише третя позиція у групі "С". Вище були Іспанія та Італія, останньою стала збірна Ірландії.

Цікаво, що саме Іспанія та Італія дістались фіналу Євро-2012. У вирішальному матчі у Києві іспанці розгромили "скуадра адзурру" 4:0.

Два свої матчі хорвати провели у Познані та один у Гданську. В Україні "шашкові" на Євро-2012 не грали. Модріч провів усі три повні матчі, у яких не відзначався результативними діями. Лише одна жовтка картка.

До слова. Після цього Євро Модріч знову змінив клубну прописку. Лука підписав контракт із мадридським Реалом, пішовши на підвищення.

Чемпіонат Європи-2016 (Франція)

На Євро-2016 жереб звів Хорватію в один квартет із Туреччиною, Чехією та Іспанією. Стартовий матч Туреччина – Хорватія закінчився мінімальною перемогою "шашкових" 0:1 на "Парк де Пренс". Єдиний гол під завісу першого тайму забив Модріч, який наважився на удар із дальньої відстані.

У другому турі хорвати зустрічались із чехами. До 59-ї хвилини Хорватія оформила собі перевагу у два голи (Перішич та Ракітіч). Модріч вийшов у старті, але не забивав. На 62-й хвилині Лука отримав травму, яка не дозволила йому продовжити гру. Замість футболіста Реала на полі з'явився Ковачіч.

Хорватська збірна з футболу / Фото Олександра Осипова

Цей момент став переломним у матчі та на руку Чехії, яка на 76-й хвилині скоротила відставання до мінімуму 1:2 (Шкода). А наприкінці зустрічі Нецид врятував чеську збірну від поразки. Результативна нічия 2:2.

У заключному турі групового етапу проти Іспанії Модріч участі не брав. Лука був у запасні, але на поле так і не вийшов. Натомість хорвати навіть без одного зі своїх лідерів змогли створити сенсацію Євро-2016. Вже на старті матчу Мората вивів Іспанію уперед 0:1. Мінімальна перевага у рахунку "Фурії Рохи" протрималась до 45-ї хвилини, коли нападник Калініч, який добре знайомий за виступами за українське Дніпро, зрівняв цифри на табло.

Наприкінці поєдинку Перішич вже вирвав для хорватської збірної перемогу 2:1. Хорватія вийшла у плей-оф Євро-2016. В 1/8 фіналу підопічні Чачича зіграли проти Португалії. Чвертьфіналіста чемпіонату Європи у Франції визначив єдиний гол в екстратаймі від португальця Куарежми. Результативний асист віддав Кріштіану Роналду.

Цей дует відібрав у Хорватії путівку у чвертьфінал чемпіонату континенту. Відзначимо, що Модріч провів повний поєдинок, але не зумів допомогти команді уникнути поразки.

Чемпіонат Європи-2020 (Європа)

Євро-2020 через пандемію коронавірусу було відтерміноване до 2021-го року. Хорватія потрапила в одну групу "D" до Англії, Чехії та Шотландії. На цьому чемпіонаті Європи Модріч виводив команду на поле із капітанською пов'язкою.

У першому турі хорвати були проекзаменовані Англією. На жаль, "шашковим" не вдалось здобути очок у першому ж матчі. Команда "трьох левів" мінімально обіграла суперника завдяки голу Стерлінга.

У наступному поєдинку проти Чехії знову повторився сценарій минулого Євро-2016. Команди знову не змогли визначити сильнішу збірну, розписавши мирову 1:1. Перші 45 хвилин були за чехами 0:1 (Шик). Однак вже на старті другої частини гри Перішич зрівняв цифри на табло.

Збірна Хорватії / Фото Getty Images

Лише в останньому турі групового раунду Хорватія змогла здобути свою дебютну перемогу на Євро-2020. Модріч вивів команду на гру проти Шотландії. Перша частина матчу закінчилась нічиєю 1:1. А от у другому таймі хорвати двічі засмучували "тартатових". В обох голах безпосередню участь взяв капітан "шашкових". Модріч став автором другого голу хорватської збірної, а у третьому взятті воріт Шотландії Лука асистував на Перішича. Фінальний свисток суддя зафіксував переконливу перемогу Хорватії 3:1.

В 1/8 фіналу Хорватія знову зійшлась на одному полі із Іспанією. Протистояння могло закінчитись звитягою іспанців ще в основний час 1:3. Якби гості не втратили концентрацію та не пропустили двічі наприкінці матчу 3:3. Гра була переведена в екстратайми, де "Фурія Роха" таки дотиснула "шашкових". Результативні удари Морати та Оярсабаля вивели іспанську збірну у чвертьфінал унікального Євро-2020 – 3:5.

Модріч у тій грі відіграв 114 ігрових хвилин.

Чемпіонат Європи-2024 (Німеччина)

Навіть у свої 38 років Лука Модріч поїхав на свій п'ятий у кар'єрі чемпіонат Європи, який відбувається у Німеччині. І знову Лука був капітаном команди. На жаль, можливо, останнє Євро для досвідченого півзахисника не було надто вдалим. Хорватії не вдалось вийти із групи, де вона потрапила до Італії, Іспанії та Албанії.

Модріч на Євро-2024 / Фото Getty Images

Старт на Євро-2024 видався невдалим для хорватів, які були розгромлені іспанською збірною 0:3. Лише у другому турі підопічні Даліча здобули своє дебютне очко на цьому чемпіонаті Європи. 19 червня Хорватія зіграла внічию 2:2 із Албанією. По ходу матчу обом збірним довелось відігруватись у рахунку. Хорватська команда була близька до здобуття трьох балів, якби не пізній гол Гясула.

В останньому турі групового етапу Хорватія зустрічалась із чинними чемпіонами Європи італійцями. На 55-й хвилині саме Модріч відкрив рахунок у матчі після того, як не зумів переграти Доннарумму із пенальті. І знову хорвати могли набирати 3 пункти, якби не гол Дзакканьї на 90+8 хвилині. Нічия 1:1, яка відібрала у Хорватії путівку в 1/8 фіналу турніру.

Відео голу Модріча у ворота Італії

Збірна Хорватії набрала лише 2 очки та фінішувала на третій позиції у групі "В". Хорватія на чолі із Модрічем стала найгіршою у рейтингу збірних, які посіли у своїх квартетах треті сходинки. Нагадаємо, що лише чотири із шести таких збірних вийшли у плей-оф Євро.

На цьогорічному Євро Лука Модріч відіграв 235 хвилин (1 гол).

Зверніть увагу!  У футболці збірної Хорватії Лука Модріч провів вже 17:8 матчів – 26 голів та 29 асистів.

Із 1 липня Лука Модріч ще й став вільним агентом. Ветеран футболу не продовжував контракт із Реалом, якому віддав своїх 12 років кар'єри (534 матчі).