Безпека та комфорт
Дорога досить непередбачувана, і навіть найдосвідченіший водій не може гарантувати пересування без різких зупинок, поворотів чи потраплянь у ями. Тому перше, що потрібно зробити перед поїздкою – встановити в автомобілі дитячі автокрісла. Вони повинні відповідати зросту та комплектації маленьких пасажирів.
Дивіться також Які опції безпеки та комфорту повинні бути в сучасному автомобілі
Нагадаємо. Згідно з українськими правилами дорожнього руху, в “спеціальних утримуючих пристроях” повинні їздити діти, доки не досягли зросту 150 сантиметрів. За невиконання цього правила передбачений штраф.
Дитячі автомобільні сидіння бувають кількох видів: від “люльок” для новонароджених, повноцінних окремих крісел для дошкільнят, до так званих “бустерів” з місцями для кріплення ременів безпеки. Привчити дитину сидіти в автомобілі в такому кріслі непросто, але зробити це необхідно. Причому краще почати завчасно до тривалої подорожі.
Дитяче крісло треба правильно встановити та закріпити / Фото senivpetro on Freepik
Крісло в автомобілі має кріпитись не ременями безпеки, а за допомогою спеціальних тримачів системи ISO-Fix. В кросовері SUZUKI C-CROSS такі кріплення є на задніх сидіннях за замовчуванням. До речі, це не єдина опція для батьків, які подорожують з дітьми. Для того, щоб малюк не зміг відчинити самостійно двері, в авто передбачені “дитячі” замки задніх дверцят та можливість блокування на них кнопок склопідіймача.
Важливо, щоб і дорослі були пристебнуті ремнями. Це і власний приклад для малечі, і безпека в салоні для всіх пасажирів. Тут варто зважити й на те, що при непередбачуваних обставинах “незакріплена” людина зможе вилетіти зі свого місця, нашкодивши не лише собі, а й тим, хто сидить поруч.
Дитяче крісло прикріплюють в спеціальні роз’єми ISO-Fix / Фото Техно 24
Продуманий маршрут – це важливо
Здавалось би, що дорога в пункт призначення одна, тож що тут думати? Насправді подорож з дітьми суттєво відрізняється від аналогічної поїздки з дорослими. Адже маленькі пасажири непосидючі. І навіть лікарі рекомендують робити рухливі перерви щонайменше кожні дві години.
Важливо, щоб така зупинка була більш-менш спланована, у безпечному місці, а пауза була проведена з користю. Наприклад, на АЗС, поки авто поповнюється пальним, діти можуть сходити в туалет, вибрати смаколики та навіть побігати у безпечному місці. Також можна зупинитись на спеціально обладнаних майданчиках – на деяких з них навіть є дитячі гірки чи тренажери.
Втім, якщо дорогою дитина заснула, можна використати цей час для руху без зупинок. Адже якщо ви зупинитись та порушите солодкий сон, наступне таке щастя доведеться чекати ще довго.
Займатись в авто можна будь-чим, навіть споглядати за зорями / Фото Freepik
Забезпечте салон авто водою та перекусом
Батьки добре знають: якщо сісти в машину з дитиною та не взяти з собою пляшку води та “чогось смачненького”, то зупинитись доведеться не через дві години, а через дві хвилини. Тому рекомендуємо завчасно подбати про смаколики та напої. Ховати їх бажано не в багажник. Тим паче, що сучасні авто дозволяють тримати все необхідне під рукою. Так, в другому ряду SUZUKI C-CROSS є спеціальні місця під пляшки в бокових дверях, а в центральному підлокітнику розміщені зручні отвори для склянок чи менших пляшечок.
Якщо дитина зовсім маленька, можна також придбати спеціальну накидку на сидіння. Це поліетиленова накладка, яка закріплюється з тильної сторони переднього сидіння. Вона має десяток кишеньок для важливих речей – пляшечок, печива, бутербродів, фруктів, серветок, іграшок тощо. До того ж ця накидка забезпечує захист сидіння від слідів бруду, яке залишається від взуття дитини. Про килимки та накладки на пороги взагалі нема мови – це must have в кожному авто, пасажирами яких є малюки.
Другий ряд SUZUKI C-CROSS має вдосталь місць для склянок та пляшок / Фото SUZUKI
Придумайте розваги
Найбільш поширена фраза дітей під час подорожі автівкою – “мені нудно”. І це не дивно. Лише водій та пасажир переднього сидіння може насолоджуватись навколишніми ландшафтами, а діти, які зазвичай сидять на другому ряду, бачать перед собою потилиці дорослих або підголівники передніх сидінь.
Тому, окрім електронних розваг, про які ми поговоримо нижче, слід придумати, як ви будете проводити час у машині. Зробити поїздку цікавішою допоможе гра у слова (міста, країни, продукти чи імена) або асоціації – на що схожі хмарки або дерева навколо. Зі школярами можна повторити табличку множення чи англійські слова, розучити вірш чи поспівати улюблену пісню. І пам'ятайте, що одна розвага швидко набридає, тому потрібно вчасно перемкнутися на щось нове.
Забезпечте дітей ґаджетами
Звичайно, “відкупитись” від дитини в дорозі телефоном чи планшетом – непедагогічно. Але і без цього ніяк. Тому варто подбати, щоб користуватись ґаджетами було зручно та легко.
Насамперед потурбуйтесь про довгий дріт, який дістане до заднього ряду та зможе заряджати телефон чи смартфон. Далі все залежить від обраного ґаджета. Наприклад, планшет, на якому можна дивитись мультики, слід закріпити на спеціальному тримачі, що розміщується на підголовнику переднього крісла. Зазвичай такі аксесуари можна придбати в офіційного дилера авто, адже розміри тримачів та сидінь різні.
Якщо дитина дивиться мультик, то звук має бути в навушниках. Це допоможе не відривати батьків від дороги. А щоб малюки не зловживали відсутністю уваги від батьків, можна встановити спеціальне панорамне дзеркало. Воно кріпиться під основним та дає змогу прослідкувати, чим на задньому сидінні займається непосидючий пасажир.
Що може зробити дитину більш щасливою, ніж пів години користування улюбленим ґаджетом / Фото Freepik
Щоб водій зміг забезпечити комфорту та безпечну поїздку, потрібно, щоб його не відволікали від дороги. Тож в далеку поїздку з дітьми краще їхати як мінімум з двома дорослими. Один з них забезпечує бажання дітей, а також спокій і порядок в салоні. Це не так легко, як здається, тому кожну дрібницю потрібно продумати заздалегідь.
Однак не варто лякатись наперед: спільна подорож – завжди пригоди. І саме від підготовки залежить, наскільки вона буде приємною.