Про це в ексклюзивному інтерв'ю 24 Каналу розповів радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк. Він також прокоментував поведінку угорського прем'єра Віктора Орбана та оцінив загрозу від окупантів на Великдень.
Цікаво Святкові салюти чи ППО: чому в Росії скасовують паради до 9 травня
Нагадаємо, що у першій частині інтерв'ю ми вже писали про річницю знищення ворожого крейсера "Москва", навчаннях Тихоокеанського флоту Росії, а також злив даних Пентагона. Читайте – за посиланням.
Орбан має бути вигнанцем у ЄС
Віктор Орбан договорився, бо у США готують санкції проти оточення угорського прем'єра. Також в Конгресі розробляють законопроєкт щодо санкцій, націлених на колишніх чиновників і на прихильників уряду, що переважно пов'язані з партією "Фідес". Чи буде це останнім попередженням для Орбана?
Орбан не є ньюзмейкером глобального типу. Це людина, яка повторює наративи Росії. В ситуації з Орбаном дивує, як можна допустити, що в Радбезі ООН головує Росія. Це ж нонсенс, бо на рівні Європи та інших країн вже визнали, що це держава-терористка.
Ба більше, є десятки тисяч кримінальних справ щодо конкретних злочинів проти людяності, проти цивільного населення, що підтверджені не тільки Генеральною прокуратурою України. В прямому ефірі відбувається масштабна руйнація цілої країни, її критичної інфраструктури.
Це воєнний злочин проти людяності. Це конкретні елементи. Навіщо говорити якісь слова – просто ухваліть відповідні рішення. Росія незаконно перебуває в ООН і з 1991 року порушує правила, які є в організації. ООН має відсторонити Росію.
ЄС має певні цінності. У межах цих цінностей є право окремої людини та держави на свободу. Можна назвати це територіальною цілісністю, суверенітетом тощо. Але це правила та цінності – чи це фікція? Якщо виходить Орбан і робить подібні заяви, то, мабуть, він не має бути в Євросоюзі. Навіщо йому робити якесь попередження? Він повинен бути відправлений геть з ЄС і жити окремо, має бути ізгоєм – це очевидно.
Якщо є правила і хтось не виконує їх як Орбан, який демонстративно плює на них щоразу, то чому ЄС не розуміє, що у них є якісь правила. Це призведе до обнулення їхніх цінностей, політичних систем і територій.
Угорський прем'єр Віктор Орбан / Getty Images
Петер Сійярто підписує щось з Москвою – це демонстративне приниження європейської спільноти в цілому. Тому до ЄС починають так ставитись, як до людей, які не можуть захистити свої правила. Що сьогодні робить Україна? Вона захищає європейський простір, показує, що для нас важливі правила, цінності. Ми хочемо бути такими, якими ми є: вільними, демократичними.
Ми готові за це платити максимальну ціну. Ми кажемо Європі, що захищаємо їхнє право бути тими, хто вони. А вони дозволяють нас ображати дивним суб'єктам, які отримують від них гроші та захищені їхніми правилами. Виникає питання – чи взагалі існує міжнародне право?
Путін може вийти та сказати, що передає ядерну зброю Білорусі. Йому навіть Китай каже, що це не можливо юридично, адже не можна просто взяти й передати третій стороні ядерні запаси. Це порушує міжнародну безпеку, глобальний договір про нерозповсюдження зброї. Однак Путіна це не хвилює.
Так само й Орбан може говорити нібито України не існує, суверенітету в неї немає. Поки це не буде змінено, поки це лицемірство не буде прибрано з глобальної політики, це буде проблемою.
Я з великою симпатією ставлюсь до своєї країни – ми виконуємо санітарну функцію, хочемо повернути світу головне – правила і міжнародне право. Якщо ти його дотримуватимешся, то ми житимемо в безпечному світі. Сьогодні Україна платить найвищу ціну, щоб усі могли жити в безпеці.
Повне інтерв'ю з Михайлом Подоляком: дивіться відео
3 чинники, чому Росія досі має вплив на ООН та інші організації
Ми вже рік говоримо про це, але чи змінилось щось? Адже Росія головує в ООН і навіть після тих кадрів, зі стратою українського військового, коли мала бути якась реакція, але окрім занепокоєння – нічого не відбулося.
Ми працюємо над цим і бачимо, що риторика світових лідерів стосовно України, Росії та розуміння фіналу війни – змінились. Однак є три чинники, які поки не змінились:
- російські корупційні гроші, яких все ще багато і велика кількість людей прямо чи опосередковано інтегровані у ці корупційні схеми;
- нікуди не зникло проросійське лобі;
Наприклад, очільника МОК, який каже начебто не можна ображати російських спортсменів. Водночас дві третини з них є військовими – працюють в системі СКА, ЦСКА тощо. Вони безпосередньо беруть участь в агітації війни, пропагандистських заходах та збирають гроші.
Також є НХЛ, де ключовою особою є Алєксандр Овечкін – член "команди Путіна". І це ніяк не впливає на його кар'єру, бо бізнес – це бізнес і гроші є гроші. Люди хочуть жити ніби війни в Україні немає. Це навіть не проросійські люди, а прогрошові.
- третя складова – інтелект, якого не вистачає у глобальній політиці.
У Кремлі шукають на кого перекласти провину за провал
У цій війні у них немає чемпіонів, бо є багато тактичних і оперативних поразок, зокрема на Бахмутському напрямку. Очевидно, що хтось має відповідати й це створюватиме додаткові лінії напруження. Так, вони просуваються, на 100 метрів, але там немає сьогодні міста і вони точно не вийдуть на кордони адмінмежі Донецької та Луганської області, про що постійно говорить Владімір Путін.
Варте уваги Далі буде: як Росія поринає у 90-ті та захлинається від вбивств та пограбувань
Скасування парадів у Росії та загроза атаки на Великдень
Сьогодні це все має інший вигляд – повністю закрита країна, тотальна мобілізація, повне обмеження прав, перехід економіки на військові рейки, істеричний пошук зброї, постійні атаки невідомими БпЛА тощо.
- чому вони напали на маленьку країну і не змогли її перемогти;
- чому війна масштабується на їхній території;
- чому їх усі вважають агресорами, якщо вони тут нібито звільняють території;
- чому вони звільняють від нацистів, але концентраційні табори будуються в них.