Деталі дослідження

Зазначається, що таке вибухове зростання кількості опадів може зашкодити економіці та соціальній стабільності в різних країнах, адже рекордні зливи тісно пов'язані, наприклад, із повенями та доступністю питної води. Ці природні явища можуть призвести до людських жертв і фінансових втрат у різних частинах світу.

Дивіться також Глобальна температура вперше в історії перевищила порогове значення в 2 градуси за Цельсієм

Вплив клімату на суспільство був розрахований за допомогою кліматичних моделей. Тепер наші висновки свідчать про те, що ці наслідки можуть бути набагато гіршими, ніж ми думали. Екстремальні опади будуть сильнішими і частішими. Суспільство має бути готовим до цього,
– каже автор дослідження Андерс Леверманн..

Дослідники аналізували інтенсивність і частоту щоденних екстремальних опадів над сушею в 21 найсучаснішому кліматичному моделюванні (CMIP-6) і порівняли зміни, прогнозовані моделями CMIP-6, з тими, що спостерігались у минулому. Метод, який вони застосували, ґрунтується на техніці фільтрації закономірностей, що дозволило їм відокремити, які зміни в кліматичній системі спричинені викидами людини, а які ні.

Згідно з дослідженням, хоча на більшості сухопутних територій спостерігається зростання як інтенсивності, так і частоти екстремальних погодних явищ, найсильніші зміни, як правило, спостерігаються в тропічних регіонах. Значні зміни найчастіше відбуваються в тропіках і високих широтах, наприклад, у Південно-Східній Азії або на півночі Канади.

Ці зміни відповідають фізичній теорії класичного співвідношення Клаузіуса-Клапейрона 1834 року, яке встановило, що тепліше повітря може утримувати більше водяної пари. Це свідчить про те, що термодинаміка (тобто температура), а не динаміка (тобто вітер), домінує над глобальними змінами екстремальних опадів.

Хороша новина полягає в тому, що це полегшує прогнозування майбутнього екстремальних опадів. Погана новина – буде ще гірше, якщо ми продовжуватимемо підвищувати глобальну температуру, викидаючи парникові гази.