Щоб долучитися до процесу боротьби зі зміною клімату в Ісландії, у 30 кілометрах від Рейк'явіка, запустили спеціальну установку Orca, яка вловлює CO2 прямо з повітря за рахунок геотермальної енергії. Цей спосіб відрізняється від звичних сьогодні підходів. Зазвичай у таких випадках очисні заводи працюють поряд із забруднювачами – підприємствами, які викидають вуглекислий газ у повітря. Вони різними способами очищають ці викиди, або зменшують їхню кількість.
Цікаво Розпродали за 5 секунд: Samsung розповіла про успіх Galaxy Z Fold3 і Z Flip3 Thom Browne Edition
Чому активісти критикують проєкт
Сама ця технологія є дуже затратною. Видалення однієї тонни вуглекислого газу коштує 100 доларів. Якщо взяти до уваги, що у 2019 році в світі було викинуто 35 мільярдів тонн CO2, сума виходить просто неймовірною. Крім того, щоб охопити такі масштаби, технологію потрібно масштабувати.
Для того, що покрити затрати на роботу підприємства, компанія Climeworks запропонувала просту схему за принципом пожертви або краудфандингу: компанії та організації, держави, фонди та звичайні люди можуть щомісяця переказувати від 8 до 55 доларів у програму з видалення вуглекислого газу. Для початку це дозволить збільшити обсяги вловлюваного до 13 тисяч тонн щорічно (поки що потужностей вистачає на 4 тисячі тонн), якщо підписка буде окупатися.
Установка для вловлювання вуглекислого загу з повітря / Фото Climeworks
Інші ж фахівці галузі та екоактивісти вбачають у проєкті хитрий хід видобувних компаній, які таким замилюванням очей і фальшивою турботою про природу намагаються продовжити добувати викопне паливо.
Схеми уловлювання вуглецю не потрібні, неефективні, виключно ризиковані і суперечать справедливому енергетичному переходу і принципам екологічної справедливості. Національні стратегії повинні бути націлені на відмову від використання викопного палива та інших горючих джерел в нашій енергетичній системі, а не просто на зниження інтенсивності їх викидів,
– кажуть вони.
Про масштабування говорити рано. Поки завод Orca не доведе свою ефективність і беззбитковість, навряд чи аналогічні проєкти будуть запускатись ще десь.