Печера Ель-Кастільйо, розташована в провінції Кантабрія на півночі Іспанії, має археологічне значення з моменту її відкриття у 1903 році. Печера визнана об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і відома завдяки наскальним малюнкам верхнього палеоліту, які приписують анатомічно сучасній людині.

А тим часом На острові Хортиця знайшли давньоримську срібну монету

Однак історія печери сягає ще глибших часів, оскільки є свідчення, що її неодноразово відвідували неандертальці ще до появи Homo sapiens на Піренейському півострові. Людські рештки були знайдені разом з мустьєрськими артефактами та рештками фауни.

Що нам розповіли рештки знайдені у печері

В останньому дослідженні вчені під керівництвом Марії Долорес Гарральди з Мадридського університету Комплутенсе у співпраці з експертами з Німеччини, Іспанії та Франції представили результати дослідження додаткових людських решток з печери, що походять з різних років у відкладеннях, які містять мустьєрські знаряддя праці.

Серед проаналізованих зразків три ключові знахідки походять з ділянки, відомої як "XX". Вік відкладів на цій ділянці становить приблизно від 47 000 до 70,4 ± 9,6 тис. років. Найдавніша знахідка, відкопана у 1998 році з відкладень, що знаменують кінець четвертого морського ізотопного етапу або початок третього, – це зуб, що чудово зберігся. Цей зуб ідентифіковано як другий лівий премоляр верхньої щелепи, що характеризується неандертальською морфологією. Зокрема, премоляр, витягнутий з Ель-Кастільйо, вирізняється надзвичайно міцним шаром емалі та особливою структурою пульпи.

Зуб неандертальця
Зуб неандертальця із печери Ель-Кастільйо / Фото Journal of Anthropological Sciences

Дві інші знахідки походять з глибших шарів осадових порід віком понад 57 тисяч років.

  • Перша, знайдена у 2001 році, являє собою фрагмент проксимальної фаланги пальця, можливо, вказівного пальця дорослої людини. Ця крихітна кісточка має лише 22,7×10,9×8,8 міліметрів.
  • Друга, знайдена у 2003 році, є фрагментом голівки стегнової кістки, яка, ймовірно, належала восьмирічній дитині.

Фрагмент фаланги пальця
Фрагмент фаланги пальця з печери Ель-Кастільйо / Фото Journal of Anthropological Sciences

Хоча остаточна класифікація до певного давнього людського виду залишається невловимою через відсутність діагностичних ознак, дослідники роблять висновок про неандертальську приналежність на основі контекстуальних доказів та вікових міркувань.

Дивіться також Британський історик знайшов могили тамплієрів у сільській церкві

Це дослідження поглиблює наше розуміння присутності неандертальців у печері Ель-Кастільйо і дає змогу зазирнути в життя цих давніх мешканців. Вивчаючи ці фрагменти скелетів, вчені продовжують розкривати складний наратив людської еволюції та міграції у віддалених коридорах часу.